W co inwestować małe kwoty: 7 pomysłów na małe inwestycje

745
w co inwestować małe kwoty

Zastanawiasz się, jak i w co inwestować małe kwoty pieniędzy? Czy szukasz bezpiecznych i zyskownych małych inwestycji, które możesz zrealizować w 2022 roku? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Nie każdy ma szczęście posiadać znacznych sum do zainwestowania, ale to nie znaczy, że powinien czuć się wykluczony z fascynującego świata finansów i inwestycji. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy istnieją dziesiątki platform i aplikacji do inwestowania małych kwot!

W tym artykule wyjaśnię, jak inwestować małe kwoty pieniędzy, przedstawiając 7 możliwości mikroinwestycji, z których każda charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i innym oczekiwanym zwrotem. Obiecuję, że po zakończeniu tego przewodnika nie będziesz już miał wątpliwości, jak i gdzie poczynić małe inwestycje (do 10.000 zł).

Inwestycja małych kwot na lokacie

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z groźnym określeniem „zamrażania” oszczędności, ale to nie do końca tak. Przede wszystkim pieniądze pracują, bo lokaty są oprocentowane, niekiedy całkiem korzystnie. Po drugie, wcale nie musimy blokować naszych środków na bardzo długi okres, bo lokaty często zaczynają się od 3-miesięcznych, a bywają i krótsze.

Jest to całkiem bezpieczne rozwiązanie, jeśli jesteśmy mało odporni na ryzyko. To po prostu sposób na przechowanie niewielkiej kwoty z zyskiem. A jaki jest ten zysk?

Zysk jest uzależniony od okresu lokaty – im dłuższy, tym większy procent. Bywa, że te okresy są bardzo elastyczne, a nie tylko w systemie 3, 6, 12 miesięcy itd. Poza tym inaczej prezentują się limity kwot i warto zwracać uwagę, ile możemy na jak długo wpłacić.

Przyjrzyjmy się dwóm polecanym lokatom, z dużym na tle konkurencji oprocentowaniem:

  • Lokata bankowa w Getin Banku to propozycja dla klientów banku i nowych wpłaconych środków. Możemy wpłacić od 5000 do nawet 180.000 zł. Przy lokacie 6-miesięcznej i 12-miesięcznej zyskamy 6,5% w skali roku, przy 3-miesięcznej – 6%. Wystarczy udzielić zgód marketingowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
  • Lokata w Inbanku to z kolei propozycja dla osób, które chcą od 5000 do 50.000 zł na okres 3 lub 6 miesięcy. Przy krótszym okresie oprocentowanie wynosi 6,5% w skali roku, przy dłuższym – aż 6,75%. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Inwestowanie małych kwot na giełdzie

jak zainwestować pieniądze akcje

Inwestowanie małych kwot na giełdzie jest nie tylko możliwe, ale także niezwykle łatwe i wygodne dzięki brokerom online i ich aplikacjom. Świat handlu i inwestycji stał się dostępny nawet dla inwestorów dysponujących niewielkim kapitałem.

Zakup akcji za pośrednictwem tradycyjnego banku jest praktycznie niemożliwy dla drobnych inwestorów: dużo biurokracji, wysoki minimalny depozyt, miesięczne koszty utrzymania konta i nieproporcjonalnie wysokie prowizje za zakup akcji.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*67% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Tymczasem brokerzy online pozwalają szybko założyć konto i dokonać weryfikacji tożsamości, dokonać wpłaty i inwestować nawet przy 0% prowizjach! Na przykład polski broker XTB nie obciąża inwestora prowizjami za zakup/sprzedaż akcji do 100.000 euro miesięcznego obrotu. Na koniec wystawia PIT, co znacznie ułatwia rozliczenie podatku. Wypróbuj brokera, zakładając darmowe konto demo.

Inne broker online – eToro – będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli planujemy inwestować naprawdę niewielkie kwoty. Dzięki możliwości zakupu części akcji możemy zdywersyfikować swój portfel nawet przy niewielkim kapitale. W akcje na eToro zainwestujesz już od 10 USD. Wypróbuj brokera, zakładając darmowe konto demo.

Podobnie jak eToro, broker Naga oferuje zakup części akcji. Już nie musisz przejmować się, że pojedyncza akcja Amazona kosztuje 3 tys. dolarów. Możesz zainwestować w tę spółkę, mając tylko 50 euro. Załóż konto demo tutaj.

W co inwestować małe kwoty: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczna przystań, zdolna do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*67% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

  • Złoto i inne metale szlachetne możesz kupić na platformie Bitpanda. Minimalna wartość inwestycji to zaledwie 1 euro. Możesz też ustawić sobie plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowiec. Złoto, w które zainwestujesz, będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Kliknij tutaj, by zarejestrować się.
  • Możesz skorzystać z platformy przeznaczonej do zakupu złota fizycznego. Moja propozycja to międzynarodowa, renomowana strona BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Kliknij tutaj, by przejść do strony.
  • W złoto (oraz srebro) możesz też inwestować za pomocą popularnej aplikacji Revolut. Podobnie jak w przypadku Bitpandy możesz zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, już od 1 USD.

W co inwestować małe kwoty: pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

Jeśli chcesz wiedzieć, jak inwestować małe kwoty, powinny zainteresować cię tzw. pożyczki peer-to-peer (p2p lending), czyli pożyczki społecznościowe między osobami fizycznymi lub udzielane firmom.

Jeszcze kilka lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają duże pieniądze na kredytach udzielanym firmom i osobom prywatnym.

Obecnie taka możliwość istnieje również dla drobnych inwestorów, którzy za pośrednictwem specjalnych platform mogą pożyczać swoje pieniądze (nawet niewielkie kwoty, zaczynające się już od 50 zł) innym osobom lub firmom, otrzymując zwrot kapitału i narosłych odsetek w terminie zapadalności.

Platformy pożyczkowe P2P umożliwiają dywersyfikację kapitału dzięki szerokiej gamie pożyczek i robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić terminowy zwrot pieniędzy wraz z odsetkami. Te z kolei są zazwyczaj bardzo wysokie, a zatem gwarantują inwestorowi dobry zysk.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe bywają ryzykowne, ale jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie małych pieniędzy. Poza tym, wiele platform oferuje bonusy dla nowych użytkowników, które pozwalają zarobić już w momencie pierwszej wpłaty!

W Europie najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora, która oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko.

W przypadku tego rozwiązania zyski wynoszą 6,75% rocznie. Ponadto, rejestrując się za pomocą tego linku, masz szansę otrzymać 5 euro w prezencie, które zostaną doliczone do depozytu wpłaconego na konto Bondora. Możesz inwestować już od 1 euro.

Małe inwestycje w crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Moim zdaniem jednym z najlepszych sposobów na inwestowanie małych pieniędzy są platformy crowdfundingowe, które umożliwiają inwestorom udział w bezpiecznych i zyskownych projektach związanych z nieruchomościami. Wartość twojej inwestycji może wynosić nawet symboliczne 50 euro!

W skrócie, możesz uczestniczyć w jednej lub kilku inwestycjach w nieruchomości, wnosząc swój kapitał, a w zamian otrzymujesz udział w zyskach z operacji (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomości? Najbardziej polecam te największe, które znane są inwestorom od lat:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

Małe inwestycje w fundusze ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Fundusze ETF (exchange traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które w sposób pasywny odwzorowują wyniki indeksu rynkowego. Istnieją akcyjne ETF-y, obligacyjne ETF-y, ETF-y rynku nieruchomości oraz towarowe ETF-y.

ETF-y mają bardzo niskie koszty zarządzania (które są znacznie niższe niż w przypadku funduszy inwestycyjnych) oraz szeroką dywersyfikację wewnętrzną (która sprawia, że inwestycja jest znacznie bezpieczniejsza niż np. zakup pojedynczej akcji czy obligacji).

Na przykład, kupując fundusz iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00B5BMR087, automatycznie inwestujemy we wszystkie 500 największych amerykańskich spółek giełdowych (takich jak Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Facebook, Procter & Gamble, Johnson & Johnson…).

W ciągu ostatnich 90 lat indeks S&P 500 osiągnął średnią roczną stopę zwrotu w wysokości 9,8%, chociaż ulegał znacznym wahaniom. Zatem inwestując w ETF oparty na indeksie S&P 500, również uzyskałbyś roczną stopę zwrotu brutto równą 9,8% (od której należy odjąć koszty zarządzania, wszelkie opłaty dla brokerów internetowych oraz podatki).

Aby kupić ETF, należy wpisać jego nazwę lub kod ISIN w pasku wyszukiwania swojego brokera internetowego.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*67% inwestujących w CFD traci

Jeśli na razie nie masz jeszcze swojego brokera online, radzę ci wybrać tego, który będzie najtańszy i nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Ważne też, by miał niskie (lub zerowe) prowizje na kupno i sprzedaż ETF. Chodzi o to, żeby koszty nie pochłonęły twojego zysku, skoro planujesz inwestycje małych kwot.

Proponuję ci polskiego brokera XTB, który ma 0% prowizji do obrotu 100.000 euro miesięcznie, oraz brokera Degiro – najlepszego do inwestowania w ETF-y ze względu na wyjątkowo niskie opłaty (a niekiedy ich brak) oraz ogromny wybór tych instrumentów finansowych.

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Inną metodą na inwestycje małych kwot, jednak obarczoną wysokim ryzykiem, jest zakup Bitcoina lub innych kryptowalut. Kryptowaluty są najbardziej ryzykownym, ale i potencjalnie najbardziej zyskownym wyborem na rynku finansowym.

Wartość Bitcoina, ale także innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash czy Litecoin, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, wzbogacając wielu drobnych inwestorów, którzy wierzyli w tę nową technologię od początku jej istnienia.

Dziś jeden Bitcoin jest wart ponad 40 000 dolarów, ale niektórzy eksperci szacują, że jego wartość może jeszcze znacznie wzrosnąć. Wszystko zależy od tego, jak będzie on wykorzystywany i jak wiele osób uwierzy w zdolność blockchaina do stopniowego zastępowania standardowych walut.

Piękno Bitcoina polega na tym, że jest to waluta, którą można posługiwać się bez pośredników i nikt nie może ograniczyć jej stosowania. Banki centralne i rządy nie mają władzy nad Bitcoinem, więc nie mogą po prostu drukować Bitcoinów i tworzyć ich według własnego uznania, tak jak to robią ze złotym, euro i dolarem.

Ale jak w takim razie na czym polega inwestowanie małych kwot w kryptowaluty?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance. Można je polecić ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie, gdzie możesz rozłożyć swoją inwestycję między ponad 300 krypto. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina i innych 50 kryptowalut za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

5/5 - (2 votes)