Reinvest24 vs EstateGuru: gdzie inwestować w nieruchomości?

728
reinvest24 vs estateguru

Reinvest24 vs EstateGuru – który z tych serwisów crowdfundingu nieruchomości wybrać? Też się nad tym zastanawiasz? W takim razie świetnie trafiłeś!

Crowdfunding nieruchomości to innowacyjny system, który pozwala inwestować na rynku nieruchomości nawet jeśli dysponujemy niewielkimi kwotami. W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą popularność tego rozwiązania, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

W związku z tym na rynku pojawiło się wiele platform, które służą właśnie do tego typu inwestycji. Prześcigają się w ofertach, potencjalnych zyskach i gwarancjach bezpieczeństwa. Większość z nich recenzowaliśmy już na naszym blogu w tej sekcji.

Do najwyżej ocenianych i najchętniej polecanych platform crowdfundingowych związanych z rynkiem nieruchomości należą EstateGuru i Reinvest24.

Są to dwa serwisy, które wskazuje się wymiennie jako alternatywy, bowiem oba oferują bardzo korzystne warunki inwestorom. Dziś porównamy je, by wydać ostateczny werdykt i pomóc ci zdecydować, z którego z nich lepiej skorzystać.

Najpierw przedstawimy w skrócie obie platformy, a następnie przyjrzymy się im pod kątem różnych kryteriów, w tym obiecywanych zysków i opinii. Tymczasem już teraz możesz zerknąć na tabelę podsumowującą porównanie obu platform:

Reinvest24EstateGuru
Oficjalna stronahttps://www.reinvest24.com/enhttps://estateguru.co/
Rok założenia20172014
KrajEstoniaEstonia
Średnia roczna stopa zysków14,8%10,79%
Opłaty1% inwestycji, 2 euro za wypłatę środków2% od sprzedaży na rynku wtórnym, 1 euro za wypłatę środków
RynkiHiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Estonia, Mołdawia, ŁotwaLitwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Szwecja
ZaletyWysoka średnia stopa zysków
Wysoka ocena na Trustpilot
Inwestowanie w wynajem
Brak prowizji dla inwestorów
Inwestowanie automatyczne
Dużo użytkowników
WadyBrak automatycznego inwestowania
Mniej użytkowników
Gorsza ocena na Trustpilot
Niższa średnia stopa zysków

EstateGuru vs Reinvest24: opis platform

EstateGuru (tu oficjalna strona) to estońska platforma crowdfundingowa pod zastaw nieruchomości, założona w 2014 roku i od tego czasu z miesiąca na miesiąc rozwijająca się coraz bardziej. Jednocześnie, jest to jeden z pierwszych serwisów tego typu.

estateguru vs reinvest

Większość dostępnych projektów nieruchomości zlokalizowana jest w krajach bałtyckich i skandynawskich, ale znajdziemy też Niemcy czy Hiszpanię. Deweloperzy szukający wsparcia finansowego mogą pozyskać je od inwestorów, a we wszystkim pośredniczy platforma.

EstateGuru pomógł w ten sposób sfinansować dotychczas ponad 5000 projektów, dzięki zainteresowaniu swoją ofertą grona ponad 150 tys. inwestorów. Biorąc pod uwagę dane sprzed roku, kiedy publikowaliśmy naszą recenzję serwisu (kliknij tutaj), liczby te się podwoiły.

Reinvest24 (tutaj oficjalna strona) to także platforma crowdfundingu nieruchomości z siedzibą w Estonii. Jest to nieco młodszy projekt: firma powstała w 2017 roku, a platformę online wypuściła rok później. Zespół pracuje jednak na rynku nieruchomości od znacznie dłuższego czasu.

reinvest vs estateguru porównanie

Projekty nieruchomości zlokalizowane są najczęściej w Estonii i Łotwie, ale też w Mołdawii, Niemczech i Hiszpanii. Możemy nie tylko finansować deweloperski projekt, ale także uczestniczyć w zyskach z najmu i obrotu nieruchomościami.

Platforma pozwoliła dotychczas na sfinansowanie ponad 200 projektów, a grono inwestorów, których do siebie przekonała, liczy ponad 20 tys. To znacznie mniej niż w przypadku EstateGuru, ale nie jest to jedyne kryterium, które ma znaczenie przy ocenie. Przejdźmy zatem dalej…

Reinvest24 vs EstateGuru: porównanie

Poniżej znajdziesz porównanie platformy Reinvest24 i EstateGuru pod różnymi względami. Przejdziemy krok po kroku przez rejestrację, wpłatę depozytu i korzystanie z funkcji serwisów. Następnie powiemy sobie o potencjalnych zyskach, bezpieczeństwie oraz przyjrzymy się opiniom użytkowników.

Rejestracja i depozyt

Założenie konta wygląda bardzo podobnie na obu platformach, ponieważ spełniają one normy KYC.

W przypadku Reinvest24 należy przejść na stronę główną, klikając tutaj. Następnie w prawym górnym rogu klikamy „Join now„, by móc podać swój adres e-mail oraz ustawić hasło.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości (należy wykazać się odpowiednim dokumentem, np. dowodem osobistym). Po jej dopełnieniu na adres e-mail przychodzi potwierdzenie i nasze konto jest gotowe.

Depozyt można wpłacić za pomocą karty lub przelewu bankowego. Minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Po zalogowaniu możesz przeglądać wszystkie aktualne oferty i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat inwestycji.

Jeśli zaś chodzi o EstateGuru, po przejściu na stronę główną (kliknij tutaj) naciśnij przycisk „Create Account” i zarejestruj się jako inwestor. Ponownie należy przejść weryfikację tożsamości i adresu zamieszkania oraz uzupełnić profil inwestora.

Częścią tej procedury jest kwestionariusz zgodności, dzięki któremu platforma eliminuje inwestorów niespełniających jej kryteriów. W praktyce nie jest to aż tak skomplikowane.

Pierwszy depozyt służy dopełnieniu weryfikacji, więc musisz go dokonać ze swojego konta. Poza tym do wpłaty używasz przelewu SEPA, karty lub operatorów takich jak Lemonway czy Transferwise. Minimalny depozyt wynosi 50 euro.

Korzystanie z platform

Zobaczmy teraz, jakie możliwości dają użytkownikowi obie platformy crowdfundingowe. W szczególności przeanalizujemy, jakie rynki są dostępne i jak wygląda wybór inwestycji.

Tym razem zaczniemy od EstateGuru. Inwestycji możesz szukać zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym, gdzie inni użytkownicy odsprzedają swoje inwestycje.

W każdym przypadku przy danej inwestycji znajdziesz pakiet informacji, m.in. kwotę pożyczki, okres jej trwania, pozostała kwota do sfinansowania, rodzaj spłaty (ratami lub całość na końcu) oraz rodzaj pożyczki, różny ze względu na potrzeby inwestycji.

estateguru inwestments

Inwestowania można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to inwestowanie manualne, a więc użytkownik sam, ręcznie wybiera, jaką kwotę i w co chce zainwestować. Za każdym razem sam podejmuje decyzję od początku do końca.

Drugą opcją jest inwestowanie automatyczne, które polega na podaniu odpowiednich kryteriów, a system sam zajmuje się resztą.

Również w przypadku Reinvest24 mamy do dyspozycji dostęp do rynku pierwotnego i wtórnego. Platforma bazuje na crowdfundingu udziałowym. Musisz więc sprawdzić, ile kosztuje jeden udział, i wybrać liczbę, jaką chcesz nabyć. Pamiętaj o dolnej granicy 100 euro.

reinvest24 real estate crowdfunding

Przy każdej inwestycji znajdują się niezbędne informacje, zdjęcia, wizualizacje, a w przypadku projektów realizowanych w Mołdawii możesz mieć również dostęp do kamery na żywo. To pozwala ci mieć bezpośrednio oko na postęp prac.

Jedyną opcją inwestowania jest metoda manualna, a więc samodzielnie każdorazowo decydujesz, w co, ile i na jak długo chcesz inwestować.

Potencjalne zyski i koszty

Omówmy teraz jeden z najważniejszych aspektów z punktu widzenia inwestorów. Chodzi mianowicie o potencjalne zyski z crowdfundingu nieruchomości, ale też ewentualne koszty, które również mogą mieć wpływ na to, ile ostatecznie zarobimy.

Od razu powiedzmy, że w kategorii obiecywanych odsetek wygrywa Reinvest24. Platforma chwali się średnim rocznym zyskiem na poziomie 14,8%.

Jak zaznacza, jest to wartość wynikająca z zysku z wynajmu + zysku w związku ze wzrostem wartości nieruchomości. W rzeczywistości stopa oprocentowania waha się od kilkunastu do nawet ponad 20%.

Oprocentowanie opiera się na faktycznych kontraktach zawartych w związku z daną inwestycją. Dlatego też ReInvest24 stara się dopilnować, by zyski były takie, jak przewidziano to w ofercie, lub nawet wyższe.

Co do kosztów: platforma pobiera 1% od wartości inwestycji i do 10% w przypadku przychodu z wynajmu (dotyczy to rynku pierwotnego i wtórnego).

Sprzedający na rynku wtórnym nie ponosi opłat. Wypłata środków kosztuje zawsze 2 euro, więc niekiedy warto ponownie zainwestować odłożone odsetki.

Zyski na EstateGuru, jak zawsze, zależą od danego projektu, w który chcesz inwestować. Bazując na historii projektów finansowanych na tej platformie, średnie roczne zyski oscylują wokół 9-12% (średni zysk deklarowany przez platformę wynosi 10,79%). To nieco mniej niż w przypadku konkurenta.

Przede wszystkim jednak wypłata środków kosztuje 1 euro i nie ma innych dodatkowych opłat dla inwestorów. Za to sprzedaż na rynku wtórnym będzie kosztować cię 2%.

Bezpieczeństwo

Zarówno EstateGuru, jak i Reinvest24 uchodzą za sprawdzone i stabilne platformy. Są na tyle długo obecne na rynku i mają na tyle dużo klientów, by nie budzić wątpliwości. Dodatkowym potwierdzeniem bezpieczeństwa jest weryfikacja tożsamości inwestorów oraz staranny dobór oferowanych projektów.

W przypadku obu platform inwestujemy w projekty budowlane, które zlokalizowane są głównie w Skandynawii i krajach bałtyckich, regionie, który rozkwita i który nie został dotknięty kryzysem na rynku nieruchomości.

Jeśli chodzi o Reinvest24 warto dodać, że platforma może pochwalić się tym, że żaden z oferowanych projektów nie upadł. Wszystkie inwestycje są zabezpieczone hipoteką.

Każda inwestycja jednak wiąże się z ryzykiem, dlatego należy zachować zdroworozsądkowe podejście. Przede wszystkim na inwestycje w crowdfunding nieruchomości powinniśmy przeznaczyć tylko część naszego kapitału.

Poza tym należy go rozłożyć między wiele różnych projektów. W ten sposób zabezpieczamy kapitał przed nieprzewidzianymi wypadkami i w konsekwencji – przed jego utratą.

Opinie użytkowników

Na koniec rzućmy okiem na oceny użytkowników Reinvest24 i EstateGuru. W tym celu posłużymy się znaną platformą z recenzjami Trustpilot.

W tej kategorii nieco lepiej wypada Reinvest24. Jego ocena wynosi aktualnie 4.4 gwiazdek. Tym samym ma chyba najlepsze opinie w swojej kategorii. Pełną recenzję tej platformy możesz przeczytać tutaj.

reinvest24 trustpilot opinie

Użytkownicy wypowiadają się w samych superlatywach. Jedyny minus to wspomniany brak możliwości automatycznego inwestowania.

EstateGuru może pochwalić się dobrą oceną na poziomie 3.8 gwiazdek. Nie zmienia to faktu, że wciąż ponad 60% użytkowników wystawiło platformie maksymalną notę.

estateguru opinie trustpilot

Część osób krytykuje serwis za ryzykowność, choć należy zwrócić uwagę, że jest to ogólna cecha tego typu inwestycji. Dobrze zdywersyfikowany portfel to podstawa.

Co wybrać: Reinvest24 czy EstateGuru?

Po dokonaniu porównania, należałoby spróbować wydać ostateczny werdykt. A zatem lepiej zdecydować się na Reinvest24 czy EstateGuru?

Jedna i druga platforma mają cechy, którymi zachęcają użytkowników. Gdybyśmy mieli sugerować się wyłącznie opiniami na Trustpilot, wybralibyśmy Reinvest24. Serwis nie zaliczył na razie wpadki, chociaż ma też ponad trzy razy mniej recenzji niż EstateGuru.

Gdybyśmy mieli sugerować się obiecywanymi zyskami z odsetek, również skłanialibyśmy się do Reinvest24 – liczby mówią same za siebie i nie ma co się tu dłużej rozwodzić.

Ale faktem jest, że od odsetek naliczanych na Reinvest24 musimy odjąć co najmniej 1% prowizji dla platformy. Do tego musimy wziąć pod uwagę, że wypłata środków będzie kosztować 2 euro, a minimalna inwestycja wynosi 100 euro. Jedyną techniką inwestowania jest ręczny wybór projektów.

Finalnie jednak najprawdopodobniej i tak będziemy bardzo zadowoleni z działania serwisu i zysków.

crowdfunding nieruchomości

EstateGuru obiecuje nieco niższe zyski. Do tego nie pobiera prowizji, chyba że odsprzedajemy inwestycję wcześniej, na rynku wtórnym. Wypłaty kosztują 1 euro i nie ma kwoty minimalnej inwestycji (jedynie minimalny depozyt – 50 euro).

Ponieważ serwis ten działa dłużej i ma więcej użytkowników, na rynku znajdziemy znacznie więcej ofert niż w przypadku konkurenta.

Przy odpowiedniej dywersyfikacji możemy być usatysfakcjonowani działaniem platformy. A w tym pomoże nam zautomatyzowane inwestowanie.

Ostateczny wybór musimy pozostawić inwestorom. Dzięki porównaniu wiesz jednak, jakie są plusy i minusy każdej z platform, a ponadto masz już pewność, że żadna z nich nie będzie znacznie gorszym wyborem.

Reinvest24 vs EstateGuru: pytania i odpowiedzi

Reinvest24 vs EstateGuru: co wybrać?

Jedna i druga platforma są stabilne, mają też swoje plusy i minusy. Pod względem opinii i obiecywanych odsetek zdecydowanie przeważa Reinvest24. EstateGuru ma za to niższe prowizje i bonus powitalny oraz automatyczne inwestowanie.

Czym różni się Reinvest24 od EstateGuru?

Reinvest24 to platforma crowdfundingu udziałowego (kupujemy udziały) i oferuje inwestycje w projekty deweloperskie, ale też np. wynajem. Jest młodsza i pozwala wyłącznie na manualne inwestowanie. EstateGuru koncentruje się na crowdfundingu pożyczkowym i pozwala również na automatyczne inwestowanie.

Jakie odsetki oferują EstateGuru i Reinvest24?

Czy obie platformy są bezpieczne?

Obie platformy są stabilne i bezpieczne. Starannie weryfikują inwestorów oraz oferowane projekty. Reinvest24 nie ma na swoim koncie żadnego nieudanego projektu. Właściwa dywersyfikacja inwestycji zmniejsza ryzyko na obu platformach.

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5
5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.