ReInvest24: recenzja i opinie o platformie crowdfundingu

1638
reinvest24

Chcesz dowiedzieć się więcej o platformie crowdfundingowej ReInvest24? Chcesz poznać opinie na jej temat, opis jej działania i potencjalne zyski, jakie może przynieść? Zastanawiasz się, czy jest bezpieczna i jak może korzystać z niej polski inwestor? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielimy w tym wpisie!

Crowdfunding nieruchomości, zwany również real estate crowdfunding, to innowacyjny system, który pozwala inwestować na rynku nieruchomości nawet jeśli dysponujemy niewielkimi kwotami. W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą popularność tego rozwiązania, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie.

Jedną z wysoko ocenianych platform, która zajmuje się crowdfundingiem nieruchomości, jest właśnie ReInvest24. Za chwilę dowiesz się o niej więcej, dzięki czemu sam zdecydujesz, czy jej oferta ci odpowiada.

Już teraz możesz kliknąć poniżej, by dowiedzieć się więcej o ReInvest24 i utworzyć konto.

Oficjalna stronahttps://www.reinvest24.com/en
Specjalizacja platformyCrowdfunding nieruchomości
Możliwości inwestycjiprojekty deweloperskie, wynajem, kredyty
Średni roczny zwrot14,8%
Opłaty1% inwestycji, 2 euro za wypłatę środków
Rynek wtórnyTak
RynkiHiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Estonia, Mołdawia, Łotwa

ReInvest24: co to jest?

ReInvest24 (tutaj oficjalna strona) to platforma crowdfundingu nieruchomości, której siedziba mieści się w Tallinie, w Estonii. Jest to dość młody projekt: firma powstała w 2017 roku, a platformę online wypuściła rok później. Zespół pracuje jednak na rynku nieruchomości od znacznie dłuższego czasu.

reivest24 strona główna

Projekty nieruchomościowe, w które możemy inwestować za pomocą tej platformy, pochodzą z różnych krajów europejskich. ReInvest24 działa na 6 rynkach: Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii (od niedawna), Łotwy, Mołdawii i oczywiście Estonii. Procentowo największy udział ma rynek Mołdawii i Estonii.

Projekty dotyczą zarówno wynajmu własności, jak i budowy nieruchomości (projekty deweloperskie). Firma inwestuje też w kredyty pod zastaw nieruchomości i tzw. kredyty zagrożone (NPL – non-performing loans).

Platforma przekonała do siebie już ponad 23.000 inwestorów. Szacowana stopa zysku jest jedną z największych na tego typu platformach i aktualnie (w 2023 roku) wynosi średnio 14,8%. W ramach platformy zostało sfinansowanych ponad 200 projektów inwestycyjnych, których długość wynosiła średnio 10 miesięcy.

Platforma rozwija się bardzo dynamicznie. W październiku 2022 roku pobiła swój rekord pod względem wartości sfinansowanych projektów, niemal podwajając wynik sprzed kilku miesięcy.

ReInvest24 dysponuje zarówno rynkiem pierwotnym, jak i wtórnym, co umożliwia wcześniejsze zbycie inwestycji bądź odkupienie jej od innego inwestora.

Warunki umowy między inwestorem a ubiegającym się o finansowanie realizatorem przedsięwzięcia są każdorazowo uzgadniane dla danego projektu, warto więc poświęcić trochę czasu na analizę poszczególnych ofert.

ReInvest24: jak działa?

Prześledźmy teraz dokładnie funkcjonowanie platformy crowdfundingowej Reinvest24. Wyjaśnimy, jak wygląda rejestracja i jak stawiać w niej pierwsze kroki. Następnie omówimy działanie rynku pierwotnego i rynku wtórnego.

Rejestracja i pierwsze kroki

Aby dokonać rejestracji, należy kliknąć na stronie głównej przycisk „Join now„, znajdujący się w prawym górnym rogu. Następnie podajemy dane i ustalamy hasło. Możesz utworzyć zarówno profil prywatny, jak i firmowy.

W obu przypadkach konieczne jest przejście weryfikacji zgodnie z normami KYC. Po jej pozytywnym zakończeniu otrzymujemy maila z potwierdzeniem i możemy zacząć korzystać z ReInvest24.

reinvest24 rejestracja

Kolejnym krokiem jest wpłata depozytu – za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej. Pamiętaj, że minimalna kwota inwestycji to 100 euro (nie ma natomiast górnego limitu). Od inwestycji pobierane są prowizje, do czego wrócimy w sekcji poświęconej inwestowaniu na rynku pierwotnym.

Następnie możesz już przeglądać aktualne oferty na rynku pierwotnym i wtórnym, zapoznawać się z warunkami i dokonywać wyborów inwestycyjnych. Musisz polegać na ręcznym wybieraniu, ponieważ nie ma opcji automatycznych inwestycji. Zobaczmy, na jakie informacje warto zwrócić uwagę.

Rynek pierwotny

Przyjrzyjmy się teraz inwestycjom na rynku pierwotnym. ReInvest24 bazuje na crowdfundingu udziałowym. Musisz więc sprawdzić, ile kosztuje jeden udział, i wybrać liczbę, jaką chcesz nabyć. Pamiętaj o dolnej granicy 100 euro.

reinvest24 projekty

Przy każdej nieruchomości, oprócz danych adresowych i poglądowych zdjęć czy wizualizacji, znajdują się następujące informacje:

  • wysokość kwoty pożyczki
  • stopa oprocentowania
  • czas trwania
  • pasek pokazujący, w ilu procentach inwestycja została już sfinansowana
  • częstotliwość wypłaty odsetek
  • szczegółowy opis projektu

Jak zostało wspomniane, możemy uczestniczyć zarówno w deweloperskim projekcie, jak i w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Dodatkowo od niedawna dla inwestycji w Mołdawii istnieje opcja podglądu na żywo z kamery przebiegu prac przy inwestycji.

Sama platforma pobiera 1% od wartości inwestycji. Okres trwania inwestycji wyznaczony jest w danej ofercie. Po upływie tego czasu dostajemy zwrot pożyczki.

Odsetki wypłacane są automatycznie w cyklach indywidualnie ustalonych dla danej inwestycji. Zyski możemy zainwestować ponownie lub dokonać wypłaty.

Każda wypłata środków kosztuje 2 euro, dlatego niekiedy bardziej opłaca się ponownie zainwestować naliczone odsetki. Jeśli natomiast chcemy wcześniej zbyć inwestycję, musimy skorzystać z rynku wtórnego.

Rynek wtórny

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wcześniej odsprzedać swoją inwestycję, możesz skorzystać z dostępności rynku wtórnego. Na rynku wtórnym rzecz jasna możesz też nabywać udziały tak samo jak na pierwotnym.

rynek wtórny reinvest24

Sprzedaży na rynku wtórnym można dokonać w dowolnym momencie. Wystarczy, że wejdziesz na swoim profilu w zakładkę dedykowaną inwestycjom. Kiedy tylko znajdzie się inwestor zainteresowany odkupieniem twoich udziałów, zostaną one natychmiast sprzedane.

Kupujący płaci taką samą prowizję jak na rynku pierwotnym, sprzedający nie płaci prowizji.

W przypadku rynku wtórnego, kiedy wejdziesz w daną ofertę, nie zobaczysz standardowego paska wskazującego, jaki procent inwestycji został już sfinansowany. Po prawej stronie wyświetlą się dostępne udziały – ich cena i liczba.

Załóżmy, że chcesz dokonać inwestycji na rynku wtórnym. Kiedy wpiszesz kwotę, jaką chcesz zainwestować, jeden z pasków się zacznie zapełniać.

Na stronie możesz przejrzeć również zakończone oferty crowdfundingowe. Aby wyświetlić je wszystkie, przejdź na stronę ReInvest24, klikając poniższy przycisk:

Czy ReInvest24 jest bezpieczny?

ReInvest24, choć jest młodym serwisem, zdążył już zdobyć zaufanie wielu tysięcy inwestorów, którzy byli usatysfakcjonowani jego działaniem (patrz: opinie).

Wszystkie inwestycje są dodatkowo zabezpieczone hipoteką, a żeby znaleźć się na platformie, muszą przejść przez klasyfikację z oceną ryzyka. Co więcej w przypadku inwestycji w Mołdawii mamy dostęp do kamery rejestrującej na żywo przebieg prac. Wszystkie nieruchomości są też ubezpieczone.

Nawet w czasie trwania pandemii Covid-19 inwestycje nie generowały żadnych dodatkowych problemów, a zyski inwestorów utrzymały się na zadowalającym poziomie.

Każda inwestycja jednak wiąże się z ryzykiem, dlatego należy zachować zdroworozsądkowe podejście. Przede wszystkim na inwestycje w crowdfunding nieruchomości powinniśmy przeznaczyć tylko część naszego kapitału.

Poza tym należy go rozłożyć między wiele różnych projektów. W ten sposób zabezpieczamy kapitał przed nieprzewidzianymi wypadkami i w konsekwencji – przed jego utratą.

Ile można zarobić na ReInvest24?

Przejdźmy teraz do potencjalnych zarobków na ReInvest24. Jak już wspominaliśmy, należą one do jednych z najwyższych w tej kategorii. Średnio jest to 14,8% rocznie – tyle przedstawia sama platforma. W rzeczywistości stopa oprocentowania waha się od kilkunastu do nawet ponad 20%.

Zróżnicowanie rodzajów i długości inwestycji pozwala przy odrobinie wprawy wypracować sobie pasywny dochód na rynku nieruchomości. A nasz kapitał wcale nie musi być bardzo duży!

Warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na oficjalnej stronie ReInvest24. Dzięki niemu możesz oszacować zyski z inwestycji. Poniżej możesz zobaczyć, jakie wyniki podaje kalkulator w przypadku niewielkiej, 3-letniej inwestycji (1000 euro, a potem 50 euro miesięcznie).

reinvest24 kalkulator

Zyski oczywiście mogą się różnić w zależności od rodzaju nieruchomości, sytuacji na rynku i rodzaju projektu. Jednak w momencie przeglądania ofert od razu widzisz, jaka jest przewidziana stopa odsetek.

Oprocentowanie opiera się na faktycznych kontraktach zawartych w związku z daną inwestycją. Dlatego też ReInvest24 stara się dopilnować, by zyski były takie, jak przewidziano to w ofercie, lub nawet wyższe.

Opodatkowanie zysków z inwestycji

Jak działa opodatkowanie zarobków uzyskanych na ReInvest24?

Zagraniczne platformy crowdfundingowe nie płacą w twoim imieniu podatków należnych państwu. W konsekwencji to inwestorzy samodzielnie muszą zadbać o to, aby w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają, odprowadzić podatek od swoich zysków.

Większość interpretacji przepisów podatkowych w tym przypadku jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.

W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestujemy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Kwestia interpretacji przepisów podatkowych nierzadko wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

ReInvest24: recenzja i opinie

W naszej opinii ReInvest24 to naprawdę godna uwagi platforma crowdfundingu nieruchomości. Jest prosta w obsłudze, przejrzysta, a przede wszystkim pozwala na zyski, które zdecydowanie pozytywnie się wyróżniają na tle konkurencji.

Ulokowanie tam niewielkiej części kapitału i zdywersyfikowanie swojej inwestycji między różne projekty może być bardzo dobrym pomysłem.

Jedynym minusem jest brak narzędzia do automatycznego inwestowania. Szczególnie, gdy chcemy ulokować kapitał w wielu projektach i robić to regularnie przez pewien czas.

Automatyczne inwestycje zaoszczędziłyby nam czasu i pracy, a też przy braku wprawy ułatwiłyby korzystanie z platformy. Jest to jednak niewielka wada w porównaniu z zaletami.

Należy też podkreślić, że ReInvest24 w serwisie Trustpilot ma ocenę 4.4 na 5 gwiazdek, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Najwyższą notę wystawiło aż 87% recenzujących użytkowników, a liczba recenzji sukcesywnie rośnie.

reinvest24 trustpilot opinie

Użytkownicy podkreślają wiarygodność i bezproblemowość platformy. Wszystko działa w sposób prosty, zgodny z obietnicami i oczekiwaniami – również pod kątem zwrotów. Jako minus wskazywany jest wciąż stosunkowo niewielki wybór dostępnych projektów. Miejmy jednak nadzieję, że oferta będzie w przyszłości jeszcze szersza.

Alternatywne platformy

ReInvest24 to jedna z wielu platform zajmujących się crowdfundingiem nieruchomości. Ma kilku poważnych konkurentów w Estonii, a najpoważniejszym jest z pewnością EstateGuru.

EstateGuru to estońska platforma crowdfundingowa pod zastaw nieruchomości, założona w 2014 roku. Jest to jeden z pierwszych serwisów tego typu, które powstały w Europie. Również na tej platformie rejestracja jest bardzo prosta, a średnie roczne zyski oscylują wokół 9-12%. Jej recenzję znajdziesz w tym wpisie.

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Podsumujmy wpis odpowiedziami na najczęstsze pytania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, mam nadzieję, że rozwiejesz je na tym etapie.

Jak zarabiać z ReInvest24?

Na ReInvest24 możesz zarabiać dzięki inwestycjom na rynku nieruchomości. Jest to platforma crowdfundingu udziałowego. Wybierasz projekt (deweloperska inwestycja, przychody z najmu lub zyski z handlu nieruchomościami), wykupujesz udziały (minimalna wartość to 100 euro), a następnie zarabiasz odsetki z pożyczonych pieniędzy.

Jak utworzyć konto na ReInvest24?

Wystarczy zarejestrować się, podając podstawowe dane (zrobisz to tutaj). Następnie musisz przejść weryfikację KYC. Po jej zaakceptowaniu, wpłacasz depozyt i możesz zacząć inwestować na rynku nieruchomości w 5 krajach!

Ile można zarobić na ReInvest24?

Stopy oprocentowania na ReInvest24 należą do najwyższych. To średnio blisko 15% rocznie zysku w postaci odsetek! Przewidziane zyski są zawsze jawne i najczęściej faktycznie są takie lub nawet wyższe.

Jakie są alternatywne platformy?

Alternatywnymi platformami są inne estońskie serwisy takie jak EstateGuru. Stopy oprocentowania są tam nieco niższe, ale nierzadko wybór projektów jest większy niż na ReInvest24.

Czy ReInvest24 jest godny zaufania?

Jak najbardziej! To platforma, z której skorzystało już ponad 20.000 użytkowników. Na Trustpilot prawie wszystkie opinie są pozytywne, a serwis ma ocenę 4.4 na 5 gwiazdek. Pamiętaj jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, bez względu na wiarygodność i transparentność platformy.

4.6/5 - (25 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.