W co inwestować w czasie inflacji: 5 najlepszych lokat kapitału

420
w co inwestować w czasie inflacji

Inflacja spędza sen z powiek Polakom i nie tylko. Od poważnych inwestorów, po osoby posiadające drobne oszczędności – wszyscy zastanawiają się, w co inwestować w czasie inflacji, by uchronić wartość swoich pieniędzy przed trudną sytuacją ekonomiczną.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i w istocie, gdy spróbujemy zorientować się w temacie, zobaczymy, że nikt nie daje jasnych wskazówek. Trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie najskuteczniejsze, a nikt nie może nam dać 100% gwarancji, że uda nam się ocalić nasze oszczędności w całości.

W dzisiejszym artykule omówimy jednak 5 możliwości, które wydają się najrozsądniejsze i które są najczęściej polecane. To rozwiązania o różnej stopie zwrotu i różnym poziomie ryzyka, ale zasadniczo nadające się dla każdego. Pamiętaj, że kluczem jest odpowiednia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Część twojego całkowitego kapitału z pewnością powinna pozostać w gotówce.

Zobaczmy zatem, w co inwestować, gdy rośnie inflacja, a my niepokoimy się o swoje oszczędności.

1. W co inwestować w czasie inflacji: obligacje indeksowane inflacją

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Na pierwszym miejscu postanowiliśmy zamieścić obligacje Skarbu Państwa, które najczęściej są wspominane podczas rozważań, w co inwestować w czasie inflacji. Istotnie, co do zasady, obligacje są postrzegane jako jedna z rozsądniejszych i mniej ryzykownych inwestycji w tych okolicznościach.

NBP podnosi stopy procentowe, co przekłada się na większe korzyści z inwestycji w obligacje zmiennoprocentowe. Dodatkowo mamy do wyboru takie produkty, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o inflacji.

W tej chwili mamy do wyboru tak naprawdę obligacje ROR, DOR i indeksowane inflacją. Pełną ich listę możesz znaleźć tutaj.

Obligacje ROR i DOR różnią się tym, że te pierwsze są roczne („R”), a te drugie dwuletnie („D”). Oprocentowanie jest tutaj uzależnione od stopy referencyjnej NBP, a w szczególności wygląda to tak:

 • Obligacje ROR: roczne obligacje, 6% w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym; w kolejnych miesiącach stopa referencyjna NBP+0,00%
 • Obligacje DOR: dwuletnie obligacje, 6,25% w skali roku, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym; w kolejnych miesiącach stopa referencyjna NBP+0,25%

Obligacje indeksowane inflacją prezentują się natomiast następująco:

 • 4-letnie: 6% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku
 • 10-letnie: 6,25% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem marża 1,25% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek
 • Rodzinne 6-letnie: 6,20% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem marża 1,50% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek
 • Rodzinne 12-letnie: 6,50% w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem marża 1,75% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania wiąże się w opłatą (dla każdego typu jest ona inna), więc należy tak wykalkulować długość inwestycji, by nie zamknąć jej bez zysku. Tak czy inaczej właśnie ze względu na powiązanie ze stopą referencyjną i inflacją obligacje te cieszą się teraz takim zainteresowaniem.

Jednym ze sposobów nabycia obligacji skarbowych jest zwrócenie się do banku PKO BP. Kliknij poniżej:

2. W co inwestować, gdy rośnie inflacja: nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Kolejnym pomysłem na to, w co inwestować przy dużej inflacji, jest rynek nieruchomości. W rzeczywistości, wiele osób, którym udało się zaoszczędzić więcej gotówki, postanowiło kupić mieszkanie w celu jego wynajmowania.

Mówimy tu oczywiście o nielicznych, ponieważ po pierwsze, nieruchomości są dużą inwestycją, szczególnie przy obecnych cenach, a po drugie, wiele osób utraciło zdolność kredytową i obawia się gigantycznych rat, które będą musiały spłacać w przyszłości.

Na szczęście nawet przy niewielkim kapitale mamy szansę inwestować na rynku nieruchomości i czerpać z tego korzyści. Taką możliwość otwiera przed nami crowdfunding nieruchomości, o którym więcej przeczytasz w tym wpisie.

Możesz uczestniczyć w jednej lub kilku inwestycjach w nieruchomości, wnosząc swój kapitał, a w zamian otrzymujesz udział w zyskach z operacji (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału). Inwestycja może zakładać budowę nowego budynku, renowację istniejącego obiektu czy nawet wynajem.

Inwestycja odbywa się za pośrednictwem specjalnej platformy, a najbardziej polecamy te trzy:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

 • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
 • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

3. W co inwestować przy dużej inflacji: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczna przystań, zdolna do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. Dlatego właśnie w aktualnej sytuacji jest bardziej niż słuszne umieszczenie go na tej liście.

Cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje.

Jeśli masz możliwość zainwestowania części kapitału na dłużej, złoto będzie rozsądnym wyborem. Masz tak naprawdę kilka możliwości. Możesz kupić fizyczne złoto inwestycyjne u jednego z certyfikowanych dystrybutorów. Możesz też zainwestować w instrument finansowy powiązany z rynkową ceną złota, jak ETF.

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci

Oto propozycje, gdzie możesz zainwestować w złoto w czasie inflacji:

 • Złoto i inne metale szlachetne możesz kupić na platformie Bitpanda. Minimalna wartość inwestycji to 1 euro. Możesz też ustawić sobie plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowiec. Złoto, w które zainwestujesz, będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Kliknij tutaj, by zarejestrować się.
 • Możesz skorzystać z platformy przeznaczonej do zakupu złota fizycznego, np. takiej jak BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Kliknij tutaj, by przejść do strony.
 • W złoto (oraz srebro) możesz też inwestować za pomocą popularnej aplikacji Revolut. Podobnie jak w przypadku Bitpandy możesz zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, już od 1 USD.

4. W co inwestować w czasie inflacji: globalne akcyjne ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

ETF (exchange traded funds) to zdywersyfikowane fundusze, notowane na giełdzie, które replikują automatycznie wyniki indeksu rynkowego, takiego jak np. S&P 500 (indeks, który naśladuje wyniki 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie).

Globalne, akcyjne ETF-y inwestują w liczne spółki, wielu krajów na świecie. Mogą to być np. kraje rozwinięte, jak w przypadku ETF MSCI World, ale też kraje rozwijające się.

Ogólnie rzecz biorąc, akcje rosną w długim okresie, również w czasie inflacji, ponieważ firmy dostosowują się do nowej sytuacji. Oczywiście, jedne to zrobią lepiej, inne gorzej, ale właśnie dlatego globalny akcyjny ETF może być dobrym pomysłem. Zdaniem wielu właśnie obecny okres, przy spadku cen akcji, może być okazją do zainwestowania na tym rynku.

Dlaczego warto wybrać do tego ETF-y? Mają one bardzo niskie koszty zarządzania (które są znacznie niższe niż w przypadku funduszy inwestycyjnych) oraz szeroką dywersyfikację wewnętrzną (która sprawia, że inwestycja jest znacznie bezpieczniejsza niż np. zakup pojedynczej akcji).

W ciągu ostatnich 10 lat indeks MSCI World osiągał średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 11,66% (dane na dzień 31.05.22). Inwestując w ETF oparty na tym indeksie, gwarantujesz sobie te same wyniki, z jedynym potrąceniem kosztów zarządzania i ewentualnie kosztów platformy, z której korzystasz.

Wiele platform umożliwia jednak inwestowanie w ETF za darmo:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Na przykład polski broker XTB pozwoli ci zainwestować w globalny akcyjny ETF bez prowizji, jeśli tylko nie przekroczysz progu miesięcznego obrotu wynoszącego 100.000 euro. Do tego otrzymasz na koniec formularz do rozliczenia PIT, a twoje konto będzie darmowe, o ile w ciągu roku przeprowadzisz choć jedną transakcję.

Dodatkowo do dyspozycji masz darmowe konto demo, więc samodzielnie możesz się od razu przekonać, jakie efekt przyniesie twoja inwestycja w czasie inflacji.

5. W co inwestować przy rosnącej inflacji: lokaty bankowe

w co inwestować lokata

O lokatach bankowych postanowiliśmy powiedzieć sobie na końcu, ponieważ nie wszyscy uważają, że to najlepszych sposób na chronienie oszczędności przed inflacją.

Głównie chodzi o to, że lokaty wciąż oferują znacznie mniejsze oprocentowanie niż wynosi inflacja i gonią ją w stosunkowo powolnym tempie. Niewątpliwie jednak pozwalają nam do pewnego stopnia zredukować oddziaływanie rozpędzonej inflacji na nasze oszczędności.

Zaletą lokat jest to, że mogą być nawet krótkoterminowe, więc jeśli z jakichś powodów nie chcemy inwestować pieniędzy z kilkuletnią czy nawet roczną perspektywą, to lokata daje taką możliwość.

Przyjrzyjmy się dwóm polecanym lokatom, z dużym na tle konkurencji oprocentowaniem. Należy podkreślić, że w ostatnim czasie propozycje oprocentowania zmieniają się niemal z dnia na dzień:

 • Lokata bankowa w Getin Banku to propozycja dla klientów banku i nowych wpłaconych środków. Możemy wpłacić od 5000 do nawet 180.000 zł. Przy lokacie 3- i 6-miesięcznej zyskamy 6,5% w skali roku, przy 12-miesięcznej – 7%. Wystarczy udzielić zgód marketingowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
 • Lokata w Inbanku to z kolei propozycja dla osób, które chcą od 5000 do 50.000 zł. Najkorzystniej jest skorzystać z lokaty 3-miesięcznej, bo obecnie tylko w tym wariancie mamy wysokie oprocentowanie wynoszące 6.65%. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Inflacja: czym jest, skąd się bierze i co wtedy robić?

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, na koniec powiedzmy sobie jeszcze parę słów o samej inflacji. Jest to zjawisko, w którym spada wartość nabywcza pieniądza, a więc ceny rosną, co obserwujemy już od dłuższego czasu. Za te same zakupy musimy zapłacić sporo więcej niż np. rok temu. A wartość naszych oszczędności maleje…

W Polsce na dzień pisania tego artykułu inflacja przekroczyła już 15%, a więc w historycznym ujęciu wynosi naprawdę dużo (to prawie dwukrotność tego, co było na początku roku). Generalnie inflacja w Polsce towarzyszy nam od dawna, jednak problem polega nie na tym, że w ogóle jest, ale że jest na takim poziomie.

Skąd się wzięła? Czynników jest wiele. Z jednej strony sami ją napędzamy, wraz ze wzrostem gospodarczym. Bogacimy się, więcej kupujemy, zwiększa się popyt, rosną ceny produktów, które nabywamy na co dzień. Dodatkowo dochodzą takie wydarzenia jak pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, wzrost cen gazu i ropy…

w co inwestować przy dużej inflacji

Jaka jest odpowiednia strategia inwestycyjna w tak niepewnych czasach? Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać z panikę, bo to nigdy nie prowadzi do dobrych decyzji. Nasz kapitał powinniśmy zdywersyfikować, mając na uwadze to, że np. akcje czy złoto pociągają za sobą (szczególnie w krótkiej perspektywie) znacznie większe ryzyko niż obligacje.

Nie inwestujmy też wszystkich pieniędzy na raz. Pozostawmy sobie płynność gotówkową i nie podejmujmy radykalnych decyzji. Jeśli możemy sobie pozwolić na kupno mieszkania – w porządku, ale przeanalizujmy dobrze szanse na wynajęcie go od razu. Nie wkładajmy też w to wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy.

Warto też mieć gotówkę nie tylko w PLN, ale też w walutach obcych takich jak EUR czy USD. Jest to zabezpieczenie, choć należy brać pod uwagę, że kiedy złoty się umocni, możemy trochę na tym stracić.

5/5 - (2 votes)