W co zainwestować 1000 zł: 6 najlepszych pomysłów na 2024 rok

11886
w co zainwestować 1000 zł

Zastanawiasz się, jak i w co zainwestować 1000 zł? Poszukujesz możliwości zainwestowania niewielkich kwot pieniędzy w sposób w miarę bezpieczny i zyskowny? Dobrze trafiłeś!

Nie wszyscy mają to szczęście, że posiadają duży kapitał, który mogą zainwestować. Niemniej jednak nie muszą się z tego powodu czuć wykluczeni z fascynującego świata finansów i inwestycji, przede wszystkim w dzisiejszych czasach, kiedy istnieją dziesiątki platform online, które pozwalają inwestować 1000 zł albo i mniej.

W tym wpisie wyjaśnię ci, gdzie zainwestować 1000 zł, prezentując 6 różnych możliwości, dzięki którym możesz czerpać zyski z oszczędności. Każda z nich naturalnie zakłada jakiś stopień ryzyka, ale też oczekiwane zyski różnią się między sobą. Przeczytaj zatem uważnie ten przewodnik, zanim przystąpisz do inwestowania!

W co zainwestować 1000 zł: kontekst ekonomiczny

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego wieku!

w co inwestować 1000

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

Jak zainwestować 1000 zł: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować 1000 zł, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować 1000 zł jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli np. masz akurat 1000 zł, które chcesz gdzieś bezpiecznie odłożyć i być może za jakiś czas dodać kolejne oszczędności, prawdopodobnie najłatwiej ci będzie skorzystać z konta oszczędnościowego z promocyjnym oprocentowaniem. Z konta oszczędnościowego pieniądze możesz wyjąć w każdej chwili, jeśli okażą się potrzebne.

Jeśli twoja odporność na ryzyko jest większa, mogą cię zainteresować platformy pożyczkowe P2P.

Jeśli natomiast planujesz regularnie co miesiąc inwestować 1000 zł, dobrym pomysłem może okazać się inwestowanie w wysoce zdywersyfikowany ETF.

Taką kwotę jak 1000 zł trudno jest rozłożyć na kilka zróżnicowanych inwestycji, ale jeśli twój plan zakłada regularne odkładanie tej kwoty, już teraz przemyśl dywersyfikację.

W co zainwestować 1000 zł: 6 pomysłów na inwestycję

Po tym koniecznym wstępie, jesteśmy gotowi przyjrzeć się 6 konkretnym pomysłom inwestycyjnym. Wyjaśnię też, które platformy i instrumenty są najbardziej odpowiednie do dokonania danej inwestycji w praktyce. W ten sposób będziesz mógł szybciej podjąć decyzję, co zrobić ze swoimi oszczędnościami.

1. Konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym z najbardziej popularnych, najbezpieczniejszych i najmniej skomplikowanych sposobów na zainwestowanie 1000 zł jest ulokowanie ich na koncie oszczędnościowym w banku. To najczęściej dodatkowy produkt podłączony do konta bieżącego. Dzięki niemu co miesiąc odkładamy odsetki, których wysokość uzależniona jest od oferty banku.

Konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne niż lokata. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc. Jest to więc sposób właściwie pozbawiony ryzyka i nieblokujący dostępu do pieniędzy.

Jeśli interesuje cię skorzystanie z konta oszczędnościowego, warto się zastanowić, którą ofertę wybrać. Zwracaj uwagę z jednej strony na promocje (i ich warunki), z drugiej zaś na to, co się będzie działo po wygaśnięciu promocji.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

Szczególnie, jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli natomiast nie masz konta w tych bankach, zorientuj się, jakie konta oszczędnościowe oferuje twój bank i porównaj propozycje.

Niższe opłaty za prowadzenie konta bieżącego i bardziej korzystne konto oszczędnościowe mogą skłonić cię do zmiany banku.

2. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować 1000 zł i martwi cię, że to zbyt niska kwota, by cokolwiek z nią osiągnąć, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Jednym z najlepszych sposobów jest crowdfunding nieruchomości. Dzięki niemu uzyskujesz dostęp do rynku nieruchomości, mając do dyspozycji nawet tylko kilkaset złotych!

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych i lukratywnych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał i otrzymując w zamian część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są poniższe platformy:

 • Estate Guru: pozwala partycypować w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Roczne zyski od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji – 50 euro. Bonus 0,5% zainwestowanej kwoty dla nowych klientów. Kliknij tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu nawet ponad 14%. Minimalna kwota inwestycji – 100 euro. Kliknij tutaj.

3. Pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przewodniku o tym, jak zainwestować 1000 zł, nie mogło zabraknąć możliwości finansowania tzw. pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending) czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi.

Jeszcze parę lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają bardzo dużo na kredytach i pożyczkach udzielanych firmom i osobom prywatnym.

Dziś opcja ta dostępna jest również dla mniejszych inwestorów, którzy na przeznaczonych do tego platformach mogą pożyczać pieniądze (nawet niewielkie kwoty, zaczynające się od 50 zł) innym osobom lub firmom. W terminie zapadalności otrzymują zwrócony kapitał powiększony o narosłe odsetki.

Platformy pożyczek społecznościowych pozwalają ci na rozłożenie kapitału między wiele pożyczek, a ponadto robią wszystko, by mieć pewność, że twoje pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odpowiednimi odsetkami. Te z kolei są na ogół bardzo wysokie i gwarantują tym samym doskonały zarobek.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Istnieje wiele platform pożyczek społecznościowych. My w szczególności polecamy przyjrzeć się dwóm następującym:

 • Bondora: oferuje plan Go & Grow – zautomatyzowane inwestycje pozwalające na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń, z zyskiem 4% rocznie. Korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu.
 • Mintos: jedna z najbardziej znanych platform P2P. Średni zysk to 11 % rocznie. Dostępne inwestowanie ręczne i automatyczne z różnymi sprofilowanymi strategiami. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

4. Akcje

W co zainwestować 1000 zł na giełdzie? Jak zainwestować 1000 zł w akcje?

Kupowanie i sprzedawanie akcji to jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie 1000 zł, jednak należy mieć na względzie wysoki poziom ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Szczególnie, jeśli nasza strategia jest krótkoterminowa (wahania cen akcji są naprawdę znaczące).

We wstępie mówiłem już o tym, że w ostatnim czasie rynek akcji odnotował duże straty, jednak to oznacza, że aktualnie wiele akcji możemy kupić znacznie taniej.

Inwestując natomiast w akcje wielu firm i w perspektywie co najmniej 2 lat, możesz ograniczyć ryzyko, na które jesteś narażony, i osiągnąć wysoki poziom zarobków. Ta klasa aktywów historycznie zagwarantowała inwestorom największe zyski (mimo kryzysów ekonomicznych, które co jakiś czas zawsze mają miejsce).

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Wydaje się, że 1000 zł nie za bardzo wystarcza, by zdywersyfikować twój akcyjny portfel (chyba że za pośrednictwem ETF-ów, o których za chwilę). Jednak aktualnie niektórzy brokerzy umożliwili inwestowanie na rynku akcji ze znacznie mniejszymi kwotami. Takie rozwiązanie oferują w szczególności XTB i eToro.

eToro pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji, dzięki czemu spokojnie możesz zdywersyfikować swój portfel, nawet przy 1000 zł. Minimalny depozyt to 100$, a z darmowym kontem demo możesz przećwiczyć wybory inwestycyjne, mając do dyspozycji 100.000 wirtualnych dolarów. Otwórz je tutaj.

XTB to polski broker, który od niedawna pozwala na inwestowanie w akcje od 10 euro. Dodatkowo do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Nie ma minimalnego depozytu, za to przez miesiąc można eksperymentować na koncie demo. Kliknij tutaj, by poznać lepiej brokera.

5. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Jak pomnożyć 1000 zł? Dla wielu osób wciąż przekreślone nie są jeszcze kryptowaluty. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

Mniej popularne krypto, których wysyp miał miejsce jeszcze parę lat temu, nie przetrwały próby i trudno obdarzyć je teraz zaufaniem. Natomiast w dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela. Inwestycja 1000 zł będzie miała sens, jeśli to tylko nieznaczna część twojego kapitału, a kryptowaluty nie są jedyną inwestycją.

6. Fundusze ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Doskonałym sposobem na zainwestowanie 1000 zł na rynku akcji bez narażania się na zbyt duże ryzyko jest skorzystanie z akcyjnych funduszy ETF – instrumentów finansowych, które w sposób pasywny odwzorowują wyniki indeksu giełdowego.

Fundusze ETF, w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, mają bardzo niskie opłaty, a ich szeroka dywersyfikacja wewnętrzna sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze niż inwestycja w pojedynczą akcję.

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji. Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

W co inwestować 1000 zł co miesiąc?

Na koniec kilka słów dla tych, którzy chcą co miesiąc odkładać 1000 zł z zyskiem. Wiele z powyższych pomysłów wciąż pozostaje aktualnych, ale z małymi uściśleniami.

Jeśli 1000 zł stanowi całość lub większość odkładanych przez ciebie co miesiąc pieniędzy, to prawdopodobnie najlepiej będzie skorzystać z oferty banku. Przynajmniej część tej kwoty możesz regularnie wpłacać na konto oszczędnościowe, planując automatyczny przelew.

Jeśli natomiast 1000 zł stanowi tylko część pieniędzy przeznaczonych co miesiąc na inwestycje, możesz włożyć je w coś innego. Tu polecam najbardziej ETF, które same w sobie są zdywersyfikowane i ułatwiają inwestycje nawet niewielkich kwot.

Możesz też zautomatyzować inwestycję w pożyczki P2P, ale w tej sytuacji masz do czynienia z bardziej ryzykownym sposobem. Przeznaczanie na niego 1000 zł miesięcznie będzie rozsądne tylko, jeśli jest to nieznaczna część twoich miesięcznych oszczędności.

4.6/5 - (12 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.