Revolut kryptowaluty: przewodnik użytkownika, prowizje i opinie

1298
revolut kryptowaluty

Revolut kryptowaluty – co to jest i czy warto z tego korzystać? Jakie opłaty przewiduje Revolut przy transakcji na kryptowalutach? Jak je kupić, sprzedać i czy można je stakować? I jak rozliczyć podatek?

Revolut to jedna z najbardziej popularnych aplikacji do zarządzania finansami osobistymi i firmowymi. Łączy w sobie zalety konta wielowalutowego i oszczędnościowego oraz narzędzi do inwestowania. W ofercie znajdą coś dla siebie również miłośnicy kryptowalut.

W tym wpisie wyjaśnimy, jak działają kryptowaluty na Revolut. Przedstawimy listę dostępnych cyfrowych walut, omówimy koszty i funkcje, a na koniec również opinie, by ostatecznie wydać werdykt, czy przechowywanie kryptowalut na Revolut ma sens.

Oficjalna stronahttps://www.revolut.com/pl-PL/crypto/
Liczba kryptowalut104
Opłaty1,49-1,99%
Dodatkowe opcjeStaking, darmowe krypto za rozwiązanie quizów

Revolut kryptowaluty: co to?

Revolut (tutaj oficjalna strona) to aplikacja bankowa, która łączy w sobie wiele usług finansowych. W szczególności służy jako konto wielowalutowe i to nie tylko dla tradycyjnych walut. Jedną z funkcji bowiem jest możliwość obrotu kryptowalutami.

kryptowaluty na revolut

W ramach aplikacji możemy kupować, sprzedawać i wysyłać kryptowaluty, a także przechowywać je w bezpiecznym portfelu, do którego mamy zawsze dostęp z poziomu Revolut. Kryptowaluty można wysyłać znajomym – innym użytkownikom aplikacji – ale też na zewnętrzne portfele.

Dodatkowo niedawno pojawiła się możliwość stakowania niektórych krypto, dzięki czemu możemy zarabiać odsetki na ich przechowywaniu.

W dalszej części wpisu powiemy szczegółowo, jak działa każda funkcja związana z usługami krypto oraz wyjaśnimy, na jakie opłaty i prowizje trzeba się przygotować.

Jakie kryptowaluty są na Revolut?

Na Revolut łącznie dostępnych jest w tej chwili 104 kryptowalut, choć liczba ta naturalnie może się wahać. Niektóre z nich to:

 • 1inch
 • Aave
 • Avalanche
 • Axie Infinity
 • Basic Attention Token
 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Cardano
 • Chainlink
 • DASH
 • Decentraland
 • DogeCoin
 • EOS
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Polkadot
 • Polygon
 • Shiba Inu
 • Solana
 • Stellar
 • SushiSwap
 • Tezos
 • The Sandbox
 • Uniswap
 • XRP

Aby wyświetlić pełną listę, pobierz aplikację Revolut:

Kryptowaluty na Revolut: przewodnik

Przejdźmy teraz do praktycznego przewodnika po kryptowalutach na Revolut. Pierwszym krokiem będzie pobranie i zainstalowanie aplikacji mobilnej na sprzęcie z Androidem lub iOS oraz przejście wszystkich niezbędnych etapów weryfikacji.

Jak kupić kryptowaluty na Revolut?

W pierwszej kolejności zobaczymy, jak kupić kryptowaluty na Revolut. Procedura nie jest zbyt skomplikowana. Załóżmy, że masz już aplikację Revolut. Oto, co musisz po kolei zrobić:

 1. W górnym menu wybierz Krypto
 2. Kliknij „Zainwestuj”
 3. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz kupić
 4. Kliknij „Kup”
 5. Wpisz wartość w danej walucie lub krypto
 6. Zatwierdź transakcję
revolut kryptowaluty jak wypłacić

Minimalna kwota transakcji, ze względu na prowizje, wynosi 5,99 zł. Wymiana następuje, gdy na twoim saldzie Revolut znajduje się wystarczająca kwota.

W sekcji Krypto znajdziesz nie tylko wszystkie dostępne kryptowaluty, ale też kryptowaluty, które można stakować, artykuły na temat kryptowalut, listę twoich inwestycji i ostatnich aktywności oraz wszelkiego rodzaju statystyki i zestawienia, np. Największe zmiany dzisiaj czy Popularne kryptowaluty.

Jak sprzedać kryptowaluty na Revolut?

Sprzedaż kryptowalut na Revolut wygląda dokładnie tak samo jak ich kupno. Wystarczy przejść do swojego portfela i wybrać określoną kryptowalutę, a następnie nacisnąć „Sprzedaj„.

Tak jak w przypadku kupna, musimy określić wartość, którą chcemy wymienić i walutę docelową. Sprzedaż odbywa się w obrębie naszego konta, więc środki zostaną automatycznie przelane na rachunek w innej walucie na Revolut.

Jak wypłacić kryptowaluty z Revolut?

Zastanawiasz się, jak wypłacić kryptowaluty z Revolut? Chcesz je wysłać na swój inny portfel albo na portfel innej osoby? Nic prostszego.

Powyższe czynności odbywają się za pomocą trzeciej obok „Kup” i „Sprzedaj” opcji, czyli „Wyślij„.

jak wypłacić kryptowaluty z revolut

W tym wypadku masz dwie opcje. Albo wysyłasz kryptowaluty swoim znajomym z Revolut, na ich portfele w aplikacji, albo na zewnętrzny portfel (swój lub kogoś innego).

W pierwszym wypadku nie ma problemu, bo wystarczy z listy znajomych wybrać odpowiednią osobę. W drugim natomiast musisz podać adres portfela. Wymaga to wyjątkowej uważności, bo najmniejszy błąd podczas wpisywania danych może cię kosztować utratę kryptowaluty podczas wysyłania.

Staking kryptowalut

Jedną z opcji, którą wprowadził Revolut dla osób przechowujących kryptowaluty, jest staking, czyli mówiąc w skrócie, zarabianie odsetek z tytułu zamrożenia swoich krypto. Więcej o stakingu przeczytasz w tym wpisie.

Nie wszystkie kryptowaluty dostępne na Revolut można stakować. Taką możliwość przedstawiają wyłącznie:

 • DOT – 12,43% w skali roku, prowizja 25%
 • XTZ – 4,39% w skali roku, prowizja 30%
 • ETH – 2,99% w skali roku, prowizja 15%
 • ADA – 2,96% w skali roku, prowizja 20%

Okres zablokowania twoich kryptowalut i częstotliwości przydzielania nagrody są uzależnione nie od Revoluta, lecz od danej kryptowaluty.

Quizy i darmowe kryptowaluty

Revolut działa także na rzecz edukacji na temat cyfrowych walut i technologii blockchain. W aplikacji znajdziemy materiały informacyjne, po których można wykonać quiz sprawdzający wiedzę. Ale to nie wszystko!

revolut kryptowaluty quiz

Udzielenie poprawnych odpowiedzi w quizie skutkuje otrzymaniem nagrody w postaci darmowych kryptowalut. Test można wypełniać do skutku, nielimitowaną liczbę razy.

Dotychczas ukazało się 14 mini-quizów, w 4 tematach: Podstawy wiedzy o kryptowalutach, Polkadot, 1inch, Premia Polkadot. Każdy quiz to tylko 3 pytania testowe wielokrotnego wyboru.

Wyżej wymienione quizy pozwalają zdobyć w sumie 12,50 zł w DOT oraz 6 zł w 1INCH.

Revolut kryptowaluty: prowizje i opłaty

Doszliśmy do jednej z najważniejszych części tego artykułu, w której wyjaśnimy, jak wyglądają opłaty i prowizje w przypadku korzystania z Revolut do obrotu kryptowalutami.

Trzeba zacząć od tego, że Revolut oferuje klientom 4 plany: Standard, Plus, Premium i Metal. Ten ostatni ma najwięcej korzyści, nie tylko pod względem kryptowalut, ale też licznych innych usług. Przyjrzyjmy się jednak wyłącznie tym związanym z krypto:

StandardPlusPremiumMetal
Opłata0 zł14,99 zł/msc29,99 zł/msc49,99 zł/msc
Prowizja za transakcje krypto1,99%1,99%1,49%1,49%
Przechowywanie krypto0 zł0 zł0 zł0 zł

Należy zaznaczyć, że minimalna prowizja wynosi 5,99 zł, zatem kupując kryptowalutę, musimy przeznaczyć na to co najmniej 6 zł. Samo przechowywanie kryptowalut nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów.

Wypłata kryptowalut na zewnętrzny portfel związana jest z opłatą sieciową charakterystyczną dla danej krypto. Do tego dochodzi opłata nałożona przez Revolut. Chcąc dokonać wypłaty, zawsze będziesz wcześniej widział, ile potrąci Revolut.

Revolut kryptowaluty: podatek

Revolut nie wystawia użytkownikom PIT-u ani nie odprowadza samodzielnie podatku. Zyski z inwestycji, w tym wypadku ze zbycia papierów wartościowych lub właśnie kryptowalut, podlegają opodatkowaniu w Polsce w wysokości 19% po odjęciu kosztów uzyskania.

Niestety sami musimy obliczyć podatek i wypełnić deklarację (PIT-38) zgodnie ze stanem faktycznym. Niektórzy starają się tego uniknąć, szczególnie, gdy ich zyski są bardzo niskie lub zwyczajnie ponieśli straty, ale w świetle prawa obowiązek podatkowy istnieje i należy go przestrzegać.

Tak więc jeśli po pewnym czasie sprzedasz przechowywane kryptowaluty, ponieważ będziesz chciał zyskać na tym, że ich wartość skoczyła, to od zysku zapłacisz podatek. Podobnie będzie, jeśli sprzedasz kryptowaluty przyznane ci w quizach.

Revolut kryptowaluty: opinie i nasza recenzja

Na koniec rzućmy okiem na kilka opinii na temat Revolut. Na Trustpilot aplikacja ma wysoką ocenę powyżej 4/5, a zdecydowana większość opinii jest pozytywna. My przyjrzeliśmy się w szczególności tym, które nawiązują do kryptowalut na Revolut:

revolut krypto opinie
revolut kryptowaluty opinie

Jak widać, głównym powodem, dla którego użytkownicy wybierają Revolut, jest jego wielozadaniowość i wygoda dostępu do własnych środków, oszczędności i inwestycji z jednej aplikacji.

Naszym zdaniem zdecydowanym plusem Revolut, jeśli chodzi o kryptowaluty, jest łatwość obsługi i przejrzystość informacji, co doceniają przede wszystkim początkujący inwestorzy. Zaletą są również materiały edukacyjne, do których poznawania zachęcają quizy z nagrodami.

Prosta procedura kupowania, sprzedawania i wysyłania krypto jest również ogromną korzyścią, podobnie jak staking. Wybór kryptowalut jest też naprawdę szeroki, szczególnie że Revolut sam w sobie nie jest giełdą krypto.

Podsumowując, jest to naprawdę interesująca opcja, w której jedynym minusem są dość wysokie prowizje za transakcje.

Pytania i odpowiedzi

Ile jest kryptowalut na Revolut?

Aktualnie na Revolut jest ponad 90 kryptowalut.

Jak kupić lub sprzedać kryptowaluty na Revolut?

Musisz założyć konto na Revolut, pobierając aplikację. Następnie przejdź w zakładkę Krypto, wybierz kryptowalutę i kliknij Kup lub Sprzedaj. Wymień żądaną kwotę na kryptowalutę (lub odwrotnie).

Jakie są prowizje za obrót kryptowalutami na Revolut?

Prowizje za obrót kryptowalutami wynoszą od 1,49% do 1,99% (minimum 5,99 zł). Niższe prowizje są w wyższych planach konta Revolut – Premium i Metal – które są płatne.

Jakie kryptowaluty można stakować na Revolut?

Aktualnie można stakować 4 kryptowaluty: DOT, ADA, XTZ i ETH.

Jak wypłacić kryptowaluty z Revolut?

Przy danej kryptowalucie kliknij Wypłać, a następnie dodaj portfel zewnętrzny, na który chcesz wypłacić krypto. Pamiętaj, żeby uważać na każdy drobiazg, bo błąd może cię kosztować utratę krypto przy wypłacie.

Jak rozliczyć podatek od zysku z krypto na Revolut?

Revolut nie rozlicza za ciebie podatku ani nie przygotowuje formularza PIT. Podobnie jak w przypadku zysków z inwestycji (w wyniku ich zbycia), musisz zapłacić 19% podatku po odjęciu kosztów. Deklarację składa się na formularzu PIT-38.

Jak otrzymać darmowe kryptowaluty na Revolut?

Na Revolut możesz czytać materiały edukacyjne o kryptowalutach, a następnie wypełniać krótkie quizy sprawdzające wiedzę. Za dobre odpowiedzi otrzymujesz nagrodę w postaci kryptowalut (DOT lub 1INCH).

3/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.