Spółki dywidendowe USA: jak wybrać i kupić najlepsze akcje?

1788
spółki dywidendowe usa

Interesują cię największe spółki dywidendowe USA? Chcesz zacząć inwestować w akcje amerykańskie o wysokiej dywidendzie, ale nie wiesz jak? Dobrze trafiłeś!

Spółki dywidendowe są bardzo popularne wśród inwestorów, ponieważ zapewniają stały zysk i są szczególnie stabilne. W rzeczywistości są to zazwyczaj firmy o ugruntowanej pozycji, z ustalonym udziałem w rynku i dość przewidywalnymi zyskami.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym amerykańskim spółkom dywidendowym, przeanalizujemy je jedna po drugiej, a następnie wyjaśnimy jak polski inwestor może nimi wygodnie handlować u brokerów eToro, XTB i Degiro.

Przy okazji, dla porównania najlepszych brokerów, którzy pozwalają na zakup akcji na amerykańskiej giełdzie, można odnieść się do poniższej tabeli:

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Najlepsze spółki dywidendowe USA

Przejdźmy od razu do prezentacji najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych. Naszym zdaniem jest to 10 najbardziej atrakcyjnych na 2024 rok:

1. Coca-Cola

TICKERKO
SEKTORSPOŻYWCZY
P/E28,28
DYWIDENDA2,97%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Coca Cola jest bez wątpienia jedną z najlepszych wysokodywidendowych amerykańskich spółek. Niekwestionowany lider w branży napojów bezalkoholowych posiada tak znane marki jak: Coca Cola, Sprite, Fanta, Powerade, FuzeTea i Costa Coffee.

Spółka należy do tzw. „Dywidendowych Arystokratów”, czyli tych spółek, które zwiększały swoje dywidendy z roku na rok przez co najmniej 20 kolejnych lat. W przypadku Coca Coli wzrost dywidendy trwa już od 58 lat.

Dividend yield, czyli stopa dywidendy, dla akcji Coca-Coli wynosi obecnie blisko 3%, co jest doskonałym wynikiem. Spółka jest notowana na Wall Street pod tickerem KO, a jej akcje można kupić za pośrednictwem brokera eToro, zarówno poprzez konto rzeczywiste, jak i w trybie demo.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. McDonald’s

TICKERMCD
SEKTORSPOŻYWCZY
P/E33,55
DYWIDENDA2,17%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Najpopularniejsza sieć fast foodów na świecie jest również jednym z amerykańskich Dywidendowych Arystokratów, jako że dystrybuowane przez spółkę dywidendy rosną od 45 lat.

Mówiąc dokładniej, McDonald’s ma stopę dywidendy w wysokości blisko 2,2%, rosnące przychody i bardzo solidną strukturę korporacyjną. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to jedna z najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Johnson & Johnson

TICKERJNJ
SEKTOROCHRONA ZDROWIA
P/E23,01
DYWIDENDA2,92%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Johnson & Johnson to ogromna amerykańska firma kosmetyczna i farmaceutyczna, która wkroczyła również w sektor szczepionkowy w związku z COVID-19.

Dywidenda wypłacana akcjonariuszom przez spółkę rośnie od 58 lat, a stopa dywidendy wynosi obecnie 2,92%. Spółkę można znaleźć na NYSE pod tickerem JNJ i kupić za pośrednictwem brokera XTB, który do miesięcznego obrotu w wysokości 100 tys. euro nie pobiera prowizji od handlu akcjami.

4. Procter & Gamble

TICKERPG
SEKTORDOBRA KONSUMPCYJNE
P/E26,11
DYWIDENDA2,46%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Procter & Gamble to amerykańska międzynarodowa firma z branży dóbr konsumpcyjnych, właściciel niezliczonej ilości znanych marek, takich jak Gillette, Braun, Oral B, Pampers, Pantene i wiele innych.

Dywidendy spółki rosną od 64 lat, a stopa dywidendy wynosi ponad 2,4%. To sprawia, że Procter & Gamble jest jedną z najbardziej popularnych spółek dywidendowych w USA wśród inwestorów.

5. Cisco Systems

TICKERCSCO
SEKTORTELEKOMUNIKACJA, IT
P/E19,15
DYWIDENDA2,98%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Cisco Systems jest amerykańską firmą międzynarodową działającą w sektorze telekomunikacji, technologii informatycznych i cyberbezpieczeństwa. Oferuje zarówno rozwiązania sprzętowe, jak i programowe, a jej obroty rosną nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Akcje Cisco Systems znajdują się obecnie w silnym trendzie wzrostowym, ale nie są przewartościowane. Wskaźnik P/E jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę sektor, w którym działa spółka, a stopa dywidendy wynosi 2,98%. Podsumowując, możemy uznać Cisco nie tylko za świetną akcję dywidendową, ale również za jedną z najlepszych amerykańskich spółek do inwestowania w dzisiejszych czasach.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

6. AT&T

TICKERT
SEKTORTELEKOMUNIKACJA
P/E8,91
DYWIDENDA5,77%
BROKEReToro, Degiro, XTB

AT&T to amerykańska firma telefoniczna założona w 1893 roku i nadal będąca liderem na rynku. Świadczy usługi głosowe, wideo i transmisji danych przez Internet dla klientów indywidualnych, firm i agencji rządowych.

Spółka ma jasną politykę w zakresie wypłaty dywidendy: od 2004 roku co roku zwiększa dywidendę o około 1 centa na akcję. W efekcie dywidenda AT&T wzrosła z 31 centów w 2004 roku do 52 centów w 2022 roku.

Jednak międzynarodowa firma boryka się z długim okresem stagnacji, co doprowadziło do spadku cen akcji w ciągu ostatnich pięciu lat. Częściowo z tego powodu stopa dywidendy wzrosła do ponad 5%.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

7. Pfizer

TICKERPFE
SEKTOROCHRONA ZDROWIA
P/E7,46
DYWIDENDA4,02%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Pfizer jest jedną z największych amerykańskich firm farmaceutycznych. Oprócz szczepionki COVID-19 firma znana jest z opracowywania wielu leków stosowanych na całym świecie.

Strategia przejmowania małych i średnich firm farmaceutycznych w połączeniu z wprowadzaniem na rynek nowych leków sprawia, że Pfizer jest na dobrej drodze do dynamicznego rozwoju. Stopa dywidendy spółki wynosi ponad 4%.

8. Pepsico

TICKERPEP
SEKTORSPOŻYWCZY
P/E28,11
DYWIDENDA2,52%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Pepsico to amerykańska międzynarodowa firma produkująca żywność, przekąski i napoje bezalkoholowe, która stanowi bezpośrednią konkurencję dla Coca-Coli. Jest właścicielem kilku znanych marek, w tym Pepsi, Gatorade, Lay’s i 7 Up.

Stopa dywidendy spółki wynosi obecnie 2,52%, a akcjami Pepsico można handlować na giełdzie Nasdaq, na przykład za pośrednictwem brokera eToro.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

9. Chevron

TICKERCVX
SEKTORWYDOBYWCZY
P/E8,93
DYWIDENDA3,70%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Chevron Corporation to amerykańska firma naftowa założona w 1911 roku, która do dziś jest jednym z głównych graczy w branży. Posiada duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, rafinerie ropy naftowej i tankowce.

Spółka jest wyjątkowo stabilna finansowo i od wielu lat regularnie wypłaca dywidendę. Obecna stopa dywidendy wynosi 3,70%.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

10. Exxon Mobil

TICKERXOM
SEKTORWYDOBYWCZY
P/E8,28
DYWIDENDA3,32%
BROKEReToro, Degiro, XTB

Exxon Mobil to kolejny amerykański gigant naftowy o ponad stuletniej historii, powstały w wyniku połączenia firm Exxon i Mobil. W 2021 roku firma odnotowała silny wzrost, ma solidny bilans i dobre zyski.

Oprócz podstawowej działalności, jaką jest wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, firma pracuje również nad szeregiem przyszłych inicjatyw, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, biopaliwa i wodór, które oprócz gazu ziemnego, przyczynią się do zmniejszenia globalnej emisji CO2.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, akcje Exxon Mobil są bardzo atrakcyjne, przy wskaźniku P/E na poziomie 8,28 i stopie dywidendy powyżej 3%. Ponadto spółka tradycyjnie podnosiła dywidendę przez 39 lat z rzędu, co czyni ją jednym z Dywidendowych Arystokratów.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Amerykańskie spółki dywidendowe: jak dokonać selekcji?

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę, kiedy wybieramy spółki dywidendowe USA, to stabilność finansowa spółki, perspektywy przyszłego wzrostu, stopa dywidendy i historia wypłat dywidendy na przestrzeni lat.

Stopa dywidendy to stosunek ostatniej rocznej dywidendy na akcję wypłaconej akcjonariuszom do ceny zamknięcia akcji w danym roku.

Na przykład, jeśli spółka w 2024 r. wypłaci 1 USD każdemu posiadaczowi jednej akcji, a cena akcji na koniec roku wyniesie 100 USD, stopa dywidendy wyniesie 1%.

Bardzo wysoka stopa dywidendy w danym roku, sama w sobie, jest czymś, co ma niewielkie znaczenie. Spółka mogła mieć szczególnie dobry rok, ale nie ma gwarancji, że powtórzy te same wyniki w kolejnych latach.

O wiele ważniejsza jest ocena ciągłości, z jaką spółka wypłaca dywidendę. Daje nam to bowiem o wiele lepszy ogląd, czy dana polityka dystrybucji jest trwała w czasie.

amerykańskie spółki dywidendowe

Wiele spółek z roku na rok zwiększa nawet wypłatę dywidendy. Spółki, które zwiększają swoją dywidendę przez co najmniej 20 kolejnych lat, są zwykle określane mianem „Dywidendowych Arystokratów„. Z tego powodu też cieszą się szczególną popularnością wśród inwestorów.

Inwestując w akcje dywidendowe, należy jednak wziąć pod uwagę, że spółki te w większości przypadków będą już dojrzałe i stabilne. Są to zatem akcje wartościowe, które nie mają szczególnych perspektyw wzrostu w przyszłości (w przeciwieństwie do akcji wzrostowych spółek technologicznych).

Jak inwestować w spółki dywidendowe USA z eToro?

Po przedstawieniu najlepszych amerykańskich spółek dywidendowych, przyjrzyjmy się teraz, jak w praktyce zrealizować zlecenie za pośrednictwem brokera online. Załóżmy, że jesteś konkretnie zainteresowany kupnem akcji Coca Coli (KO).

amerykańskie akcje dywidendowe

Oto jak wygląda cała procedura:

1. Utwórz konto na eToro, klikając tutaj.

2. Zweryfikuj tożsamość.

3. Wpłać depozyt przelewem, kartą lub przez PayPal.

4. Wpisz w pasku wyszukiwania u góry nazwę akcji, którą chcesz kupić (np. Coca-Cola).

5. Kliknij „Inwestuj”, aby otworzyć okno zakupu.

6. Określ wartość transakcji.

7. Jeśli chcesz, wybierz opcje take profit lub stop loss.

8. Jeśli chcesz, wybierz dźwignię finansową.

9. Wydaj zlecenie (Minimalna kwota inwestycji to tylko $10).

Po sfinalizowaniu zakupu, możesz śledzić wyniki swojej inwestycji w czasie rzeczywistym w menu po lewej stronie brokera, w sekcji Portfel.

Ponadto, gdy firma Coca Cola wypłaci dywidendę swoim akcjonariuszom, także i ty natychmiast otrzymasz jej wypłatę na twoje saldo, w oparciu o liczbę posiadanych akcji.

Możesz wypróbować wszystko samodzielnie i dokonać zakupów testowych za wirtualne 100.000 $, które zostaną ci przypisane na koncie demo. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować!

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

Inwestowanie w amerykańskie akcje dywidendowe przez ETF

Zamiast inwestować w jedną akcję dywidendową, zawsze lepiej jest zdywersyfikować swój portfel poprzez inwestycje w różne papiery wartościowe. Zmniejsza to ryzyko utraty kapitału, redukuje wahania inwestycji i zwiększa stabilność uzyskiwanej dywidendy.

Dobrym sposobem na dywersyfikację inwestycji w amerykańskie akcje dywidendowe jest zakup ETF na amerykański rynek akcji.

etf dystrybuujący

ETF-y są instrumentami finansowymi, które replikują wyniki danego koszyka papierów wartościowych. Jest kilka wartych uwagi opartych właśnie na akcjach amerykańskich spółek dywidendowych. Przyjrzyjmy się im razem.

Fundusz iShares MSCI USA Dividend IQ UCITS ETF śledzi wyniki wszystkich głównych amerykańskich spółek, które wypłacają wysokie dywidendy. Stopa zwrotu z dywidendy wynosi 2,34%, a dywidendy wypłacane są inwestorom w cyklu semestralnym (dwa razy do roku).

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF śledzi wyniki wszystkich największych amerykańskich spółek, które zwiększały swoje dywidendy z roku na rok przez co najmniej 20 kolejnych lat. Obecna rentowność dystrybucji wynosi 2,28%, a ETF wypłaca inwestorom dywidendy kwartalnie.

Każdy z tych ETF-ów można wygodnie kupić za pośrednictwem brokera Degiro. Jest on jednym z najwygodniejszych brokerów z punktu widzenia polskiego inwestora zainteresowanego handlem ETF-ami. Możesz otworzyć swoje darmowe konto lub uzyskać więcej informacji klikając na poniższy przycisk:

5/5 - (3 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.