Rynki NFT: czym są, jak z nich korzystać i które są najlepsze?

631
rynki nft

Czym jest rynek NFT? Jakie rynki NFT istnieją, czym się charakteryzuję i jak z nich korzystać? Jeśli zadajesz sobie te pytania, dobrze trafiłeś!

NFT (non-fungible token), czyli niewymienialny token, działający w oparciu o architekturę blockchain, jest cyfrowym składnikiem aktywów, jak kryptowaluta. To, co go wyróżnia, to unikatowość i właśnie brak możliwości wymieniania. Ta cecha przekłada się na to, że najczęściej NFT stanowią cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, a nawet nieruchomości.

W sieci istnieją różne platformy, które zajmują się handlem NFT. Na czym to dokładnie polega? Jak działa? Jak krok po kroku zacząć korzystać z rynków NFT i co można na nich znaleźć? O tym wszystkim powiemy sobie już za chwilę. Przedstawimy ponadto 10 najbardziej popularnych marketplace NFT i wyjaśnimy ich funkcjonowanie.

Rynek NFT: co to?

Rynek NFT to platforma, na której możesz handlować niewymienialnymi tokenami, czyli cyfrowymi zasobami, które cechuje niepowtarzalność. Mogą być one powiązane ze światem gier online albo być bardziej zbliżone do dzieł sztuki. Pod względem zasad działania rynki NFT przypominają giełdy kryptowalutowe i faktycznie niekiedy jest tak (jak za chwilę się przekonamy), że giełda kryptowalutowa ma w swojej ofercie marketplace NFT.

Działanie takiej platformy nie jest skomplikowane. Mamy dostęp do rynku, więc możemy dokonywać zakupów, ale też sprzedaży NFT. Co więcej, jeśli sam jesteś artystą czy programistą i chcesz wypuścić własne NFT, platformy te umożliwiają ci wystawienie ich na sprzedaż.

Zakupów dokonujemy za pomocą kryptowalut. Należy zwrócić uwagę na to, jakie tokeny obsługuje dany rynek NFT – czasami jest ograniczona tylko do jednego, specyficznego. Po dokonaniu zakupu nasz NFT powinien wylądować w portfelu cyfrowym, np. MetaMask.

Działanie rynków NFT najlepiej jednak wyjaśnić na podstawie konkretnych platform. Zajmijmy się tym teraz.

Rynki NFT: top 10 platform

Po tym wstępie możemy zobaczyć, jakie są najlepsze rynki NFT. Poniżej prezentujemy 10 najbardziej znanych platform, specjalizujących się w różnych typach NFT. Porównamy ich funkcje i wyjaśnimy, jak z nich korzystać.

1. Binance

Binance (tu oficjalna strona) to największa światowa giełda kryptowalutowa, znana jako wygodne i bezpieczne miejsce do nabywania, sprzedawania i przechowywania kryptowalut. W połowie 2021 roku platforma zdecydowała się wprowadzić do oferty NFT.

binance nft

Na runku NFT od Binance możemy handlować niewymienialnymi tokenami, a także tworzyć własne i wystawiać je na sprzedaż. Aby zacząć swoją przygodę z NFT na Binance, musimy najpierw mieć konto na samej platformie Binance. Możesz w prosty sposób założyć je, klikając tutaj.

Do dyspozycji mamy NFT, ale też tzw. Mystery Box. Jest to specjalny produkt-niespodzianka przygotowany przez platformę Binance. Poza tym otrzymujemy możliwość inwestowania w IGOinitial game offering.

Ponieważ platforma NFT połączona jest z systemem Binance, zakupów można dokonywać, korzystając ze środków posiadanych na portfelu Binance. Jeśli natomiast chcemy wyciągnąć nabyty token, musimy posiadać portfel MetaMask (zainstalowany w formie aplikacji lub rozszerzenia do przeglądarki).

Aby dokonać zakupu, potrzebne ci będą BNB (Binance Coin), stablecoin BUSD lub ETH (Ethereum). Aktualnie tylko tymi trzema można dokonywać handlu na rynku NFT Binance. Opłata transakcyjna wynosi tylko 1%, co jest bardzo konkurencyjną ofertą. Druga opłata to tzw. opłata za gas, za transakcję przeprowadzoną na danym blockchainie.

Zachęcam cię do lektury tego wpisu, gdzie działanie rynku NFT Binance zostało bardzo szczegółowo opisane.

Typy NFTsztuka, sport, gry, kolekcje, esport, rozrywka
BlockchainBinance Smart Chain, Ethereum
Prowizje1%

2. Crypto.com

Kolejna platforma na liście to Crypto.com (oficjalna strona tutaj)  – jeden z najszybciej rozwijających się serwisów handlu kryptowalutami. Dostępny jest w formie giełdy kryptowalutowej oraz aplikacji. Posiada także swój własny marketplace NFT.

rynek nft crypto.com

Poza zakupem i sprzedażą platforma pozwala nam również na wrzucanie własnych NFT. Na samym początku musimy jednak utworzyć konto na Crypto.com, co można uczynić, klikając tutaj.

Zakupu możemy dokonać albo po z góry ustalonej cenie, albo biorąc udział w aukcji. W tym drugim przypadku cena wyjściowa jest na ogół bardzo niska. Następuje licytacja, a ostateczna wartość nierzadko nadal jest bardzo okazyjna.

Kategorie NFT, jakie możemy znaleźć na platformie to np. sztuka, gry, sport czy muzyka. Dodatkowo możemy zakupić NFT od sławnych osób, takich jak Snoop Dogg czy Boy George. Platforma wspiera NFT oparte na blockchainie Ethereum.

Zakup nie pociąga za sobą żadnych prowizji. Co więcej, możemy płacić walutami FIAT, np. za pośrednictwem karty. Podobnie jak w przypadku poprzednika, warto mieć do dyspozycji portfel MetaMask.

Typy NFTsztuka, gry, sport, muzyka
BlockchainCrypto.org Chain, Ethereum
Prowizje1,99%

3. OpenSea

OpenSea to kolejny ogromny rynek NFT, w dodatku pierwszy, jakie powstał na świecie. Przekraczający 6 miliardów wolumen transakcji robi wrażenie. Jest to chyba wciąż najbogatszy marketplace.

rynki nft opensea

Korzystanie z OpenSea jest proste i przyjemne. Wystarczy założyć konto i połączyć je z portfelem takim jak MetaMask. Następnie możemy bez większych trudności dokonywać zakupów.

Dostępne NFT są starannie podzielone na kategorie takie jak sztuka, muzyka, obiekty kolekcjonerskie, sport, wirtualna rzeczywistość, fotografia i inne. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.

Tu ponownie mamy dwie opcje: wystawianie na aukcję lub sprzedaż po ustalonej cenie. Platforma wspiera wiele kryptowalut jako formę płatności, co znacznie uprzyjemnia zakupy. Z kolei NFT są oparte na Ethereum, Polygon, Klaytn i Solana.

Jeśli jesteś zainteresowany wystawieniem swojego tokena NFT, możesz to zrobić za pomocą narzędzia dostarczonego przez platformę. Nie musisz mieć żadnych zdolności w dziedzinie programowania. Od sprzedaży pobierana jest prowizja 2,5%.

Typy NFTsztuka, muzyka, sport, fotografia, kolekcje, VR, domeny
BlockchainEthereum, Polygon, Klaytn, Solana
Prowizje2,5%

4. Rarible

Rarible to duży rynek NFT, który z jednej strony pozwala na handel, z drugiej zaś – na zbudowanie społeczności twórców i kolekcjonerów o podobnych zainteresowaniach.

platforma nft rarible

Na platformie znajdziemy takie kategorie jak sztuka, muzyka, fotografia, gry, wideo i inne obiekty kolekcjonerskie. Na rynku dominują większe firmy, a platforma współpracowała z takimi gigantami jak choćby Adobe. Z pewnością należy więc do ścisłego grona najbardziej popularnych rynków NFT.

Do wyboru mamy aż trzy blockchainy: Ethereum, Flow i Tezos. Dzięki temu, wypuszczając swoje NFT, możemy to zrobić przy niższych opłatach za gas. Prowizje wynoszą 2,5%.

Rarible jest zdecentralizowaną platformą, która wypuściła też swój własny token – RARI. Docelowo służy on do nagradzania aktywnych użytkowników serwisu. A tych z kolei nie brakuje, ponieważ marketplace jest zorganizowany w oparciu o tworzenie społeczności.

Typy NFTsztuka, muzyka, fotografia, gry, wideo, kolekcje
BlockchainEthereum, Flow, Tezos
Prowizje2,5%

5. Mintable

Mintable to kolejny rynek NFT, ale to, co go wyróżnia, to bardzo dogodne warunki do wypuszczania swoich własnych niewymienialnych tokenów. Jeśli zechcesz skorzystać z tej opcji, platforma przeprowadzi cię krok po kroku.

strony nft mintable

Dostępne NFT na platformie reprezentują następujące kategorie: sztuka, muzyka, wideo, obiekty kolekcjonerskie, sport i inne. Wszystkie one dostępne są również dla twórców, którzy otrzymują możliwość wypuszczania swoich NFT bez opłat (tzw. gasless minting).

Platforma miała ambicje stać się otwartym dla wszystkich, wygodnym w obsłudze rynkiem NFT, na wzór OpenSea. Z tego względu znajdziemy tam wszystkie kategorie niewymienialnych tokenów, ale jednocześnie ich jakość potrafi być bardzo zróżnicowana.

Kryptowalutą, na której bazuje Mintable, jest Ethereum, którą musimy nabyć wcześniej, by dokonać zakupu. Prowizje nakładane przez platformę wynoszą minimum 2,5%.

Typy NFTsztuka, muzyka, wideo, kolekcje, sport
BlockchainImmutableX, Ethereum
Prowizje2,5%+

6. Nifty Gateway

Nifty Gateway to marketplace NFT, który stawia na oryginalność i limitowane kolekcje. Współpracuje z cenionymi artystami i firmami, co trzy tygodnie wypuszczając nowe tzw. Nifties.

strona nft nifty gateaway

Nifties to cyfrowe aktywa platformy Nifty Gateway, zbudowane na Ethereum, które mają zagwarantować nabywcy, że już na zawsze pozostaną jego, cokolwiek nie stanie się ze sklepem czy twórcą. Jednocześnie rynek ten pozwala na nabycie czegoś wyjątkowo unikatowego. Nowe NFT są wypuszczane średnio co trzy tygodnie i dostępne tylko przez określony czas.

Nifty Gateway słynie ze współpracy ze znanymi nazwiskami w świecie sztuki cyfrowej. Jedną z twórczyń była Grimes, muzyczka i partnerka Elona Muska.

Przy zakupie, którego dokonać można również za pomocą waluty FIAT, nie musisz podłączać zewnętrznego portfela, choć jak widać na obrazku, jest możliwość połączenia się z MetaMask. Minusem są dość wysokie prowizja (od 5%) i utrudnione wystawianie i sprzedawanie stworzonych/posiadanych NFT.

Typy NFTsztuka
BlockchainEthereum
Prowizje5%+

7. SuperRare

SuperRare to platforma NFT, która specjalizuje się w rzadkiej, starannie wybranej cyfrowej sztuce, za którą stoją nazwiska cenionych twórców. Znajdziemy tu także wideo czy obrazki 3D, a wszystko można kupić za Ethereum.

platformy nfr superrare

Dzieła wystawiane na platformie są unikatowe i wydawane tylko w jednej edycji. Korzystanie z serwisu przypomina wizytę w galerii sztuki współczesnej – tylko tylko, że całkowicie wirtualnej.

Transakcje dokonywane są przy użyciu Ethereum, ale wartowspomnieć, że SuperRare wydało też swój własny token (o tej samej nazwie) oparty na Ethereum.

Prowizje zaczynają się od 3% i różnią się w zależności od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, na rynku pierwotnym, czy wtórnym. NFT zakupione na SuperRare może sprzedawać także na OpenSea.

Typy NFTsztuka
BlockchainEthereum
Prowizje3%+

8. Axie Marketplace

Axie Marketplace to rynek NFT powiązany z grą Axie Infinity. Jest więc skierowany wyłącznie do użytkowników gry i pozwala na zakupy cyfrowych obiektów potrzebnych do Axie Infinity.

axie infinity rynki nft

Warto krótko wyjaśnić, czym jest Axie Infinity. To gra, która przypomina nieco Pokemony. Bazuje na trenowaniu swoich stworków, poprawie ich właściwości i rozgrywaniu nimi pojedynków w strategiczny sposób, wykorzystując jak najlepiej ich specyfikacje.

Tokeny Axie Infinity są oparte na blockchainie Ethereum, mogą być zatem sprzedawane na innych rynkach i giełdach kryptowalutowych. Wśród nich znajdziemy wspomniane stworki, ale też inne przedmioty, a nawet całe krainy. Wszystko, co możemy dalej wykorzystać w wirtualnym świecie gry.

Grając w Axie Infinity, możemy także zarabiać w cyfrowej walucie. Na pewno każdy, kto jest zainteresowany samą grą i tym, co oferuje, powinien znać ten marketplace.

Typy NFTgra
BlockchainEthereum
Prowizje1% lub 5,25%

9. Solanart

Zbliżając się powoli do końca, przedstawimy jeszcze Solanart – marketplace NFT związany z kryptowalutą Solana. Natywnym tokenem jest tutaj SOL, o którym więcej przeczytasz w tym wpisie.

rynek nft solanart

Solana jest pokrewna Ethereum, ale powstała w celu rozwiązania problemów z prędkością systemu Ethereum. Aby korzystać z Solanart, musisz założyć portfel Solana. Platforma rekomenduje Solflare.

Za pomocą cyfrowej waluty SOL możesz opłacić swoje zakupy. Po wejściu na stronę serwisu masz szansę zapoznać się z dostępnymi kolekcjami NFT.

Jeśli sam zamierzasz mintować, warto podkreślić, że Solart nie pobierze za to żadnych opłat – musisz się tylko zgłosić na specjalnym formularzu. Natomiast wszelkie transakcje obciążone są prowizją 3%.

Typy NFTkolekcje, sztuka
BlockchainSolana
Prowizje3%

10. Coinbase

Coinbase (tu oficjalna strona) to jedna z najbardziej znanych i najczęściej używanych giełd w świecie kryptowalut. Podobnie jak inne duże giełdy kryptowalutowe, Coinbase postanowiło rozszerzyć swoją ofertę o rynek NFT.

marketplace nft coinbase

Należy podkreślić, że jest to zupełnie świeża usługa, w testowej wersji BETA, więc z pewnością to, co widzimy obecnie, jest tylko przedsmakiem tego, jak faktycznie będzie wyglądał i działał ten marketplace.

Póki co możemy przeglądać zasoby platformy i kupować za ETH oferowane NFT. Są to głównie kategorie sztuka i inne cyfrowe obiekty kolekcjonerskie. Większość wystawionych jest na zasadzie „Kup teraz”. W zakładce Trending możemy zobaczyć, którzy twórcy cieszą się największą popularnością w ostatnim czasie.

Na razie jednak dostęp do platformy jest limitowany. Warto jednak zapisać się do Newslettera i cierpliwie czekać na wypuszczenie oficjalnej wersji, szczególnie jeśli masz już konto na Coinbase.

Typy NFTkolekcje, sztuka
BlockchainEthereum
ProwizjeND
5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.