W co zainwestować 1000 zł: 6 najlepszych pomysłów na 2022 rok

10026
w co zainwestować 1000 zł

Zastanawiasz się, jak i w co zainwestować 1000 zł? Poszukujesz możliwości zainwestowania niewielkich kwot pieniędzy w sposób w miarę bezpieczny i zyskowny? Dobrze trafiłeś!

Nie wszyscy mają to szczęście, że posiadają duży kapitał, który mogą zainwestować. Niemniej jednak nie muszą się z tego powodu czuć wykluczeni z fascynującego świata finansów i inwestycji, przede wszystkim w dzisiejszych czasach, kiedy istnieją dziesiątki platform online, które pozwalają inwestować 1000 zł albo i mniej.

W tym wpisie wyjaśnię ci, gdzie zainwestować 1000 zł, prezentując 6 różnych możliwości, dzięki którym możesz czerpać zyski z oszczędności. Każda z nich naturalnie zakłada jakiś stopień ryzyka, ale też oczekiwane zyski różnią się między sobą. Przeczytaj zatem uważnie ten przewodnik, zanim przystąpisz do inwestowania!

1. Gdzie zainwestować 1000 zł: konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym z najbardziej popularnych, najbezpieczniejszych i najmniej skomplikowanych sposobów na zainwestowanie 1000 zł jest ulokowanie tych pieniędzy na koncie oszczędnościowym w banku. Jest ono najczęściej dodatkowym produktem podłączonym do konta bieżącego. Dzięki niemu co miesiąc odkładamy odsetki, których wysokość uzależniona jest od oferty banku.

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem bankowym. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc i nie zamrażamy pieniędzy jak na lokacie. Jest to więc sposób bardzo elastyczny i właściwie pozbawiony ryzyka.

Jeśli interesuje nas skorzystanie z takiego produktu, jakim jest konto oszczędnościowe, warto się zastanowić, którą ofertę wybrać. Zwracajmy uwagę z jednej strony na promocje (i ich warunki), z drugiej zaś na to, co się będzie działo po wygaśnięciu promocji.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

  • Pierwsza z nich to oferta Getin Banku, w której dla osób posiadających Konto Osobiste na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym przez pierwsze 3 miesiące obowiązuje oprocentowanie promocyjne w wysokości 0,5% w skali roku, dla kwoty do 200.000 zł. Konto możesz założyć, klikając tutaj.
  • W przypadku drugiej, oferty Banku Millennium, mając Konto 360°, możemy bezpłatnie założyć Konto Oszczędnościowe Profit i również cieszyć się 0,5% w skali roku, ale dla kwoty do 50.000 zł przez pierwsze 60 dni. Konto możesz założyć, klikając tutaj.

Szczególnie, jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli natomiast nie masz konta w tych bankach, zorientuj się, jakie konta oszczędnościowe oferuje twój bank i porównaj propozycje. Być może niższe opłaty za prowadzenie konta bieżącego i bardziej korzystne konto oszczędnościowe skłonią cię do zmiany banku.

2. W co zainwestować 1000 zł: crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować 1000 zł i martwi cię, że to zbyt niska kwota, by cokolwiek z nią osiągnąć, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Jednym z najlepszych sposobów na zainwestowanie tysiąca złotych jest crowdfunding nieruchomości. Dzięki niemu uzyskujesz dostęp do rynku nieruchomości, mając do dyspozycji nawet tylko kilkaset złotych!

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych i lukratywnych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał i otrzymując w zamian część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

3. W co najlepiej zainwestować 1000 zł: pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przewodniku o tym, jak zainwestować 1000 zł, nie mogło zabraknąć możliwości finansowania tzw. pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending) czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi.

Jeszcze parę lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają bardzo dużo na kredytach i pożyczkach udzielanych firmom i osobom prywatnym.

Dziś możliwość ta dostępna jest również dla znacznie mniejszych inwestorów, którzy za pośrednictwem przeznaczonych do tego platform mogą pożyczać pieniądze (nawet niewielkie kwoty, zaczynające się od 50 zł) innym osobom lub firmom, otrzymując w terminie zapadalności zwrócony kapitał powiększony o narosłe w tym czasie odsetki.

Platformy pożyczek społecznościowych pozwalają ci na rozłożenie twojego kapitału między dużą liczbę pożyczek, a ponadto robią wszystko, by mieć pewność, że twoje pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odpowiednimi odsetkami, które z kolei są na ogół bardzo wysokie i gwarantują tym samym doskonały zarobek.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

W Europie najbezpieczniejszą i najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora, która oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko. Zysk jest na poziomie 6,75% rocznie. Ponadto, korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu, które zostaną doliczone do twojej wpłaty na konto.

Alternatywą dla Bondory jest znana w Polsce platforma Mintos, która kusi nieco wyższymi zyskami niż w przypadku planu Go & Grow (średnio 11% rocznie). Zasady jej działania są podobne, choć oprócz inwestowania automatycznego mamy również możliwość inwestowania ręcznego, co może okazać się korzystne, jeśli mamy już pewną wprawę w tego typu inwestycjach. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

4. Jak zainwestować 1000 zł na giełdzie: akcje amerykańskie

jak zainwestować 1000 zł na giełdzie

W co zainwestować 1000 zł na giełdzie? Czy chcąc zainwestować 1000 zł, mogę kupić akcje?

Kupowanie i sprzedawanie akcji to jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie 1000 zł, jednak należy mieć na względzie wysoki poziom ryzyka, na jakie jesteśmy w tym przypadku narażeni. Szczególnie, jeśli nasza strategia jest krótkoterminowa (wahania cen akcji są naprawdę znaczące).

Wiele amerykańskich firm w ostatnich latach niesamowicie się rozwinęło (weźmy choćby Apple, Amazon, Teslę czy Microsoft). Są i takie, które jednak straciły na wartości, a inwestorzy, którzy ulokowali w nich swój kapitał, ponieśli duże straty.

Inwestując w akcje wielu firm i w perspektywie co najmniej 2 lat, możesz ograniczyć ryzyko, na które jesteś narażony, i osiągnąć wysoki poziom zarobków, jako że ta klasa aktywów historycznie zagwarantowała inwestorom największe zyski.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Problem tkwi w tym, że 1000 zł nie za bardzo wystarcza na to, by zdywersyfikować twój akcyjny portfel (chyba że robisz to za pośrednictwem ETF-ów, o których za chwilę), jako że pojedyncze akcje kosztują dość sporo. Na przykład na XTB możesz kupić akcje amerykańskich spółek (jest ich ponad 1600 do wyboru), a do obrotu 100.000 euro nie płacisz żadnych prowizji. Cena pojedynczej akcji to jednak na ogół 100 USD.

Rozwiązaniem przy takim niższym kapitale może być natomiast eToro – broker, który nie dość że oferuje wiele ciekawych ETF-ów bez prowizji, to dodatkowo pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji, dzięki czemu spokojnie możesz zdywersyfikować swój portfel, nawet przy 1000 zł.

Na eToro możesz założyć darmowe konto demo i z jego pomocą wypróbować możliwości platformy. Zrobisz to, klikając tutaj. Otrzymasz 100.000 wirtualnych dolarów, więc nie ryzykujesz prawdziwymi pieniędzmi. Kiedy już poczujesz się pewnie, będziesz mógł założyć prawdziwe konto i kupić akcje amerykańskie.

5. Jak zainwestować 1000 zł: kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Sposobem bardziej ryzykownym, ale też potencjalnie znacznie bardziej korzystnym w przypadku inwestowania 1000 zł jest kupienie jednej lub więcej rozwijających się kryptowalut, a więc takich, które w ostatnich miesiącach zyskują coraz większą popularność w świecie finansów globalnych.

Na przykład cena Binance Coin (BNB) wzrosła o 4000% w ciągu ostatniego roku, podczas gdy cena Dogecoina (DOGE) wzrosła o 900% w samym kwietniu 2021 roku. Wzrosty te często wywołują reakcję łańcuchową: więcej osób poznaje kryptowalutę, postanawia w nią zainwestować, a cena dzięki temu dalej rośnie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, które można polecić ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to z kolei największa giełda kryptowalutowa na świecie, gdzie możesz rozłożyć swoją inwestycję między ponad 300 krypto. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina i innych 50 kryptowalut za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Jeśli chodzi o rozwijające się kryptowaluty, w które radzimy zainwestować 1000 zł w 2022 roku, są to: Binance Coin, Dogecoin, Polkadot, Cardano i Uniswap.

6. W co zainwestować 1000 zł miesięcznie: ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

ETF (exchange traded funds) to zdywersyfikowane fundusze, notowane na giełdzie, które replikują automatycznie wyniki indeksu rynkowego, takiego jak np. S&P 500 (indeks, który naśladuje wyniki 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie).

Dzięki bardzo niskim kosztom i wewnętrznemu szerokiemu zdywersyfikowaniu ETF-y okazują się znakomitym środkiem umożliwiającym bezpieczne inwestowanie na rynkach finansowych, również dla inwestorów, których dysponują niewielkim kapitałem, takim jak 1000 zł.

Zarobki, których możemy się spodziewać po ETF-ach, są naprawdę wyjątkowe. Na przykład wspomniany już indeks S&P 500 w ciągu ostatnich 90 lat odnotowywał średni roczny zysk na poziomie 9,8%. Dlatego, inwestując w ETF bazujący na S&P 500, ty też mógłbyś otrzymać zyski brutto równe 9,8%.

No dobrze, ale jak zainwestować 1000 zł w akcyjny ETF?

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Aby kupić ETF, musisz tylko wpisać jego nazwę lub kod ISIN w polu wyszukiwania na platformie brokera online.

Jeśli nie korzystasz jeszcze z usług brokera online, zachęcam cię do wybrania takiego, który nie będzie drogi, nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz będzie stosował niskie prowizje (lub w ogóle zerowe) w przypadku transakcji na ETF-ach. Takim polecanym międzynarodowym brokerem, który ma szeroki wybór ETF-ów, obciążonych niskimi bądź zerowymi prowizjami jest Degiro. Przeczytaj ten artykuł, aby lepiej poznać jego ofertę.

Obecnie bardzo interesująco prezentuje się także oferta polskiego brokera XTB, u którego nie zapłacisz żadnych prowizji na transakcje na ETF-ach, pod warunkiem nieprzekroczenia obrotu 100.000 euro. Warto go rozważyć, jako że z jednej platformy możesz inwestować w ponad 250 różnych ETF-ów (a lista ta cały czas się poszerza). Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

4.5/5 - (10 votes)