Revolut inwestowanie: prowizje, opinie i kompletny przewodnik

710
revolut inwestowanie

Jeśli masz już Revolut, inwestowanie w akcje, surowce i kryptowaluty za pomocą tej aplikacji pewnie nie jest ci zupełnie obce. W tym wpisie wyjaśnimy jednak dokładnie, jakie są możliwości inwestowania na Revolut, ile to kosztuje i jakie są na ten temat opinie.

Revolut to wszechstronna aplikacja do zarządzania finansami. Początkowo była szczególnie zachwalana ze względu na łatwe, szybkie i tanie wymienianie walut i płatności w różnych walutach, a także bezproblemowe przesyłanie pieniędzy. Dziś Revolut ma znacznie więcej funkcji, a jedną z nich jest inwestowanie, w tym inwestowanie na giełdzie.

Jeśli zastanawiasz się, jak inwestować za pomocą Revolut, czytaj dalej. Poniżej natomiast znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji:

Oficjalna stronahttps://www.revolut.com/
Dostępne instrumenty finansoweAkcje, ETF, metale, kryptowaluty
ProwizjeOd 0 do 1,99%
Minimalna wartość inwestycji1 $

W co można inwestować na Revolut?

Revolut (oficjalna strona tutaj) umożliwił użytkownikom inwestowanie w różne instrumenty finansowe. Konkretnie dostępne są trzy grupy aktywów:

 • Akcje i ETF
 • Towary (metale)
 • Kryptowaluty

W sumie jest to ponad 1500 akcji i ponad 150 ETF-ów, głównie akcyjnych, ale też obligacyjnych.

W kategorii Towary znajdziemy natomiast cztery metale szlachetne: srebro, złoto, pallad i platynę.

Natomiast jeśli chodzi o kryptowaluty, to obecnie jest ich ponad 100, którymi można handlować, ale też np. stakować.

Jak widać, wybór jest całkiem szeroki, w szczególności dla początkującego inwestora, który chce szybko zacząć bez konieczności zakładania dodatkowych rachunków u brokerów.

Sejf Revolut a inwestowanie

Zanim przejdziemy do praktycznych aspektów inwestowania na Revolut, powiedzmy sobie jeszcze o jednym sposobie inwestowania pieniędzy za pomocą tej aplikacji. Mowa o sejfach, czyli swego rodzaju kontach oszczędnościowych.

Jest to nic innego jak bardzo elastyczne konto oszczędnościowe w PLN lub EUR, które pozwala zarabiać naliczane codziennie odsetki. Na konto można dowolnie wpłacać pieniądze i wypłacać je z niego.

Aktualnie (maj 2023) sejf PLN jest oprocentowany na co najmniej 4,05% (plan Standard), ale wartość ta wzrasta nawet do 4,5% w wyższych planach. Dla EUR jest to 0,7%. Kliknij tutaj, aby otworzyć konto i zacząć oszczędzać.

Jak widać, jest to dobra oferta w porównaniu do banków, które po upływie okresu promocyjnego proponują znacznie niższe oprocentowanie. Na Revolut wartość oprocentowania jest zmienna, ale nie wiąże się z żadną okresową promocją, a użytkownicy są na bieżąco informowani o zmianach.

Revolut: inwestowanie krok po kroku

Wyjaśnimy teraz, jak inwestować na Revolut w poszczególne instrumenty finansowe takie jak akcje, surowce i kryptowaluty. Pierwszym krokiem będzie pobranie i zainstalowanie aplikacji mobilnej na sprzęcie z Androidem lub iOS oraz przejście wszystkich niezbędnych etapów weryfikacji.

Jak inwestować w akcje na Revolut?

Otwórz aplikację i przejdź w menu do zakładki Akcje. Już na tym poziomie możesz zobaczyć, jakie akcje i ETF-y są dostępne na Revolut, ale żeby zacząć inwestować, musisz zrobić jeszcze jeden krok.

Żeby móc inwestować w akcje na Revolut, należy otworzyć konto transakcyjne. Ta możliwość wyświetli ci się od razu po wejściu w zakładkę Akcje. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań o obywatelstwo, rezydencję podatkową, źródło dochodów, ich średnią wysokość i plany inwestycyjne. Całość trwa dosłownie minutę.

Teraz możesz już przystąpić do inwestowania. Konieczne jest posiadanie środków w jednej z dwóch walut: EUR lub USD. Nie są one powiązane bezpośrednio z twoimi środkami na Revolut. Musisz je wpłacić. Wystarczy niewielka kwota, bowiem na Revolut można inwestować w części akcji już od 1 $.

revolut inwestowanie w akcje

Kolejne kroki wyglądają zatem następująco:

 1. Zasil konto transakcyjne Revolut w wybranej walucie (EUR lub USD);
 2. Kliknij „Zainwestuj”, by wyświetlić dostępne akcje i ETF;
 3. Skorzystaj z pola wyszukiwania lub filtrów;
 4. Kliknij obok wybranej akcji „Kup”;
 5. Wybierz wartość, którą chcesz zainwestować (od 1 $) i potwierdź.

Wybrana akcja znalazła się na twoim koncie transakcyjnym. Możesz obserwować jej wyniki, ale śledzić także inne akcje, w które jeszcze nie zainwestowałeś.

Na koniec jeszcze słowo o filtrach wyszukiwania, które są bardzo przydatnym narzędziem. Możesz ustawić w nich różne parametry, by wyszukać akcje, które je spełniają. To np. sektor, kapitalizacja rynkowa, wskaźnik C/Z czy stopa dywidendy.

Jak inwestować w metale na Revolut?

Inwestowanie w metale znajdziemy w zakładce Towary. Jeśli nie widzisz jej od razu, wyszukaj ją w pasku na górze. Jak już zostało wspomniane, aktualnie wśród towarów znajdziemy tylko cztery metale szlachetne.

inwestowanie revolut

Ekran wygląda dość podobnie jak w przypadku akcji. Wyświetla się zawartość twojego portfela towarów, statystyki, a także lista obserwowanych i alerty, które możesz ustawić.

Aby zacząć, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij „Zainwestuj”, a następnie „Rozpocznij”;
 2. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin i warunki;
 3. Wybierz towar, w który chcesz inwestować;
 4. Kliknij „Kup”;
 5. Określ kwotę, za którą chcesz nabyć towar;
 6. Kliknij „Zweryfikuj zlecenie”.

W odróżnieniu od akcji, w tym wypadku kupujesz, korzystając bezpośrednio ze swoich głównych środków na Revolut. Możesz natomiast inwestować w towary nawet najmniejsze kwoty.

Jak inwestować w kryptowaluty na Revolut?

Podobnie jak w przypadku towarów musisz postępować przy kryptowalutach.

revolut kryptowaluty jak wypłacić

Na początku wejdź w zakładkę Krypto, a następnie:

 1. Kliknij „Zainwestuj”;
 2. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz kupić;
 3. Kliknij „Kup”;
 4. Wpisz wartość w danej walucie lub krypto;
 5. Zatwierdź transakcję.

W sekcji Revolut Krypto znajdziesz sporo materiałów edukacyjnych, a także quizy, w których możesz wygrać kryptowaluty. Istnieje również możliwość stakowania niektórych krypto. Szczegółowy przewodnik po kryptowalutach na Revolut znajdziesz tutaj.

Inwestowanie na Revolut: prowizje

Kolejną istotną sprawą są prowizje na Revolut, uzależnione zarówno od typu instrumentu, jak i planu, jaki wybierzemy. Jak łatwo się domyślić, najmniej korzystne będą one w bezpłatnym planie Standard, natomiast im wyższy plan, tym niższe opłaty za transakcje. Szczegóły ilustruje poniższa tabela:

StandardPlusPremiumMetal
Akcje i ETF1 transakcja miesięcznie gratis, potem 0,25%, min. 4 zł + 0,12% za przechowanie3 transakcje miesięcznie gratis, potem 0,25%, min. 4 zł + 0,12% za przechowanie
5 transakcji miesięcznie gratis, potem 0,25%, min. 4 zł + 0,12% za przechowanie
10 transakcji miesięcznie gratis, potem 0,25%, min. 4 zł + 0,12% za przechowanie
Towary1,5%1,5%0,5%0,5%
Kryptowaluty1,99%1,99%1,49%1,49%

Plany Plus, Premium i Metal wiążą się z miesięcznymi opłatami od 14,99 zł do 49,99 zł. W przypadku towarów i krypto mogą skutkować obniżeniem prowizji (Premium i Metal), a jeśli chodzi o akcje i ETF, to prowizje pozostają takie same, zwiększa się tylko limit miesięcznych transakcji bez opłat.

Szczegóły opłat sprawdź na stronie lub bezpośrednio w aplikacji – kliknij tutaj.

Inwestowanie przez Revolut a podatek

Revolut nie wystawia użytkownikom PIT-u ani nie odprowadza samodzielnie podatku. Zyski z inwestycji, w tym wypadku ze zbycia papierów wartościowych, podlegają opodatkowaniu w Polsce w wysokości 19% po odjęciu kosztów uzyskania.

Niestety sami musimy obliczyć podatek i wypełnić deklarację (PIT-38) zgodnie ze stanem faktycznym. Niektórzy starają się tego uniknąć, szczególnie, gdy ich zyski są bardzo niskie lub zwyczajnie ponieśli straty, ale w świetle prawa obowiązek podatkowy istnieje i należy go przestrzegać.

Revolut inwestowanie: opinie i nasza recenzja

Przejdźmy do naszej recenzji na temat inwestowania na Revolut, którą poprzedzimy przykładowymi opiniami użytkowników aplikacji. Na Trustpilot aplikacja ma wysoką ocenę 4,3/5, a zdecydowana większość opinii jest pozytywna. Co użytkownicy mówią o inwestycjach?

revolut akcje
revolut inwestowanie opinie
revolut krypto opinie

Jak widać, użytkownicy są na ogół zadowoleni z działania Revolut, choć inwestowanie nie jest może najważniejszą funkcją, z jakiej korzystają. Jeszcze niedawno niektórzy narzekali na brak ETF-ów w ofercie, ale dziś już wiadomo, że nie mają ku temu powodów, bo Revolut odpowiedział także i na tę potrzebę.

Od siebie dodamy, że Revolut można polecić do inwestowania dla początkujących lub osób, które i tak korzystają z wyższego planu. Prowizje nie są tutaj konkurencyjne w porównaniu do ofert brokerów, ale jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki i nie inwestujesz dużych kwot ani nie planujesz przeprowadzać częstych transakcji, to proste i intuicyjne narzędzie spełni twoje oczekiwania.

Plusem jest wybór instrumentów – najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych przez inwestorów – oraz prostota otwierania konta. Zaletą są także filtry wyszukiwania, materiały edukacyjne i przejrzystość, a także możliwość szybkiego zarządzania środkami na różnych portfelach w ramach jednej aplikacji.

Nie jest to jednak z całą pewnością rozwiązanie dla fanów tradingu i osób, których styl inwestowania narazi ich na większe prowizje w Revolut.

Revolut inwestowanie: pytania i odpowiedzi

W co można inwestować na Revolut?

Na Revolut możesz inwestować w akcje, ETF, towary (metale) oraz kryptowaluty, a także ulokować pieniądze w oprocentowanym sejfie.

Jak inwestować w akcje na Revolut?

Wejdź w zakładkę „Akcje” i otwórz konto transakcyjne. Wpłać na nie środki w euro lub dolarach amerykańskich, a następnie wybierz akcje lub ETF, w które chcesz zainwestować. Możesz kupować części akcji i inwestować już od 1 $. Po dokonaniu transakcji zobaczysz nabyte aktywa w swoim portfelu.

Jak inwestować w kryptowaluty i towary na Revolut?

Wystarczy wejść w zakładę Krypto lub Towary i kliknąć „Zainwestuj”. Po wybraniu kryptowaluty lub towaru możesz określić kwotę, którą chcesz zainwestować. Środki pobierane są bezpośrednio z twoich rachunków Revolut, w wybranej walucie.

Jaka jest minimalna wartość inwestycji na Revolut?

W przypadku akcji jest to tylko 1 $, ponieważ Revolut umożliwia kupowanie części akcji. W przypadku towarów możesz zainwestować dowolną kwotę, ale z powodu prowizji na transakcję kryptowalutami musi ona wynosić co najmniej 6 zł.

Jakie prowizje obowiązują na Revolut?

Prowizje są uzależnione od planu, jaki wybierzesz. Przykładowo w planach Standard i Plus prowizje za handel krypto wynoszą 1,99%, a towarami – 1,5%. W planach Premium i Metal analogicznie będą one wynosić 1,49% i 0,5%. Dla akcji prowizje są takie same (0,25%), ale przysługuje pewna liczba darmowych transakcji w miesiącu (od 1 do 10, w zależności od planu). Kliknij tutaj, by poznać wszystkie plany.

2.3/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.