Pożyczka w kryptowalucie: najlepsze platformy w 2024 r.

1828
pożyczka w kryptowalucie

Zainteresował cię tzw. crypto lending i poszukujesz więcej informacji na ten temat? Chcesz wiedzieć, jak działa pożyczka w kryptowalucie oraz za pomocą jakich platform można z niej skorzystać? Dobrze trafiłeś!

Pożyczka w kryptowalucie to intensywnie rozwijające się zjawisko dzięki stałemu wzrostowi popularności świata kryptowalut oraz liczby platform oferujących związane z nim usługi.

W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, na czym polega i jak działa pożyczka w kryptowalucie, w jakich przypadkach może okazać się korzystna, a także przedstawimy recenzje najlepszych platform, za pośrednictwem których można otrzymać taką pożyczkę lub jej udzielić. Gotów? Zaczynamy!

Pożyczka w kryptowalucie: najlepsze platformy

Zacznijmy od razu od porównania najlepszych platform oferujących kredyt na kryptowaluty. Wybraliśmy 3, które należą do najbezpieczniejszych i najbardziej popularnych ze wszystkich.

1. Nexo

Nexo (tutaj oficjalna strona) to wielofunkcyjna platforma obsługująca ponad 20 popularnych kryptowalut i ponad 40 walut fiat. Umożliwia zakup kryptowaluty, daje dostęp do giełdy kryptowalutowej, pozwala zarabiać na odsetkach za przechowywanie krypto na platformie oraz oferuje opcję pożyczek kryptowalutowych.

nexo pożyczka w kryptowalucie

Nexo ma dla swoich klientów opcję pożyczek pod zastaw ponad 20 różnych kryptowalut. Pożyczka powinna mieścić się w przedziale do $50 do $2000, ale możemy wypłacić ją w ponad 40 różnych walutach fiat bądź w USDT lub USDC. Warto wiedzieć, że wartość zabezpieczenia w 50% może być pokryta w stablecoinach, ale drugie 50% muszą stanowić kryptoaktywa.

Całą procedurę można przejść bardzo szybko, a pieniądze dostać w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych. Nie ma comiesięcznych spłat i sam możesz ustalić, czy spłacasz ratami czy w całości oraz w jakiej walucie dokonasz ostatecznej spłaty.

RRSO na Nexo zaczyna się już od 0% i nigdy nie przekracza 13,9% (zależy od stosunku zabezpieczenia do pożyczanej kwoty). Dodatkowo cyklicznie pojawiają się różne promocje, które pozwalają na uzyskanie korzystnego oprocentowania po spełnieniu określonych warunków.

Aktualnie Nexo ma promocję dla nowych użytkowników. Po dokonaniu rejestracji otrzymuje się $25 w Bitcoinach. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

2. Binance

Binance (tu oficjalna strona) to najbardziej znana i najczęściej używana giełda krypto na świecie, dzięki której można kupować i sprzedawać kryptowaluty online. Jest na pierwszym miejscu pod względem dziennych obrotów w handlu i powszechnie korzystają z niej także polscy użytkownicy.

crypto lending binance

Binance oferuje możliwość wzięcia pożyczki pod zastaw posiadanych kryptowalut (np. Bitcoina albo Ethereum). Dostępne okresy pożyczek to 7, 14, 30, 90 i 180 dni, ale zawsze można dokonać spłaty z wyprzedzeniem: odsetki zostaną wyliczone na podstawie liczby godzin, w czasie których wzięta była pożyczka.

Jeśli ktoś natomiast jest zainteresowany zainwestowaniem w pożyczki w kryptowalucie, Binance oferuje takim użytkownikom całą sekcję na platformie, zwaną Binance Earn. Znajdziesz w niej dziesiątki opcji inwestycji z terminami elastycznymi (możesz odebrać swoje kryptowaluty, kiedy tylko zechcesz) lub stałymi (możesz odebrać swoje krypto dopiero na koniec okresu inwestycji).

Zyski zależą od kryptowaluty, którą postanowisz zainwestować, ale tak czy siak są naprawdę konkretne, gdyż dochodzą nawet do 12,49% rocznie. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji.

3. Crypto.com

Crypto.com (tu oficjalna strona) to kolejna giełda kryptowalut, która bardzo dynamicznie się rozwija i zdobywa coraz więcej użytkowników dzięki szerokiej gamie usług oferowanych za pośrednictwem swojej aplikacji.

crypto lending crypto.com

Dzięki tej platformie możliwe jest wzięcie pożyczki pod zastaw kryptowaluty (do 50% aktualnej wartości twoich kryptowalut). Nie ma określonego terminu zapadalności ani dodatkowych kosztów za opóźnienia, jako że przewidziane są wyłącznie odsetki w skali rocznej (zresztą raczej niskie).

Na Crypto.com możesz także inwestować swoje kryptowaluty i zarabiać do 8,5% rocznie na swoim depozycie w Bitcoinie oraz 14% rocznie na swoim depozycie w stablecoinach. To jedna z najwyższych stop oprocentowania wśród tych oferowanych przez inne platformy zajmujące się inwestowaniem w crypto lending.

Ponadto, rejestrując się na giełdzie przez ten link, otrzymasz od razu w prezencie 10$ przy stakowaniu 1000 CRO (ekwiwalent nieco ponad 2500 zł).

4. YouHodler

YouHodler (tu oficjalna strona) to jedna z najlepszych platform pozwalających na otrzymanie i udzielenie pożyczek w kryptowalutach. Jest to szwajcarska giełda powstała dopiero w 2019 r., która już zdążyła potwierdzić swoją pozycję na rynku dzięki niezwykle pełnej i interesującej ofercie.

pożyczka w kryptowalucie youhodler

Za pomocą YouHodler możesz kupować, sprzedawać, zarządzać i przechowywać wszystkie swoje kryptowaluty, ale to, co czyni tę platformę naprawdę wyjątkową, to właśnie możliwość wzięcia tzw. „Crypto Loans” czyli kredytów w tradycyjnych walutach pod zastaw kryptowalut.

Podam przykład: wyobraźmy sobie, że użytkownik posiada 1 Bitcoina i chce uzyskać pożyczkę w walucie FIAT, konkretnie w dolarach (USD). Bez konieczności sprzedaży Bitcoina użytkownik może zastawić go na platformie i w ten sposób otrzymać nawet 90% jego wartości w dolarach, na własny użytek.

Minimalna kwota pożyczki, jaką można w ten sposób uzyskać to 100$, a o zapłatę odsetek zostaniemy poproszeni dopiero na koniec okresu kredytu. Ponadto, przy spłacaniu pożyczki w terminie zapadalności wraz z odsetkami, użytkownik ma dwie opcje:

  • Przelać odpowiednią kwotę w walucie, w której została udzielona pożyczka
  • Obniżyć wymaganą kwotę dzięki posiadanym kryptowalutom

Za pomocą YouHodler możemy także inwestować nasze kryptowaluty, udostępniając je platformie i otrzymując w zamian stałe odsetki, które na koniec każdego tygodnia zostają złożone w twoim portfelu.

Zarobki, jakie możemy uzyskać, inwestując nasze kryptowaluty przez YouHodler, są bardzo wysokie i zależą od konkretnej kryptowaluty, którą udostępniamy platformie. Na przykład w przypadku Bitcoina możliwe jest otrzymanie 4,8% rocznie, podczas gdy w przypadku innych, mniej znanych krypto, stopa sięga nazwet 12,3%.

Czym jest pożyczka w kryptowalucie?

Pożyczka w kryptowalucie działa na stosunkowo prostych zasadach, jako że z punktu widzenia technicznego przypominają one bardzo tradycyjne kredyty hipoteczne. Faktycznie, są to ostatecznie umowy między stronami, których przedmiotem jest wypłata kwoty pieniędzy pod zastaw jakiegoś mienia (w tym wypadku kryptowalut).

Kredytobiorcy mogą zatem wykorzystać swoje kryptoaktywa jako zabezpieczenie, aby otrzymać pożyczkę w walucie FIAT (PLN, EUR, USD itd.) lub stablecoinie, podczas gdy kredytodawcy dostarczają aktywa konieczne dla pożyczki, z ustaloną stopą oprocentowania.

Wszystko zarządzane jest przez platformę kryptowalut, która przyjmuje rolę mediatora między stronami, oferując z jednej strony możliwość wzięcia pożyczki pod zastaw kryptowalut, z drugiej – szansę na zainwestowanie krypto.

Wartość nominalna pożyczki, którą będzie można otrzymać, zależy najogólniej od wartości posiadanych kryptowalut. Jeśli np. użytkownik posiada ekwiwalent 1000 euro w Bitcoinie, oferując je jako zabezpiecznie, będzie mógł otrzymać od 400 do 900 euro pożyczki (max 90%), ale nigdy więcej niż 1000 euro.

Jeśli chodzi o okres trwania pożyczki, może on być bardziej elastyczny lub bardziej rygorystyczny, w zależności od platformy. Wszystko zależy od początkowych warunków umowy. W każdym razie, w terminie zapadalności krydytobiorca będzie musiał zwrócić kwotę pożyczki plus odsetki. Jeśli nie będzie w stanie tego zrobić, strona przeciwna będzie miała prawo do przejęcia kryptowalut, które posłużyły jako zastaw.

Crypto lending: główne zalety

Crypto lending prezentuje ogromne korzyści użytkownikom: zarówno tym, którzy chcą wziąć pożyczkę pod zastaw krypto, jak i tym, którzy chcą inwestować w pożyczki kryptowalutowe.

Zacznijmy od punktu widzenia kredytobiorcy. Ewidentną zaletą jest prostota, z jaką tego typu pożyczki są udzielane. Nie ma konieczności przechodzenia długich biurokratycznych procedur, zwracania się do banku, przedstawiania swojej zdolności kredytowej czy długiego czekania. Twoja pożyczka nie zostanie nigdzie odnotowana, a platformy nie pobierają informacji z BIK i BIG. Każdy może otrzymać pożyczkę pod zastaw kryptowaluty w kilku krokach, rejestrując się po prostu na jednej z platform, jakie zaprezentowaliśmy w tym wpisie (oczywiście musimy posiadać krypto, które posłużą jako zabezpieczenie).

Inną zaletą crypto lendingu jest możliwość otrzymania natychmiast pieniędzy, które potrzebne nam są na nieprzewidziane wydatki czy inwestycje, bez konieczności sprzedawania kryptowalut. To oznacza, że kredytobiorca, pomimo pożyczki, nie rezygnuje z korzyści wynikających z możliwego wzrostu wartości kryptowalut, jakie posiada i które dał pod zastaw.

Przyjrzyjmy się teraz przez chwilę korzyściom związanym z inwestowaniem własnych kryptowalut na platformach umożliwiających pożyczki w kryptowalucie, jak YouHodler czy Binance. Inwestor, poza przechowywaniem swoich krypto i korzystaniem z możliwych wzrostów ich wartości, może także otrzymywać stałe roczne odsetki, prawie tak, jakby umieścił pieniądze na koncie oszczędnościowym (choć oczywiście stopień ryzyka jest bez porównania).

Ponadto, wszystkie platformy wspomniane w artykule pozwalają także na inwestowanie posiadanych stablecoinów, takich jak Tether Coin czy USD Coin (kryptowaluty związane bezpośrednio z ceną dolara). W ten sposób możliwe jest korzystanie z kuszących zysków z inwestycji w crypto lending bez wystawiania się na ryzyko związane z ogromną zmiennością klasycznych krypto, takich jak Bitcoin czy Ethereum.

Z jakim ryzykiem wiąże się pożyczanie kryptowalut?

Oczywiście nie należy popełniać błędu i wierzyć, że pożyczka w kryptowalucie jest pozbawiona ryzyka. Zarówno ten, kto ją bierze pod zastaw swoich krypto, jak i ten, kto inwestuje kryptowaluty na platformie oferującej crypto lending, wystawia się na dość istotne ryzyko.

Przede wszystkim po raz kolejny należy podkreślić zmienność kryptowalut. Jeśli użytkownik bierze pożyczkę w euro, oferując Bitcoina jako zabezpieczenie, a cena Bitcoina zmaleje, osoba ta od razu poniesie stratę, co nie zmienia faktu, że nadal będzie musiała zwrócić tę samą kwotę, jaką pożyczyła!

To samo się tyczy inwestora. YouHodler oferuje roczny zysk z depozytu w Bitcoinie na poziomie 4,8%, ale jeśli Bitcoin w ciągu roku straci 50% swojej wartości, ostateczny wynik inwestycji będzie oznaczał stratę niewiele mniejszą niż to 50%.

Ponadto, należy wspomnieć, że platformy, które zajmują się pożyczkami w kryptowalutach, powstały zaledwie kilka lat temu i są znacznie mniej regulowane niż banki i inne instytucje finansowe, które tradycyjnie zajmują się udzielaniem pożyczek czy umożliwianiem inwestowania swoich pieniędzy.

5/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.