Viventor: recenzje, opinie, działanie i możliwe zyski z pożyczek P2P

526
viventor

Jak działa Viventor? Ile wynosi średni zysk z tej platformy?

Tego wszystkiego dowiesz się z tego wpisu, w którym znajdziesz pełną recenzję platformy Viventor, jednej z najlepszych platform pożyczkowych P2P (peer-to-peer) na europejskim rynku.

W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest Viventor, jak zarejestrować się na tej platformie i czy bezpiecznie jest lokować swoje oszczędności w tego typu inwestycje. Ponadto przeanalizujemy średnie zyski generowane przez inwestorów i sprawdzimy, jak w praktyce działa Viventor.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jak korzystać z tego serwisu, a także będziesz mógł podejmować świadome decyzje dotyczące inwestowania na tej platformie. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Viventor, do której możesz uzyskać dostęp, klikając na poniższy przycisk:

Czym jest Viventor?

Viventor (tutaj oficjalna strona internetowa) to łotewska platforma z siedzibą w Rydze, która została założona w 2015 roku. Od tego czasu rozwinęła się do tego stopnia, że wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wielu inwestorów. W 2020 roku została w całości przejęta przez holenderską firmę Lotus 597 B.V.

viventor bonus

Jest to serwis pożyczek P2P, który działa jako punkt spotkań inwestorów, chcących zarabiać na odsetkach, i pożyczkobiorców, którzy potrzebują pieniędzy. Przyszli pożyczkobiorcy poddawani są procesowi weryfikacji, by zostać dopuszczeni do platformy. Zostaje im przypisana klasa ryzyka oraz inne przydatne dane dla inwestorów, którzy będą mogli wybrać kredyty, w które chcą zainwestować zgodnie z szeregiem parametrów (więcej informacji znajdziesz w dedykowanej sekcji tego artykułu).

Przyjrzyjmy się teraz niektórym statystykom dotyczącym Viventor. Obecnie łączne inwestycje na tej platformie pożyczkowej P2P wynoszą 131,8 mln euro, a zarobki 1,96 mln. Łączna liczba inwestorów to około 8000. Jeśli chodzi o rodzaje pożyczek, w które można zainwestować, to 74,49% stanowią pożyczki konsumenckie, a pozostała część jest podzielona na pożyczki, które finansują firmy, linie kredytowe lub hipoteki.

Jak zarejestrować się na Viventor?

Procedura rejestracji w Viventor jest stosunkowo prosta. Wystarczy wejść na stronę główną (którą można znaleźć pod tym linkiem), kliknąć przycisk „Create Account” lub „Start Investing”. Uzyskasz dostęp do następującego ekranu:

vientor referral

W pierwszej części procedury rejestracji będziesz musiał podać swoje podstawowe dane tj. adres e-mail, numer telefonu komórkowego i hasło. Jeśli zdecydujesz się otworzyć konto firmowe, będziesz musiał również podać nazwę firmy i numer rejestracyjny. W obu przypadkach potwierdź klauzule dotyczące Regulaminu, Polityki Prywatności i Przetwarzania Danych Osobowych, aby kontynuować.

Następnie zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych o sobie lub swojej firmie. Dotyczą one twojego imienia i nazwiska, rezydencji podatkowej, dostępnego budżetu oraz innych informacji finansowych.

Na koniec musisz potwierdzić swoją tożsamość zgodnie z wytycznymi inwestycyjnymi KYC (Know Your Customer). W przypadku osoby prywatnej zwykle należy przesłać dokument tożsamości ze zdjęciem i dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, którym może być wyciąg z konta bankowego zawierający twój adres.

Podsumowując, procedura nie jest długa i skomplikowana i jest podobna do procesu rejestracji na innych platformach tego typu.

Konto demo na Viventor

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, czy chcesz zarejestrować się na Viventor, możesz skorzystać z konta demonstracyjnego (demo), aby sprawdzić, czy ta platforma na pewno będzie dla ciebie odpowiednia. Możesz uzyskać do niego dostęp, klikając „Investing with us” na stronie głównej, a następnie „Demo account”.

Uzyskasz bezpośredni dostęp do konta próbnego, w którym kreator automatycznie pokaże ci wszystkie główne funkcje Viventor i różne rodzaje inwestycji.

Konto demo w wersji próbnej pozwala zapoznać się ze wszystkimi funkcjami platformy. Możesz uzyskać dostęp do wszystkich głównych sekcji, zaczynając od podsumowania, a następnie przechodząc do sekcji dotyczącej inwestycji i portfela. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Viventor, to utworzenie konta demo jest dobrym sposobem na uniknięcie błędów finansowych.

Viventor: przegląd funkcjonowania

Przyjrzymy się teraz, jak Viventor działa w praktyce. Jednak najpierw chcę pokrótce omówić kwestię opłat pobieranych przez platformę.

Viventor nie pobiera żadnej prowizji ani od wpłaty, ani od wypłaty. Otwarcie konta jest całkowicie bezpłatne i nie ma żadnych opłat za obsługę inwestycji pierwotnych lub wtórnych (co omówimy za chwilę).

Aby rozpocząć inwestowanie, musisz dokonać pierwszej wpłaty przelewem bankowym. Wszystkie dane bankowe znajdziesz na platformie. Sam bank znajduje się na Łotwie.

Autoinvest

Pierwsza metoda inwestycyjna Viventor to Autoinvest. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala na automatyczne inwestowanie w pożyczki spełniające określone przez ciebie kryteria. Poniżej znajdziesz wszystkie parametry, według których możesz filtrować pożyczki, w które chcesz zainwestować:

viventor promo code

Spróbujmy wyjaśnić, co oznacza każdy z przedstawionych elementów:

 • Portfolio name: nazwa portfela, który zamierzasz utworzyć
 • Portfolio size: suma, jaką chcesz zainwestować w tym portfelu
 • Maximum investment in one loan: maksymalna kwota inwestycji w każdą pożyczkę
 • Interest rate: pożądany procentowy zakres oprocentowania
 • Include loans already invested in: decyduj, czy uwzględnić pożyczki, w które już zainwestowałeś
 • Reamining loan term, mo.: czas pozostały do odzyskania kwoty kredytu, wyrażony w miesiącach
 • Maximum LTV: Loan to Value to parametr, który polecam utrzymać poniżej 50%
 • Loan type: decyduj, w jaki rodzaj pożyczki chcesz zainwestować: prywatną, biznesową, w linię kredytową lub hipotekę
 • Countries: kraje, w których udzielono pożyczki
 • Loan Originator: firma finansowa, która udzieliła pożyczki
 • Buyback/Payment guarantee: decyduj, czy chcesz skorzystać z Buyback/Payment Guarantee.

Inwestowanie ręczne – rynek pierwotny

Opcjonalnie, i jest to metoda, którą najbardziej polecam, możesz wybrać ręcznie pożyczki, w które chcesz zainwestować. Możesz to zrobić w sekcji Investments -> Primary Market. Parametry filtrowania różnych pożyczek zostały już omówione w sekcji Autoinvest, poza Statusem, który wskazuje, czy pożyczkobiorca spłaca pożyczkę, czy też zalega z płatnościami.

viventor trustpilot

Inwestowanie ręczne – rynek wtórny

Trzecią i ostatnią możliwość inwestowania daje rynek wtórny, na którym można kupować i sprzedawać inwestycje w pożyczki. Parametry filtrowania są takie same jak na rynku pierwotnym. W sekcji „My investment” znajdziesz listę swoich inwestycji w pożyczki.

viventor vs mintos

Viventor to bardzo intuicyjna i łatwa w użyciu platforma. Uzyskaj dostęp do usługi już dziś i zarabiaj każdego dnia!

Zyski na Viventor

Zyski, jakie możesz otrzymać dzięki tej platformie, zależą od wielu czynników. Zobaczmy, niektóre z nich:

 • Kategoria ryzyka, w którą zdecydujesz się zainwestować (a raczej procent twoich inwestycji przypisany do każdej kategorii ryzyka). Bardziej ryzykowne inwestycje generalnie gwarantują wyższy zysk, ale mogą również nie zostać spłacone.
 • Rodzaj dokonywanej inwestycji, ręcznej lub automatycznej. Oczywiście przy automatycznym inwestowaniu nigdy nie masz pełnej kontroli nad pożyczkami, w które inwestujesz.
 • Odsetek niespłaconych pożyczek. Może to również w znacznym stopniu zależeć od danego okresu. W sytuacjach kryzysu gospodarczego (na przykład tego związanego z pandemią w 2020 r.) odsetek ten może być wyższy, bezpośrednio wpływając na generowany zwrot.

Średni roczny zysk generowany przez inwestycje za pośrednictwem Viventor wynosi aż 13,6%. To jeden z najwyższych zwrotów gwarantowanych przez platformy pożyczkowe P2P.

Czy Viventor jest bezpieczny?

Viventor został założony na Litwie i od tego czasu nieustannie się rozwija, do tego stopnia, że w 2020 roku został w całości zakupiony przez holenderską firmę (Lotus 597 B.V.).

W przeszłości mogliśmy zaobserwować, że serwisy pożyczkowe P2P znikały z dnia na dzień (tak jak, np. Grupeer), ale możemy z pewnością powiedzieć, że firma, na której czele stoi Viventor, jest na tyle stabilna, że nie powinna doprowadzić do tego rodzaju sytuacji.

Jednak inwestowanie za pośrednictwem pożyczek P2P zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Przyjrzymy się więc najważniejszym przykładom ryzyka, jakie istnieje przy inwestowaniu w pożyczki P2P:

 • Credit Risk / Default Risk: istnieje ryzyko, że pożyczkobiorca lub osoba korzystająca z pożyczki nie spłaci jej. Może to spowodować częściową lub całkowitą utratę zainwestowanych pieniędzy, w zależności od rodzaju dokonanej inwestycji. Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do innych platform, Viventor oferuje gwarancję wykupu, co oznacza, że jeśli pożyczkobiorca nie spłaci zadłużenia, platforma pokrywa koszt zarówno inwestycji, jak i narosłych odsetek.
 • Cash flow timing risk: ponieważ wszystkie opłaty związane z inwestycją w pożyczki są powiązane z płatnościami dokonanymi przez pożyczkobiorcę lub wnioskodawcę pożyczki, mogą wystąpić sytuacje, w których pożyczkobiorca spłaci ją z opóźnieniem lub po określonym z góry terminie. W takim przypadku inwestor otrzyma płatność w terminie późniejszym niż oczekiwany.
 • Prepayment Risk: pożyczkobiorcy, czyli osoby ubiegające się o pożyczkę, często mają możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki. W takim przypadku część spodziewanych dochodów nie zostanie wypłacona, ponieważ odsetki od pożyczki są zmniejszone w porównaniu z pierwotną pożyczką.
 • Currency Risk: w przypadku inwestycji dokonywanych w innych walutach może pojawić się ryzyko wynikające z utraty zysków z powodu niekorzystnej wymiany walut.

Więcej na ten temat dowiesz się na oficjalnej stronie Viventor w sekcji Investing with us-> Investment risks.

Viventor a podatki

Jak działa opodatkowanie zarobków uzyskanych na Viventor?

Zagraniczne platformy pożyczkowe p2p nie płacą w twoim imieniu podatków należnych państwu. W konsekwencji to inwestorzy samodzielnie muszą zadbać o to, aby w oparciu o przepisy prawne kraju, w którym się rozliczają, odprowadzili podatek od swoich zysków.

Temat opodatkowania pożyczek społecznościowych czyli p2p wzbudza pewne kontrowersje, ale większość interpretacji jest jednoznaczna. Nasze przychody traktujemy jako przychód z odsetek zakwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. W tym wypadku obowiązuje nas tzw. podatek Belki – zryczałtowany podatek dochodowy odpowiadający iloczynowi uzyskanego przychodu oraz stawki podatkowej w wysokości 19%. Jeśli inwestujemy w walucie innej niż PLN, konieczne będzie przeliczenie w oparciu o kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed uzyskaniem przychodu.

Jak już wspomnieliśmy, kwestia interpretacji przepisów podatkowych zawsze wzbudza pewne kontrowersje. Powyższy akapit nie stanowi porady prawnej i jeśli masz wątpliwości, najbezpieczniej będzie zwrócić się bezpośrednio do instytucji lub osób, które takich porad mogą udzielić.

Opinie i recenzje o Viventor

Zobaczmy teraz kilka opinii i recenzji na temat Viventor, bezpośrednio od klientów, którzy korzystali z tej platformy pożyczkowej.

viventor loan originators
viventor p2p
viventor p2p lending

Jak widać, klienci byli bardzo zadowoleni z usług oferowanych przez tę platformę pożyczek P2P, a przede wszystkim z wygenerowanych zysków, które często przekraczają 10%. Dołącz do społeczności zadowolonych inwestorów już dziś, rejestrując się za darmo na platformie:

Alternatywy dla Viventor

Poniżej znajdziesz trzy główne alternatywy dla Viventor. Aby uzyskać pełną listę, zapoznaj się również z tym artykułem na temat najlepszych platform pożyczkowych P2P:

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Dotarliśmy prawie do końca tego artykułu. W ostatniej części odpowiemy jeszcze na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które potencjalni użytkownicy zadają na temat Viventor.

Czym jest Viventor?

Viventor to platforma pożyczkowa P2P, dzięki której możesz inwestować w pożyczki, uzyskując zmienne oprocentowanie, które będzie zależało od twojej strategii finansowej.

Jak zarejestrować się na Viventor?

Rejestracja na Viventor jest bardzo prosta. Na stronie głównej (którą można znaleźć pod tym linkiem) kliknij przycisk „Create Account”. Uzyskasz dostęp do rejestracji, w której będziesz musiał podać swoje dane osobowe, a także przesłać dokumenty potwierdzające twoją tożsamość.

Ile zarabia się na Viventor?

Średnie zyski zależą w dużej mierze od tego, w jakie rodzaje pożyczek zdecydujesz się zainwestować i mogą sięgać one nawet do 14% zainwestowanego kapitału rocznego.

Ile wynosi minimalny kapitał, jaki można zainwestować na Viventor?

Minimalny kapitał, jaki można zainwestować na Viventor, to 10 euro na każdą pożyczkę. Dzięki tak niskiemu progowi możesz dość łatwo zdywersyfikować swój portfel, nawet jeśli posiadasz ograniczone środki.

Czy Viventor jest bezpieczny?

Viventor jest generalnie bezpiecznym sposobem na pożyczanie pieniędzy w zamian za otrzymywane odsetki. Jednak platforma zamiast robić to w trybie offline, działa online. Zmienia się więc sposób, ale nie procedura. Ponadto, dzięki gwarancji wykupu, zainwestowany kapitał jest pokrywany przez samą platformę, więc ryzyko jest bardzo ograniczone.

Gdzie Viventor ma swoją główną siedzibę?

Główna siedziba Viventor znajduje się w Rydze na Łotwie.

5/5 - (1 vote)