Twino: opinie, recenzja, poradnik użytkownika i możliwe zarobki

651
twino

Jak działa Twino? Jaki zysk możemy osiągnąć dzięki tej platformie?

Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu, w którym znajdziesz pełną recenzję Twino – platformy pożyczek p2p (peer-to-peer), należącej do najbardziej powszechnych tego typu serwisów w Europie.

Zobaczymy, czym dokładnie jest Twino, jak się na nim zarejestrować oraz czy lokowanie na tej platformie własnych oszczędności jest bezpieczne. Poza tym przyjrzymy się dokładnie, jak działa ta platforma i jakie zyski przynosi inwestorom, którzy zdecydowali się pomnożyć swoje oszczędności dzięki inwestycjom w pożyczki p2p.

Po lekturze tego artykułu będziesz dokładnie wiedział, jak używać tej platformy, a co za tym idzie, zyskasz większą świadomość odnośnie inwestowania na niej. Więcej informacji znajdziesz także na oficjalnej stronie serwisu.

Oficjalna stronahttps://www.twino.eu/en
SpecjalizacjaPożyczki P2P
Średnia roczna stopa zwrotu12%
OpłatyBrak
Minimalna inwestycja1 euro
Dodatkowe cechyAutomatyczne inwestowanie, opcja buyback

Czym jest Twino?

Twino (tu oficjalna strona) to jedna z najczęściej używanych platform pożyczek p2p. Została początkowo założona w 2009 roku, by w 2015 w pełni wkroczyć na rynek pożyczek p2p online. To serwis kierowany przez zespół mający siedzibę w Rydze, który stale się rozwija zarówno pod względem rosnącej liczby inwestorów, jak i sumy inwestowanych środków.

twino recenzja 2023

Ale pomówmy o konkretnych liczbach. Dotychczas na Twino zainwestowało blisko 60.000 osób łącznie na kwotę ponad miliarda euro. Nagromadzone przez inwestorów odsetki opiewają na ok. 19 milionów euro. Firma stale się rozrasta i cieszy coraz większym zaufaniem tych, którzy postanawiają pomnożyć dzięki niej swoje oszczędności.

Platforma oferuje inwestorom dwa rodzaje usług, o których powiemy sobie jeszcze szczegółowo w tym wpisie:

  • Inwestycje w pożyczki
  • Inwestycje w nieruchomości (Twino Ventures)

Są to dwie tak samo istotne możliwości zarabiania na inwestycjach. W obu przypadkach zyskujesz odsetki, których wartość może być nawet dwucyfrowa, w zależności od tego, na ile agresywna będzie twoja strategia.

Pożyczki, które potrzebują finansowania, aktualnie pochodzą z 3 krajów (Polska, Litwa, Wietnam). Wejdź na stronę główną, by zasięgnąć więcej informacji:

Jak zarejestrować się na Twino?

Założenie konta na Twino jest bardzo proste. Na stronie głównej (znajdziesz ją pod tym linkiem) kliknij przycisk z napisem „Invest”. Zostaniesz przekierowany do sekcji, w której użytkownik może dokonać rejestracji, zgodnie z tym, co widzisz poniżej:

twino pożyczki

Procedura może być przeprowadzona zarówno przez prywatnego inwestora, jak i firmę. W zależności od tego platforma może poprosić o różne dane i dokumenty, ale generalnie cały proces składa się z następujących 4 kroków:

1. Dane osobiste lub firmowe: w tej sekcji musisz wprowadzić wymagane dane dotyczące ciebie lub firmy, na którą zakładasz konto na Twino.

2. Informacje finansowe: tutaj będziesz musiał podać dane dotyczące rezydencji podatkowej, twojej działalności gospodarczej (jeśli ją posiadasz), twoich rocznych dochodów i planowanej kwocie, którą zamierzasz zainwestować.

3. Dokumenty do wgrania: lista wymaganych dokumentów zależy od rodzaju rejestracji. Osoba prywatna zostanie poproszona o dowód tożsamości ze zdjęciem i potwierdzenie zameldowania/zamieszkania. W przypadku firmy potrzeba zwykle paru dodatkowych dokumentów (dokumenty założycielskie, dane partnerów mających co najmniej 25% udziałów w spółce).

4. Rozpoczęcie inwestowania: zakończ procedurę, dokonując pierwszej wpłaty pieniędzy do zainwestowania. Możesz to zrobić za pośrednictwem przelewu SEPA w walucie EUR lub GBP. Waluta pierwszego przelewu jest ważna, ponieważ decyduje o walucie domyślnej na twoim koncie. Przelew musi być wykonany z rachunku bankowego zarejestrowanego na osobę fizyczną lub prawną, na którą założono konto na platformie.

Kliknij poniższy przycisk, by dokonać darmowej rejestracji na Twino:

Jak działa Twino? Przewodnik

Jeśli dokonałeś już swojej pierwszej wpłaty, możesz zacząć inwestować w pożyczki lub nieruchomości. Przyjrzyjmy się dokładniej tym dwóm rodzajom inwestycji.

Inwestycje w pożyczki

W ramach platformy Twino pierwszą możliwością, z której możesz skorzystać, jest inwestowanie w pożyczki. Otrzymasz dostęp do listy dostępnych pożyczek, w których możesz ulokować swoje środki. Na tym etapie masz 3 różne opcje:

  • Inwestowanie ręczne: to tryb inwestowania, który najbardziej ci polecam, pogający na ręcznym wybraniu, w które pożyczki chcesz zainwestować. Do dyspozycji będziesz miał serię danych na temat każdej pożyczki, które pomogą ci podjąć decyzję.
  • Inwestowanie automatyczne: funkcja Auto-Invest na Twino pozwala ci na inwestowanie w sposób automatyczny w pożyczki, które spełniają określone przez ciebie kryteria. Możesz inwestować np. tylko w pożyczki o danym stopniu ryzyka, objęte gwarancją wykupu, na dany okres i zapewniające określony zysk.
  • Rynek wtórny: polega na wymianie inwestycji w pożyczki w obrębie samej platformy. Wykorzystywany przez osoby, które chcą sprzedać pożyczkę, w którą zainwestowali, ponieważ wolą ulokować swoje pieniądze w inny sposób. Po drugiej stronie natomiast znajdują się ci inwestorzy, którzy będą zainteresowali ich zakupem, zgodnie z ustawionymi przez siebie filtrami.

Zasadniczo, osobiście radzę ci zdecydować się na inwestowanie ręczne, co pozwoli ci mieć większą kontrolę nad pożyczkami, w które inwestujesz. Być może wymaga to na początku trochę czasu, ale odrobisz to w przyszłości, kiedy będziesz mógł szybciej odzyskać zainwestowane kwoty i ponownie zainwestować je w kolejne pożyczki.

Ogromną zaletą używania Twino jako platformy pożyczkowej p2p jest to, że twoje środki zabezpiecza gwarancja wykupu. Oznacza to, że nie tylko pieniądze, które początkowo zainwestowałeś, ale i nagromadzone odsetki zostaną ci zwrócone w przypadku niesumiennego pożyczkobiorcy.

Tym samym, mimo że wciąż mówimy tutaj o dość ryzykownej metodzie inwestowania, masz pewną gwarancję, że twoje pieniądze nie rozpłyną się w powietrzu.

Twino Ventures

Drugą możliwością oferowaną przez Twino jest inwestowanie w Ventures czyli tak naprawdę sektor nieruchomości.

twino ventures

W tym przypadku twoje pieniądze zostaną wykorzystane na realizację projektów nieruchomościowych. Na stronie głównej możesz kliknąć sekcję „Ventures” i przeanalizować dostępne możliwości, również pod względem zysku z odsetek.

Nie będziesz musiał się niczym więcej zajmować – wystarczy, że wybierzesz, w który projekt chcesz zainwestować swoje środki, a następnie będziesz cierpliwie wyczekiwał efektów. Zainwestuj już dziś w Twino Ventures i zacznij czerpać zyski z nieruchomości!

Zyski z Twino

Zyski z Twino zależą w ogromnym stopniu od tego, jaką strategię inwestowania przyjmiesz.

Jeśli chodzi o strategię bardziej konserwatywną, masz większą pewność, że twoje środki zostaną ci zwrócone, ale jednocześnie odsetki będą niższe. Z drugiej strony, możesz przyjąć strategię bardziej agresywną, zagwarantować sobie wyższe odsetki, ale jednocześnie liczyć się z większym ryzykiem braku spłaty.

Wszyscy inwestorzy mają gwarancję wykupu, która pokrywa kwotę pożyczki wraz z odsetkami niespłaconą przez pożyczkobiorcę.

Podsumowując wszystko, co zostało dotychczas powiedziane, przyjmuje się, że średni zysk na Twino możliwy do osiągnięcia przez inwestora to ok. 11,73%.

Twino Polska

Twino, jak już mówiliśmy, obsługuje 6 różnych krajów: rodzimą Łotwę, Danię, Gruzję, Rosję, Kazachstan, ale też Polskę. Twino Polska działa pod marką Netcredit.pl od 2011 roku (pożyczki chwilówki na maksymalnie 30 dni).

W Polsce firma ma swoją siedzibę w centrum Warszawy, pod wspomnianą już nazwą Netcredit.pl. Sama platforma do inwestowania nie ma polskiej wersji językowej, natomiast możemy być pewni, że korzystając z niej, trafimy wielokrotnie na pożyczki pochodzące z Polski.

Bezpieczeństwo na Twino

Za Twino odpowiedzialna jest firma mająca swoją siedzibę w Rydze, działająca od 2015 roku. Jeśli chodzi o pożyczki p2p, Twino należy do top 5 najważniejszych platform tego typu, wśród których znalazły się Mintos, Bondora czy Fellow Finance.

Oczywiście, bywały platformy pożyczek p2p, które znikały z dnia na dzień, ale w przypadku Twino możemy mieć w zasadzie pewność, że firma jest na tyle stabilna, że takie ryzyko jej nie dotyczy.

Tak czy inaczej, inwestowanie w pożyczki p2p to dość ryzykowna metoda i pewne zagrożenia są w nią od początku wpisane:

  • Ryzyko niewypłacalności / niewykonania zobowiązania z tytułu pożyczki: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca (lub firma pożyczkowa w przypadku działa gwarancji wykupu) nie spłaci pożyczki. Może to oznaczać częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju inwestycji.
  • Ryzyko związane z terminowym przepływem środków pieniężnych: ponieważ wszystkie wypłaty z inwestycji w pożyczki związane są ze spłacaniem jej przez pożyczkobiorcę, mogą mieć miejsce opóźnienia w spłacie w stosunku do określonego terminu. W tej sytuacji inwestor otrzyma pieniądze później niż przewidywał.
  • Ryzyko przedpłaty: pożyczkobiorcy mają często możliwość spłacenia pożyczki z wyprzedzeniem. W tej sytuacji część przewidywanego zysku nie dojdzie do skutku, ponieważ odsetki zostaną zredukowane w stosunku do pierwotnej wersji.
  • Ryzyko walutowe: w sytuacji, kiedy inwestujemy w inne waluty, może się zdarzyć, że nasz zysk się wyzeruje z powodu niekorzystnego dla nas kursu.

Twino a podatki

Jak ma się natomiast kwestia podatków?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Twino nie odprowadza automatycznie podatku od naszych zysków, a więc to inwestorzy samodzielnie muszą o to zadbać, w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”.

W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestowaliśmy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Na koniec roku istnieje możliwość zwrócenia się do Twino z prośbą o wygenerowania podsumowania naszej aktywności i zarobków dla celów podatkowych.

Jak już mówiłem, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Twino: opinie i recenzje użytkowników

Przyjrzyjmy się teraz opiniom użytkowników, którzy mieli już okazję skorzystać z Twino i zacząć inwestować za pośrednictwem tej platformy. Źródłem recenzji będzie dla nas Trustpilot, gdzie platforma osiągnęła wynik 3,2 na 5 gwiazdek, co jest przeciętną, ale nie najgorszą oceną.

Poniżej przykładowe opinie, na które możemy trafić:

twino opinie 2023
twino opinie
twino opinia

Nietrudno zauważyć, że inwestorzy mają za sobą bardzo pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenia, zarówno pod względem osiągniętych zysków, jak i wysokiej jakości obsługi klienta, gotowej zawsze wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Zarejestruj się teraz na Twino całkowicie za darmo:

Alternatywy dla Twino

Do wyboru mamy wiele innych platform pożyczek społecznościowych p2p, które są różnie oceniane przez użytkowników i które mogą mieć nieco inne zasady działania. Dla przykładu inną znaną platformą oferującą zautomatyzowane inwestowanie w pożyczki jest Bondora. Z kolei recenzowany już na naszym blogu, znany wielu Mintos pozwala na ręczne sterowanie inwestycjami.

W Polsce popularnością cieszy się również rodzima strona Finansowo.pl. Ostatnio pisałem też o Robocash, która jest platformą do inwestowania w pożyczki p2p i firmą kredytową w jednym.

Przejrzyj recenzje na blogu, porównaj i wybierz tę platformę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dotarliśmy do końca tego wpisu. Podsumujemy go syntetycznymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie inwestowania w pożyczki p2p przez Twino.

Czym jest Twino?

Twino to jedna z najważniejszych w Europie platform pożyczek p2p. Pozwala na inwestowanie w pożyczki i osiąganie zysku z narastających odsetek. Aktualnie liczba inwestorów, którzy korzystają z platformy, to ok 60.000 użytkowników.

Jak zarejestrować się na Twino?

Rejestracja jest bardzo prosta. Na stronie głównej (pod tym linkiem) kliknij przycisk „Invest”. Dopełnij procedury rejestracji, podając wymagane dane o charakterze personalnym i finansowym i weryfikując swoją tożsamość za pomocą określonych dokumentów.

Ile można zarobić na Twino?

Średnia stopa zysku z inwestycji na Twino wynosi prawie 12%.

Jaki jest minimalny kapitał, który można zainwestować na Twino?

Minimalnie możesz zainwestować 1 euro w każdą pożyczkę. Dzięki temu niskiemu progowi możesz łatwo zdywersyfikować swój portfel, nawet jeśli masz ograniczone środki.

Czy Twino to bezpieczna platforma?

Twino generalnie jest bezpiecznym systemem pozwalającym na pożyczenie pieniędzy w zamian za odsetki. Platforma cieszy się dobrymi opiniami, a na straży bezpieczeństwa twoich środków stoi gwarancja wykupu, która obejmuje zarówno zainwestowane pieniądze, jak i uzbierane odsetki.

Gdzie znajduje się główna siedziba Twino?

Główna siedziba znajduje się w Rydze, na Łotwie. Więc informacji o firmie znajdziesz na jej oficjalnej stronie.

5/5 - (3 votes)