Spółki dywidendowe USA: jak wybrać i inwestować w najlepsze akcje?

1254
spółki dywidendowe usa

Interesują cię największe spółki dywidendowe USA? Chcesz zacząć inwestować w akcje amerykańskie o wysokiej dywidendzie, ale nie wiesz jak? Dobrze trafiłeś!

Spółki dywidendowe są bardzo popularne wśród inwestorów, ponieważ zapewniają stały zysk i są szczególnie stabilne. W rzeczywistości są to zazwyczaj firmy o ugruntowanej pozycji, z ustalonym udziałem w rynku i dość przewidywalnymi zyskami.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym amerykańskim spółkom dywidendowym, przeanalizujemy je jedna po drugiej, a następnie wyjaśnimy jak polski inwestor może nimi wygodnie handlować u brokerów eToro, XTB i Degiro.

Przy okazji, dla porównania najlepszych brokerów, którzy pozwalają na zakup akcji na amerykańskiej giełdzie, można odnieść się do poniższej tabeli:

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Najlepsze spółki dywidendowe USA

Przejdźmy od razu do prezentacji najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych. Naszym zdaniem jest to 10 najbardziej atrakcyjnych na 2023 rok:

1. Coca-Cola

Coca Cola jest bez wątpienia jedną z najlepszych wysokodywidendowych amerykańskich spółek. Niekwestionowany lider w branży napojów bezalkoholowych posiada tak znane marki jak: Coca Cola, Sprite, Fanta, Powerade, FuzeTea i Costa Coffee.

Spółka należy do tzw. „Dywidendowych Arystokratów”, czyli tych spółek, które zwiększały swoje dywidendy z roku na rok przez co najmniej 20 kolejnych lat. W przypadku Coca Coli wzrost dywidendy trwa już od 58 lat.

Dividend yield, czyli stopa dywidendy, dla akcji Coca-Coli wynosi obecnie 3%, co jest doskonałym wynikiem. Spółka jest notowana na Wall Street pod tickerem KO, a jej akcje można kupić za pośrednictwem brokera eToro, zarówno poprzez konto rzeczywiste, jak i w trybie demo.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. McDonald’s

Najpopularniejsza sieć fast foodów na świecie jest również jednym z amerykańskich Dywidendowych Arystokratów, jako że dystrybuowane przez spółkę dywidendy rosną od 45 lat.

Mówiąc dokładniej, McDonald’s ma stopę dywidendy w wysokości 2,2%, rosnące przychody i bardzo solidną strukturę korporacyjną. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to jedna z najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Johnson & Johnson

Johnson & Johnson to ogromna amerykańska firma kosmetyczna i farmaceutyczna, która wkroczyła również w sektor szczepionkowy w związku z COVID-19.

Dywidenda wypłacana akcjonariuszom przez spółkę rośnie od 58 lat, a stopa dywidendy wynosi obecnie 2,54%. Spółkę można znaleźć na NYSE pod tickerem JNJ i kupić za pośrednictwem brokera XTB, który do miesięcznego obrotu w wysokości 100 tys. euro nie pobiera prowizji od handlu akcjami.

4. Procter & Gamble

Procter & Gamble to amerykańska międzynarodowa firma z branży dóbr konsumpcyjnych, właściciel niezliczonej ilości znanych marek, takich jak Gillette, Braun, Oral B, Pampers, Pantene i wiele innych.

Dywidendy spółki rosną od 64 lat, a stopa dywidendy wynosi 2,4%. To sprawia, że Procter & Gamble jest jedną z najbardziej popularnych spółek dywidendowych w USA wśród inwestorów.

5. Cisco Systems

Cisco Systems jest amerykańską firmą międzynarodową działającą w sektorze telekomunikacji, technologii informatycznych i cyberbezpieczeństwa. Oferuje zarówno rozwiązania sprzętowe, jak i programowe, a jej obroty rosną nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Akcje Cisco Systems znajdują się obecnie w silnym trendzie wzrostowym, ale nie są przewartościowane. Wskaźnik P/E jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę sektor, w którym działa spółka, a stopa dywidendy wynosi 2,58%. Podsumowując, możemy uznać Cisco nie tylko za świetną akcję dywidendową, ale również za jedną z najlepszych amerykańskich spółek do inwestowania w dzisiejszych czasach.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. AT&T

AT&T to amerykańska firma telefoniczna założona w 1893 roku i nadal będąca liderem na rynku. Świadczy usługi głosowe, wideo i transmisji danych przez Internet dla klientów indywidualnych, firm i agencji rządowych.

Spółka ma jasną politykę w zakresie wypłaty dywidendy: od 2004 roku co roku zwiększa dywidendę o około 1 centa na akcję. W efekcie dywidenda AT&T wzrosła z 31 centów w 2004 roku do 52 centów w 2021 roku.

Jednak międzynarodowa firma boryka się z długim okresem stagnacji, co doprowadziło do spadku cen akcji w ciągu ostatnich pięciu lat. Częściowo z tego powodu stopa dywidendy wzrosła do ponad 8%, co jest dość niezwykłe.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

7. Pfizer

Pfizer jest jedną z największych amerykańskich firm farmaceutycznych. Oprócz szczepionki COVID-19 firma znana jest z opracowywania wielu leków stosowanych na całym świecie.

Strategia przejmowania małych i średnich firm farmaceutycznych w połączeniu z wprowadzaniem na rynek nowych leków sprawia, że Pfizer jest na dobrej drodze do dynamicznego rozwoju. Stopa dywidendy spółki wynosi ponad 3%.

8. Pepsico

Pepsico to amerykańska międzynarodowa firma produkująca żywność, przekąski i napoje bezalkoholowe, która stanowi bezpośrednią konkurencję dla Coca-Coli. Jest właścicielem kilku znanych marek, w tym Pepsi, Gatorade, Lay’s i 7 Up.

Stopa dywidendy spółki wynosi obecnie 2,6%, a akcjami Pepsico można handlować na giełdzie Nasdaq, na przykład za pośrednictwem brokera eToro.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

9. Chevron

Chevron Corporation to amerykańska firma naftowa założona w 1911 roku, która do dziś jest jednym z głównych graczy w branży. Posiada duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, rafinerie ropy naftowej i tankowce.

Spółka jest wyjątkowo stabilna finansowo i od wielu lat regularnie wypłaca dywidendę. Obecna stopa dywidendy wynosi ponad 4%.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

10. Exxon Mobil

Exxon Mobil to kolejny amerykański gigant naftowy o ponad stuletniej historii, powstały w wyniku połączenia firm Exxon i Mobil. W 2021 roku firma odnotowała silny wzrost, ma solidny bilans i dobre zyski.

Oprócz podstawowej działalności, jaką jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, firma pracuje również nad szeregiem przyszłych inicjatyw, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, biopaliwa i wodór, które oprócz gazu ziemnego, przyczynią się do zmniejszenia globalnej emisji CO2.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, akcje Exxon Mobil są bardzo atrakcyjne, przy wskaźniku P/E na poziomie 13 i stopie dywidendy powyżej 5%. Ponadto spółka tradycyjnie podnosiła dywidendę przez 39 lat z rzędu, co czyni ją jednym z Dywidendowych Arystokratów.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Amerykańskie spółki dywidendowe: jak dokonać selekcji?

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, kiedy wybieramy spółki dywidendowe USA, to stabilność finansowa spółki, perspektywy przyszłego wzrostu, stopa dywidendy i historia wypłat dywidendy na przestrzeni lat.

Stopa dywidendy to stosunek ostatniej rocznej dywidendy na akcję wypłaconej akcjonariuszom do ceny zamknięcia akcji w danym roku.

Na przykład, jeśli spółka w 2023 r. wypłaci 1 USD każdemu posiadaczowi jednej akcji, a cena akcji na koniec roku wyniesie 100 USD, stopa dywidendy wyniesie 1%.

Bardzo wysoka stopa dywidendy w danym roku, sama w sobie, jest czymś, co ma niewielkie znaczenie. Spółka mogła mieć szczególnie dobry rok, ale nie ma gwarancji, że powtórzy te same wyniki w kolejnych latach.

O wiele ważniejsza jest ocena ciągłości, z jaką spółka wypłaca dywidendę, ponieważ daje nam to o wiele lepszy ogląd, czy dana polityka dystrybucji jest trwała w czasie.

amerykańskie spółki dywidendowe

Wiele spółek z roku na rok zwiększa nawet wypłatę dywidendy. Spółki, które zwiększają swoją dywidendę przez co najmniej 20 kolejnych lat, są zwykle określane mianem „Dywidendowych Arystokratów” i cieszą się szczególną popularnością wśród inwestorów.

Inwestując w akcje dywidendowe, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że spółki te w większości przypadków będą już dojrzałe i stabilne. Są to zatem akcje wartościowe, które nie mają szczególnych perspektyw wzrostu w przyszłości (w przeciwieństwie do akcji wzrostowych spółek technologicznych).

Jak inwestować w spółki dywidendowe USA z eToro?

Po przedstawieniu najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych, przyjrzyjmy się teraz, jak w praktyce zrealizować zlecenie za pośrednictwem brokera online. Załóżmy, że jesteś konkretnie zainteresowany kupnem akcji Coca Coli (KO).

Po otwarciu rachunku demo na eToro (możesz go otworzyć tutaj) lub prawdziwego rachunku handlowego (przejdź, klikając tutaj), wszystko co musisz zrobić, to wpisać nazwę spółki lub ticker w pasku wyszukiwania na górze ekranu, jak widać na poniższym obrazku:

amerykańskie akcje dywidendowe

eToro bardzo ułatwia inwestorom użytkowanie, ponieważ oferuje liczne funkcje, takie jak: zaawansowane wykresy w czasie rzeczywistym, statystyki, komentarze i prognozy innych doświadczonych traderów (platforma jest zbudowana praktycznie jak inwestycyjny portal społecznościowy).

Ponadto, na eToro można również kupić tylko części akcji, już od 10 dolarów, niezależnie od ceny poszczególnych akcji, w które chcesz zainwestować.

Zakładając, że chcesz kupić akcje Coca Coli, kliknij na przycisk „Trade„, a następnie na „Kup„. Zostaniesz przeniesiony do ekranu, który pozwoli ci wybrać różne opcje handlowe, w tym kwotę, którą chcesz zainwestować i dźwignię, którą chcesz zastosować (polecam pozostawienie dźwigni x1).

Po sfinalizowaniu zakupu, możesz śledzić wyniki swojej inwestycji w czasie rzeczywistym w menu po lewej stronie brokera, w sekcji Portfel.

Ponadto, gdy firma Coca Cola wypłaci dywidendę swoim akcjonariuszom, i ty natychmiast otrzymasz jej wypłatę na twoje saldo, w oparciu o liczbę posiadanych akcji.

*79% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Inwestowanie w amerykańskie akcje dywidendowe przez ETF

Zamiast inwestować w jedną akcję dywidendową, zawsze lepiej jest zdywersyfikować swój portfel poprzez inwestycje w różne papiery wartościowe. Zmniejsza to ryzyko utraty kapitału, redukuje wahania inwestycji i zwiększa stabilność uzyskiwanej dywidendy.

Dobrym sposobem na dywersyfikację inwestycji w amerykańskie akcje dywidendowe jest zakup ETF na amerykański rynek akcji.

etf dystrybuujący

ETF-y są instrumentami finansowymi, które replikują wyniki danego koszyka papierów wartościowych. Jest kilka wartych uwagi opartych właśnie na akcjach amerykańskich spółek dywidendowych. Przyjrzyjmy się im razem.

Fundusz iShares MSCI USA Dividend IQ UCITS ETF śledzi wyniki wszystkich głównych amerykańskich spółek, które wypłacają wysokie dywidendy. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 2,19%, a dywidendy wypłacane są inwestorom w cyklu semestralnym (dwa razy do roku).

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF śledzi wyniki wszystkich największych amerykańskich spółek, które zwiększały swoje dywidendy z roku na rok przez co najmniej 20 kolejnych lat. Obecna rentowność dystrybucji wynosi 2,2%, a ETF wypłaca inwestorom dywidendy trymestralnie.

Każdy z tych ETF-ów można wygodnie kupić za pośrednictwem brokera Degiro, który jest jednym z najwygodniejszych brokerów z punktu widzenia polskiego inwestora zainteresowanego handlem ETF-ami. Możesz otworzyć swoje darmowe konto lub uzyskać więcej informacji klikając na poniższy przycisk:

5/5 - (2 votes)