W co inwestować małe kwoty: 7 pomysłów na małe inwestycje

1808
w co inwestować małe kwoty

Zastanawiasz się, jak i w co inwestować małe kwoty pieniędzy? Czy szukasz bezpiecznych i zyskownych małych inwestycji, które możesz zrealizować w 2024 roku? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Nie każdy ma szczęście posiadać znacznych sum do zainwestowania, ale to nie znaczy, że powinien czuć się wykluczony z fascynującego świata finansów i inwestycji. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy istnieją dziesiątki platform i aplikacji do inwestowania małych kwot!

W tym artykule wyjaśnię, jak inwestować małe kwoty pieniędzy, przedstawiając 7 możliwości mikroinwestycji, z których każda charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i innym oczekiwanym zwrotem. Obiecuję, że po zakończeniu tego przewodnika nie będziesz już miał wątpliwości, jak i gdzie poczynić małe inwestycje (do 10.000 zł).

W co inwestować małe kwoty: kontekst gospodarczy

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego wieku!

w co inwestować małe kwoty w 2023

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

Inwestowanie małych kwot: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować małe kwoty, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli masz niewielkie oszczędności, które chcesz gdzieś bezpiecznie odłożyć i być może za jakiś czas dodać kolejne, prawdopodobnie najłatwiej ci będzie skorzystać z konta oszczędnościowego z promocyjnym oprocentowaniem. Z konta oszczędnościowego pieniądze możesz wyjąć w każdej chwili, jeśli okażą się potrzebne.

Jeśli twoja odporność na ryzyko jest większa, mogą cię zainteresować platformy pożyczkowe P2P.

Jeśli natomiast planujesz regularnie co miesiąc inwestować niedużą kwotę, dobrym pomysłem może okazać się inwestowanie w wysoce zdywersyfikowany ETF.

Małą kwotę trudno jest rozłożyć na kilka zróżnicowanych inwestycji, ale jeśli twój plan zakłada regularne odkładanie tej kwoty, już teraz przemyśl dywersyfikację.

W co inwestować małe kwoty: 7 pomysłów

Zobaczmy teraz, w co zainwestować małe kwoty. Wbrew pozorom propozycji jest sporo, zarówno tych ze strony banków, jak i innych instytucji.

1. Lokata

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z określeniem „zamrażania” oszczędności. W rzeczywistości jednak środków nie musimy blokować na bardzo długi okres. Czasami wystarczą tylko 3 miesiące. W tym czasie pieniądze pracują dzięki oprocentowaniu.

Jest to bezpieczne rozwiązanie, choć warto zwrócić uwagę na jego opłacalność. Bardzo często oprocentowanie lokat jest zbliżone do promocyjnego oprocentowania konta oszczędnościowego. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę inflację, tak naprawdę lokata pozwala nam tylko zmniejszyć nieco jej wpływ na nasze oszczędności.

Przyjrzyjmy się dwóm lokatom z wysokim oprocentowaniem, które różnią się zakresem kwoty i długością:

 • Getin Bank: 8% w skali roku na lokacie 2- i 3-miesięcznej, 7% na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 5 do 150 tys. zł.
 • Inbank: 8,5% w skali roku dla nowych klientów na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 1 do 50 tys. zł.

2. Akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Inwestowanie małych kwot na giełdzie jest nie tylko możliwe, ale także niezwykle łatwe i wygodne dzięki brokerom online i ich aplikacjom. Świat handlu i inwestycji stał się dostępny nawet dla inwestorów dysponujących niewielkim kapitałem.

Zakup akcji za pośrednictwem tradycyjnego banku jest praktycznie niemożliwy dla drobnych inwestorów: dużo biurokracji, wysoki minimalny depozyt, miesięczne koszty utrzymania konta i nieproporcjonalnie wysokie prowizje za zakup akcji.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Tymczasem brokerzy online pozwalają szybko założyć konto i dokonać weryfikacji tożsamości, dokonać wpłaty i inwestować nawet przy 0% prowizjach.

Wydaje się, że małe kwoty uniemożliwiają odpowiednią dywersyfikację akcyjny portfela. Jednak aktualnie niektórzy brokerzy udostępnili opcję inwestowania na rynku akcji ze znacznie mniejszymi kwotami. Takie rozwiązanie oferują w szczególności XTB i eToro.

eToro pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji, dzięki czemu spokojnie możesz zdywersyfikować swój portfel. Minimalny depozyt to 100$, a z darmowym kontem demo możesz przećwiczyć wybory inwestycyjne, mając do dyspozycji 100.000 wirtualnych dolarów. Otwórz je tutaj.

XTB to polski broker, który od niedawna pozwala na inwestowanie w akcje od 10 euro. Dodatkowo do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Nie ma minimalnego depozytu, za to przez miesiąc można eksperymentować na koncie demo. Kliknij tutaj, by poznać lepiej brokera.

3. Złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczna przystań, zdolna do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. Poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest zatem bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje.

Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

 • Bitpanda: pozwala kupić złoto oraz ustawić plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowie. Minimalna wartość inwestycji to 1 euro. Kupione złoto będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Sprawdź tutaj.
 • BullionVault: platforma do zakupu fizycznego złota, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Sprawdź tutaj.
 • Revolut: aplikacja pozwalająca również na inwestycję w metale szlachetne. Podobnie jak w przypadku Bitpandy możesz zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, już od 1 USD. Sprawdź tutaj.

4. Pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przypadku niewielkich inwestycji ciekawie prezentują się tzw. pożyczki peer-to-peer (p2p lending), czyli pożyczki społecznościowe między osobami fizycznymi lub udzielane firmom.

Jeszcze kilka lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają duże pieniądze na kredytach udzielanym firmom i osobom prywatnym.

Obecnie każdy może pożyczać swoje pieniądze innym osobom lub firmom, otrzymując zwrot kapitału i narosłych odsetek w terminie zapadalności. A to dzięki odpowiednim platformom.

Platformy pożyczkowe P2P umożliwiają dywersyfikację nawet niewielkiego kapitału dzięki szerokiej gamie pożyczek. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić terminowy zwrot pieniędzy wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe bywają ryzykowne, ale jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie 2000 zł.

Najbardziej popularna platforma tego typu – Mintos – pozwala na ręczne i automatyczne rozłożenie swojego kapitału. Minimalny depozyt wynosi tylko 10 euro, a bieżąca średnia stopa procentowa to 11,5%.

Drugą opcją jest Bondora, która oferuje m.in. program Go & Grow. Przy znacznej redukcji ryzyka zyski wynoszą 4% rocznie. Możesz zacząć inwestować już od 1 euro. Dodatkowo na sam początek otrzymujesz bonus 5 euro, jeśli zarejestrujesz się przez nasz link.

5. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów na inwestowanie małych pieniędzy są platformy crowdfundingowe, które umożliwiają inwestorom udział w bezpiecznych i zyskownych projektach związanych z nieruchomościami. Wartość twojej inwestycji może wynosić nawet symboliczne 50 euro!

W skrócie, możesz uczestniczyć w jednej lub kilku inwestycjach w nieruchomości, wnosząc swój kapitał, a w zamian otrzymujesz udział w zyskach z operacji (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomości? Najbardziej polecam te największe, które znane są inwestorom od lat:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są platformy:

 • Estate Guru: pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro. Sprawdź tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Sprawdź tutaj.

6. ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Fundusze ETF (exchange traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które w sposób pasywny odwzorowują wyniki indeksu rynkowego. Istnieją akcyjne ETF-y, obligacyjne ETF-y, ETF-y rynku nieruchomości oraz towarowe ETF-y.

ETF-y mają bardzo niskie koszty zarządzania (które są znacznie niższe niż w przypadku funduszy inwestycyjnych) oraz szeroką dywersyfikację wewnętrzną (która sprawia, że inwestycja jest znacznie bezpieczniejsza niż np. zakup pojedynczej akcji czy obligacji).

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

Wiele platform umożliwia jednak inwestowanie w ETF za darmo:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji. Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

7. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Inną metodą na inwestycje małych kwot, jednak obarczoną wysokim ryzykiem, jest zakup Bitcoina. Dla wielu osób kryptowaluty wciąż nie są jeszcze przekreślone. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

W dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela, a więc mała kwota jest tu jak najbardziej na miejscu.

W co inwestować małe kwoty co miesiąc?

Na koniec kilka słów dla tych, którzy chcą co miesiąc odkładać małe kwoty z zyskiem. Wiele z powyższych pomysłów wciąż pozostaje aktualnych, ale z małymi uściśleniami.

Alternatywnie dla lokaty, możesz założyć konto oszczędnościowe, co pozwoli ci co miesiąc dorzucać niewielkie oszczędności do głównej puli i pomnażać zyski. Pamiętaj jednak, że zwykle oprocentowanie promocyjne jest ograniczone w czasie, np. do 3 miesięcy.

Jeśli niewielka kwota, którą chcesz zainwestować, stanowi tylko część twoich oszczędności, dobrym pomysłem może okazać się inwestowanie co miesiąc w ETF, które same w sobie są zdywersyfikowane i ułatwiają inwestycje nawet niewielkich kwot.

Możesz też zautomatyzować inwestycję w pożyczki P2P, ale w tej sytuacji masz do czynienia z bardziej ryzykownym sposobem. Przeznaczanie na niego miesięcznie niewielkiej kwoty będzie rozsądne, jeśli oczywiście nie stanowi ona całości twoich oszczędności.

4.2/5 - (5 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.