Staking kryptowaluty: co to takiego oraz 5 najlepszych platform

668
staking kryptowaluty

Zastanawiasz się, czym jest staking kryptowaluty? Albo jakie są najlepsze platformy do stakowania kryptowalut? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce!

Świat kryptowalut stale się rozwija. Cały czas pojawiają się nowe kryptowaluty, a jednocześnie alternatywne metody generowania dochodów z posiadanych tokenów. Jedną z najciekawszych z nich jest stakowanie kryptowalut.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest staking kryptowalut. Następnie przejdziemy do analizy platform, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie tej metody, generując nawet dwucyfrowy procent rocznych odsetek.

Na zakończenie tego artykułu o stakingu crypto, ocenimy również korzyści i ryzyko związane z tą praktyką. W ten sposób wszystko będzie dla ciebie jasne.

Staking Crypto: co to takiego?

Stakowanie kryptowalut to technika kupowania i przechowywania pewnej ilości kryptowaluty i otrzymywania w zamian wynagrodzenia, które w niektórych przypadkach może wynosić znaczny procent rocznych odsetek.

Chociaż podstawowa koncepcja jest powszechnie znana, nie tak wielu kojarzy zasadę za nią stojącą, zwaną Proof of Stake (PoS).

W gruncie rzeczy PoS jest mechanizmem konsensusu, który pozwala blockchainowi, konstrukcji leżącej u podstaw kryptowalut takich jak Bitcoin, działać na wyższym poziomie wydajności energetycznej.

stakowanie kryptowalut

Blockchain (łańcuch bloków) jest skonstruowany właśnie z bloków, które mają ograniczoną pamięć i zawierają ograniczoną liczbę transakcji, elementów, zapytań, które muszą być walidowane, aby mogły zostać stworzone i wprowadzone do struktury.

Poprzez stakowanie kryptowalut każdy może zablokować waluty (potocznie mówi się, że kryptowaluty są stakowane) w celu walidacji bloków i potwierdzenia transakcji, otrzymując w zamian opłatę proporcjonalną do ilości posiadanych walut.

W tym sensie osoby posiadające kryptowaluty są wybierane przez protokół blockchain w określonych odstępach czasu w celu utworzenia bloku. Zazwyczaj uczestnicy, którzy wnoszą do gry większą stawkę, mają większe szanse na to, że zostaną wybrani jako następni walidatorzy bloku.

Ci, którzy zdecydują się skorzystać z tej techniki, mogą również zdecydować się na połączenie sił, zwiększając prawdopodobieństwo bycia wybranym do walidacji bloku poprzez tzw. staking pool.

Taka walidacja bloków ma miejsce również w przypadku Proof of Work (PoW), techniki wykorzystywanej w kopaniu kryptowalut. W tym drugim przypadku, walidacja bloków odbywa się poprzez rozwiązywanie serii złożonych operacji matematycznych, dostarczając systemowi własnej energii obliczeniowej, mierzonej w hashach na sekundę i jej wielokrotnościach.

W przeciwieństwie do przypadku PoW, nie musisz kupować żadnego sprzętu do stakowania kryptowalut. Możesz po prostu skorzystać z jednej z wielu dostępnych usług online.

Staking kryptowaluty: najlepsze dostępne platformy

W niektórych przypadkach, możesz stakować swoje kryptowaluty bezpośrednio z portfela, w którym je trzymasz. Ponadto, kilka giełd kryptowalutowych oferuje swoim użytkownikom usługi stakingowe, co znacznie ułatwia cały proces.

Zobaczmy więc, które platformy nadają się do stakowania kryptowalut. Poniżej wybraliśmy 5 najlepszych na rynku w oparciu o kryteria wygody, łatwości użycia i liczby kryptowalut, które można stakować.

1. YouHodler

YouHodler (oficjalna strona tutaj) jest prawdopodobnie jedną z najlepszych usług, które pozwalają na wykorzystanie stakingu kryptowalut. Firma stojąca za YouHodler jest pochodzenia szwajcarskiego i uruchomiła usługę dopiero w 2019 roku. W krótkim czasie jednak platforma wyrobiła sobie markę w branży dzięki fantastycznym produktom, które oferuje i dzięki łatwości użytkowania.

staking kryptowalut

W tym artykule interesuje nas możliwość zarabiania na odsetkach poprzez posiadanie konkretnych kryptowalut. Mogą one być zakupione bezpośrednio w YouHodler lub wysłane z innych portfeli.

Oto przedsmak tego, jak duże odsetki są gwarantowane przez tę platformę: USDT 12,3%, USDC 12%, BUSD 10%, BTC 4,8%, ETH 5,5%, LINK 6,2% i UNI 7%. W sumie dostępnych jest około 40 kryptowalut. Szczegóły dotyczące każdej z nich można sprawdzić na oficjalnej stronie YouHodler, którą znajdziesz pod tym linkiem.

Aby zacząć korzystać z oferty, musisz tylko założyć konto na platformie za darmo. Wystarczy, że wskażesz swój kraj zamieszkania oraz podasz swój adres e-mail i hasło. Przeczytaj naszą recenzję tej platformy, aby dowiedzieć się więcej.

Szybkie porównanie z konkurencją pokazuje, że dla wielu kryptowalut procent oferowany przez YouHodler jest najwyższy w historii. A zatem może to być bardzo satysfakcjonujące rozwiązanie. Kliknij w ten link i dowiedz się więcej.

2. Binance

Binance (oficjalna strona tutaj) jest prawdopodobnie największą giełdą kryptowalut na świecie: każdego dnia wielu inwestorów handluje na tej platformie, również dlatego, że jest ona jedną z najwygodniejszych dzięki niskim prowizjom stosowanym przy transakcjach.

binance staking crypto

Oferta Binance jest bardzo szeroka, ale w tym momencie interesuje nas produkt związany z programem „Earn”. Odnosi się on do możliwości zarabiania na kryptowalutach poprzez trzymanie ich w dedykowanym portfelu. Oto możliwości platformy:

  • Staking Elastyczny: opcja, która pozwala ci na automatyczne zarabianie na twoich kryptowalutach bez konieczności ich blokowania. Stopy zwrotu wynoszą średnio od 1% do 10% rocznie.
  • Stały Staking: jest to rodzaj depozytu zabezpieczającego, w którym kwota kryptowaluty do stakowania pozostaje zablokowana przez ustalony okres czasu. Dzięki temu możesz zarobić więcej pieniędzy niż w przypadku nieograniczonych form programu Binance Earn;
  • DeFi Staking: w tym przypadku wykorzystywane są aplikacje Decentralised Finance (DeFi), które działając poprzez inteligentne kontrakty, pozwalają na uzyskanie bardzo interesujących zysków. W porównaniu do pierwszej kategorii są one nieco bardziej ryzykowne, chociaż menedżerowie Binance zawsze starają się wybrać najbezpieczniejsze projekty z dostępnych.

Jeśli chodzi o zyski, aktualnie możemy stakować DOT, SOL, AVAX, LUNA i MATIC na poziomie około 10%. Na Bitcoin zwrot wynosi 5%, na BNB 6,5%, a na USDT 7%. Po wszystkie szczegóły odsyłam cię na oficjalną stronę Binance, którą możesz znaleźć pod tym linkiem.

3. Crypto.com

Crypto.com (oficjalna strona tutaj) to kolejna szybko rozwijająca się giełda kryptowalut, która wśród wielu produktów oferuje bardzo ciekawy i przede wszystkim opłacalny program stakowania kryptowalut. Platforma ta jest pochodzenia niemieckiego i również stworzyła swoją własną walutę, CRO.

staking crypto

Zauważ, że w tym przypadku procent gwarantowanego zwrotu zależy nie tylko od okresu, na jaki waluta jest trzymana, ale także od kwoty CRO postawionej na minimalny okres 6 miesięcy.

Na przykład, w przypadku wartości CRO 3500 euro i 3-miesięcznego czasu trwania mamy następujące zyski: USDT 12%, USDC 12%, BTC 6,5%, ETH 6,5%, DOT 12% i CRO 6%. Są to bardzo atrakcyjne wartości nie tylko dla stablecoinów, ale również dla konwencjonalnych kryptowalut.

Oprócz tego Crypto.com oferuje wszystkie typowe możliwości zwykłej giełdy. Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość wnioskowania o kartę i płacenia swoimi aktywami kryptowalutowymi, bez konieczności przeliczania ich z powrotem na walutę fiat. Karta ma dodatkowe korzyści w postaci m.in. cashbacku za każdy dokonany zakup.

4. Nexo

Nexo (tu oficjalna strona) jest doskonałą platformą do stakowania kryptowalut i jest prawdopodobnie tą, która zapewnia najwyższe zyski. W przypadku niektórych kryptowalut lub stablecoinów można uzyskać nawet do 20% rocznie.

staking kryptowalut nexo

Możesz wykonać przelew SEPA, aby doładować swój portfel Nexo bez prowizji lub kupić kryptowaluty bezpośrednio za pomocą karty kredytowej/debetowej. Jak tylko doładujesz swój portfel, zaczniesz codziennie zarabiać odsetki. Oto zyski, jakich możesz się spodziewać:

  • 20% na UST;
  • 16% na MATIC;
  • 15% na DOT;
  • 13% na LUNA
  • 12% na USDT, USDC, DAI i inne stablecoiny;
  • 12% na walutach FIAT, takich jak euro i dolar;
  • 12% na AVAX
  • 8% na BTC, ETH, BNB, ADA, PAXG, LTC, SOL i innych kryptowalutach.

Obecnie Nexo oferuje promocję dla wszystkich nowych użytkowników. Rejestrując się poprzez ten link, natychmiast otrzymasz 25$ bonus w Bitcoin, jeśli złożysz depozyt w wysokości co najmniej 100$. Polecam bez wahania z niej skorzystać, bo to naprawdę wyjątkowa okazja.

5. eToro

eToro (oficjalna strona tutaj) zamyka nasz wybór najlepszych dostępnych obecnie platform do stakowania kryptowalut. Jest to jeden z najczęściej używanych brokerów na świecie, pozwalający na handel różnymi klasami aktywów, w tym kryptowalutami.

eToro niedawno wprowadziło swój własny program stakowania kryptowalut, który na razie jest ograniczony tylko do dwóch krypto: Cardano (ADA) i Tron (TRX). W związku z tym wystarczy posiadać te kryptowaluty, aby automatycznie otrzymać określone wynagrodzenie każdego miesiąca.

Będziesz uprawniony do otrzymywania wynagrodzenia, jeśli będziesz trzymać te kryptowaluty przez co najmniej 9 dni. Odsetki należne za dany miesiąc wypłacane są do 14. dnia następnego miesiąca. Nie jest wymagane żadne działanie ze strony użytkownika.

Należy pamiętać, że platforma zatrzymuje część wpływów jako opłatę za zarządzanie projektem (ochrona kryptowalut użytkowników przed narażeniem na dodatkowe ryzyko). Procent przypisany do tradera zależy od jego poziomu w eToro:

  • Członkowie klubu Bronze, wszyscy użytkownicy z USA: 75%;
  • Club Silver, Gold, Platinum: 85%;
  • Club Diamond, Platinum+: 90%.

Aby rozpocząć korzystanie z programu eToro do stakowania kryptowalut, wystarczy założyć konto za darmo. Następnie zweryfikuj swoją tożsamość i kup jedną z dwóch kryptowalut dostępnych obecnie w programie.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

Zalety stakingu crypto

Po przedstawieniu najlepszych dostępnych platform do stakowania kryptowalut, przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z wykorzystania tej techniki.

Przede wszystkim, stakowanie kryptowalut pozwala na generowanie pasywnego dochodu, podobnie jak w przypadku konta depozytowego. Nie musisz nic robić, wystarczy, że kupisz daną kryptowalutę, a czas zrobi resztę.

Oferowane oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne i w kilku przypadkach bije na głowę rynek akcji, który historycznie miał średnią stopę zwrotu na poziomie 7%. Z tego właśnie powodu jest to bardzo wygodna alternatywna opcja inwestycyjna w stosunku do inwestycji tradycyjnych.

W porównaniu z kopaniem, stakowanie kryptowalut ma tę zaletę, że nie wymaga zakupu sprzętu ani wydatków na energię elektryczną do jego obsługi. W tym sensie jest to znacznie prostsza i bardziej bezpośrednia technika.

Staking kryptowaluty: ryzyko

Kończymy ten artykuł na temat stakowania kryptowalut, przedstawiając ryzyko związane z tą praktyką. W ten sposób będziesz miał pełny obraz sytuacji i będziesz mógł zdecydować, czy użyć tej techniki z przekonaniem, czy nie.

Poniżej przedstawiamy główne krytyczne kwestie związane z stakingiem kryptowalutowym:

  • Zmienność walut: Kiedy decydujesz się na zakup i posiadanie kryptowalut, automatycznie bierzesz pod uwagę fakt, że ich wartość nie jest stabilna w porównaniu z jakąkolwiek walutą fiat, taką jak euro (z wyjątkiem stablecoinów). Ponieważ mają one wysoką zmienność, możesz doświadczyć ograniczenia swoich zysków z powodu ich załamania.
  • Blokada oszczędności: Nie będziesz mógł dysponować kwotami zainwestowanymi na czas trwania zobowiązania, jeśli korzystasz z blokady stakingowej. W związku z tym, jeśli pojawią się alternatywne możliwości inwestycyjne, nie będziesz w stanie z nich skorzystać.
  • Bezpieczeństwo platformy: Nie wszystkie platformy są bezpieczne, więc odrób pracę domową przed wpłatą pieniędzy. Te omówione w tym artykule są najlepsze i najbardziej pewne. Jednakże, jeśli zdecydujesz się skorzystać z projektów stakingowych DeFi, istnieje dodatkowe ryzyko, które musisz wziąć pod uwagę.
  • Opłaty: Zwróć uwagę na opłaty pobierane przez platformę, na której dokonujesz transakcji. W związku z tym przed dokonaniem zakupu należy się odpowiednio doinformować. Opłaty są związane nie tylko z operacją akumulacji, ale również z zakupem i sprzedażą kryptowaluty. Opłaty te muszą być starannie rozważone i często są nieuniknione.
5/5 - (3 votes)