W co zainwestować 10000 zł: 10 inwestycyjnych inspiracji na 2024

9031
w co zainwestować 10000

Zastanawiasz się, jak i w co zainwestować 10000 zł? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Inwestycja w wysokości 10.000 zł to nie jest aż tak wielkie przedsięwzięcie i nie zapewni ci życia z odsetek. Jest to jednak dobry punkt wyjścia do podjęcia solidnej decyzji inwestycyjnej, ponieważ pozwala również zdywersyfikować swój kapitał. To kwota, z którą mamy już całkiem sporo możliwości.

W tym artykule przyjrzymy się, jak zainwestować 10 000 zł na 10 różnych sposobów, z których każdy charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i oczekiwanym zwrotem.

Zajmiemy się zarówno bardziej tradycyjnymi i powszechnie znanymi rozwiązaniami jak lokata, inwestycje w złoto czy obligacje skarbowe. Przyjrzymy się rozwiązaniom oferowanym na giełdzie, czyli akcjom, ETF-om, ale też copy tradingowi.

Powiemy sobie słowo o pożyczkach społecznościowych i crowdfundingu, a także kryptowalutach. Na koniec podpowiemy też, czy 10 tys. zł może posłużyć do ruszenia z własnym biznesem.

Na koniec tego wpisu będziesz miał świadomość dostępnych rozwiązań, związanego z nimi ryzyka i ewentualnych zysków. Pomoże ci to zdywersyfikować odpowiednio twój portfel o wartości 10.000 zł. Gotowy? Zaczynamy!

W co zainwestować 10000 zł: kontekst ekonomiczny

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego stulecia!

w co zainwestować 10000

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

Jak zainwestować 10 tys.: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, jak zainwestować 10.000 zł, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli np. masz horyzont czasowy tylko jednoroczny i nie jesteś skłonny do podejmowania dużego ryzyka, to słusznym wyborem jest postawienie na obligacje skarbowe lub lokatę.

Jeśli natomiast akceptujesz wyższe ryzyko i jesteś gotów utrzymać swoje pieniądze zainwestowane przez co najmniej pięć lat, możesz zebrać zadowalające plony z akcji, ale także z kryptowalut, nieruchomości i metali szlachetnych.

Cena tych aktywów jest znacznie bardziej zmienna w krótkim okresie, ale można oczekiwać znacznie wyższych zwrotów w średnim i długim okresie.

Na koniec pamiętaj o jednym: dywersyfikacja portfela pomaga obniżyć ryzyko, a także zwiększyć oczekiwaną stopę zwrotu! 10 tysięcy to wystarczająco duża kwota, by odpowiednio zdywersyfikować swoje inwestycje.

W co zainwestować 10000 zł: 10 najlepszych pomysłów

Przedstawmy teraz 10 pomysłów na dobre zainwestowanie 10.000 zł. Znajdziesz tu zarówno produkty bankowe, jak i oferty brokerów. Nie zabraknie też alternatywnych propozycji.

1. Lokata

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z określeniem „zamrażania” oszczędności. W rzeczywistości jednak środków nie musimy blokować na bardzo długi okres. Czasami wystarczą tylko 3 miesiące. W tym czasie pieniądze pracują dzięki oprocentowaniu.

Jest to bezpieczne rozwiązanie, choć warto zwrócić uwagę na jego opłacalność. Bardzo często oprocentowanie lokat jest zbliżone do promocyjnego oprocentowania konta oszczędnościowego. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę inflację, tak naprawdę lokata pozwala nam tylko zmniejszyć nieco jej wpływ na nasze oszczędności.

Przyjrzyjmy się dwóm lokatom z wysokim oprocentowaniem, które różnią się zakresem kwoty i długością:

 • Getin Bank: 8% w skali roku na lokacie 2- i 3-miesięcznej, 7% na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 5 do 150 tys. zł.
 • Inbank: 8,5% w skali roku dla nowych klientów na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 1 do 50 tys. zł.

2. Obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym sposobem na zainwestowanie 10.000 zł są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 3%do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 7,5%).

Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Nie oznacza to, że nie możemy wypłacić pieniędzy wcześniej. Istnieje taka możliwość i wówczas jedynie musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty. Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

3. Fundusze ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować 10 tys. zł, żeby zarobić, a jednocześnie nie ponosić zbyt dużego ryzyka, idealnym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie inwestowania w ETF-y.

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które replikują w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego (indeksu akcyjnego oraz innych rodzajów indeksów).

Zaletą funduszy ETF są bardzo niskie opłaty, a ich szeroka dywersyfikacja wewnętrzna sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze niż inwestycja w pojedynczą akcję.

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji.

Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

4. Akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Jak zainwestować 10000 w akcje?

Kupowanie i sprzedawanie akcji to jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy, jednak należy mieć na względzie wysoki poziom ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Szczególnie, jeśli nasza strategia jest krótkoterminowa (wahania cen akcji są naprawdę znaczące).

We wstępie mówiłem już o tym, że w ostatnim czasie rynek akcji odnotował duże straty, jednak to oznacza, że aktualnie wiele akcji możemy kupić znacznie taniej.

Inwestując natomiast w akcje wielu firm i w perspektywie co najmniej 2 lat, możesz ograniczyć ryzyko, na które jesteś narażony, i osiągnąć wysoki poziom zarobków. Ta klasa aktywów historycznie zagwarantowała inwestorom największe zyski (mimo kryzysów ekonomicznych, które co jakiś czas zawsze mają miejsce).

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Kapitał 10 tys. zł pozwala już nieco lepiej zdywersyfikować swoją inwestycję, dzieląc ją między więcej firm i zmniejszając ryzyko.

Jeśli inwestujesz średnio- lub długoterminowo (co najmniej 2 lata) w różne stabilne firmy (co najmniej 10), prawdopodobnie odnotujesz zyski. Historycznie bowiem akcje gwarantowały zawsze inwestorom najwyższe wyniki w szerszych przedziałach czasowych.

Polecam ci w szczególności oferty dwóch brokerów, pozwalających na inwestowanie w akcje już od symbolicznych kwot, a przy tym gwarantujących bardzo korzystne warunki:

 • eToro: pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji. Minimalny depozyt to 100$. Z darmowym kontem demo możesz przećwiczyć wybory inwestycyjne, mając do dyspozycji 100.000 wirtualnych dolarów. Otwórz je tutaj.
 • XTB: polski broker, który pozwala na inwestowanie w akcje od 10 euro. Do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Nie ma minimalnego depozytu, a przez miesiąc można korzystać z konta demo. Sprawdź tutaj.

5. Złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, swego rodzaju finansowe schronienie, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne.

To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto.

Za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Najwygodniejszym sposobem na zakup złota inwestycyjnego jest skorzystanie z platformy do tego przeznaczonej. Polecam w szczególności dwie:

 • BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami.
 • FlyingAtom.Gold to platforma oferująca skup i sprzedaż metali szlachetnych. Złoto fizyczne możesz kupić w postaci sztabek lub monet bulionowych. Możliwy jest również zakup w oddziałach stacjonarnych.

Aby uzyskać ekspozycję na złoto, możesz także rozważyć odpowiedni ETF, korzystając z oferty XTB lub Degiro.

6. Copy trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności. Jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo ciekawa opcja, udostępniana przez brokerów takich jak Naga (tutaj znajdziesz wszystkie informacje). Daje ci ona dostęp do strategii najlepszych graczy giełdowych na świecie.

Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje cele i poziom ryzyka, a następnie skopiować za pomocą jednego kliknięcia ich odnoszące sukcesy portfele.

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Naga prezentuje wykaz traderów, których możesz przefiltrować pod kątem poziomu ryzyka, zysku, który odnotowali w ostatnich latach, i innych czynników.

Jeśli postanowisz skopiować ich portfele, jakakolwiek operacja, jaką oni przeprowadzą, będzie automatycznie i w czasie rzeczywistym przeprowadzona na twoim koncie.

Social Trading to rozwiązanie typu win-win: profesjonalni traderzy mają doskonałe wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, odnotowują dokładnie to samo. Aby wypróbować kopiowanie decyzji inwestycyjnych zawodowych graczy na giełdzie, należy:

 • Otworzyć konto na Naga (możesz to zrobić tutaj);
 • Wybrać inwestora, którego chcesz kopiować;
 • Przeznaczyć określoną część budżetu na naśladowanie danego portfela.

Jeśli chcesz, możesz też skopiować więcej niż jednego tradera jednocześnie. Tak czy inaczej kapitał 10.000 zł sprawia, że copy trading może mieć już w twoim przypadku sens.

7. Pożyczki p2p

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przewodniku o tym, w co zainwestować 10000 zł, nie mogło zabraknąć możliwości finansowania tzw. pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending) czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi.

Jeszcze parę lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają bardzo dużo na kredytach i pożyczkach udzielanych firmom i osobom prywatnym.

Dziś możliwość ta dostępna jest dla każdego, kto za pośrednictwem stosownych platform zechce pożyczyć pieniądze innym osobom lub firmom. W ten sposób otrzymuje się w terminie zapadalności zwrócony kapitał powiększony o narosłe w tym czasie odsetki.

Platformy pożyczek społecznościowych pozwalają ci na rozłożenie twojego kapitału między dużą liczbę pożyczek. Ponadto robią wszystko, by mieć pewność, że twoje pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odpowiednimi odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Istnieje wiele platform pożyczek społecznościowych. My w szczególności polecamy przyjrzeć się dwóm następującym:

 • Bondora: oferuje plan Go & Grow – zautomatyzowane inwestycje pozwalające na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń, z zyskiem 4% rocznie. Korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu.
 • Mintos: jedna z najbardziej znanych platform P2P. Średni zysk to 11 % rocznie. Dostępne inwestowanie ręczne i automatyczne z różnymi sprofilowanymi strategiami. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

8. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, nawet jeśli masz 10.000 zł!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał. W zamian otrzymujesz część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są platformy:

 • Estate Guru: pozwala partycypować w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Roczne zyski od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji – 50 euro. Bonus 0,5% zainwestowanej kwoty dla nowych klientów. Kliknij tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu nawet ponad 14%. Minimalna kwota inwestycji – 100 euro. Kliknij tutaj.

9. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Dla wielu osób wciąż przekreślone nie są jeszcze kryptowaluty. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

Mniej popularne krypto, których wysyp miał miejsce jeszcze parę lat temu, nie przetrwały próby i trudno obdarzyć je teraz zaufaniem.

Natomiast w dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

Jak więc zainwestować 10000 zł w Bitcoin?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela. Inwestycja 10.000 zł będzie miała sens, jeśli to tylko nieznaczna część twojego kapitału, a kryptowaluty nie są jedyną inwestycją.

10. Własny biznes

jak zainwestować 10000 własny biznes

Ostatnim pomysłem, jaki chcę ci zaproponować, jest rozkręcenie własnego biznesu. Początkowy kapitał w wysokości 10.000 zł pozwoli ci już na poważniejsze plany.

Jest to ryzykowny sposób, ale jeśli masz przedsiębiorczą naturę, może okazać się bardzo rentowny. Dodatkowo tworzysz przy tej okazji coś swojego, będącego źródłem satysfakcji, co masz szansę dalej rozwijać.

10 tys. wystarczy ci na ruszenie z własnym biznesem online. Dobrym pomysłem może być branża e-commerce. Daje ona szerokie pole do popisu pod względem kreatywności i pozwala właściwie na nieskończony rozwój. Okres pandemii doskonale dowiódł jej potencjału.

Potrzebny ci będzie porządny biznes plan i oczywiście dobry pomysł. Żeby wystartować ze swoim biznesem jak najlepiej, warto zasięgnąć także nieco wiedzy eksperckiej.

Polecam ci w szczególności kurs „Domowy milioner” przygotowany przez blog Od kelnera do milionera. To kompletny kurs, który pokaże ci, jak krok po kroku otworzyć własną działalność w branży e-commerce.

Alternatywą może być natomiast Amazon FBA, czyli Fulfillment by Amazon. Ten model sprzedaży zwalnia ciebie jako sprzedawcę z myślenia o dostawie produktu.

Nie musisz tym samym posiadać przestrzeni do magazynowania tego, co sprzedajesz, ani sam dbać o wysyłkę (tzw. dropshipping). Scentralizowany system rozwiąże ten problem za ciebie.

Nie są to oczywiście usługi bezpłatne, ale ponieważ Amazon i dropshipping dopiero rozkręcają się w Polsce, masz szansę się wybić. Pomogą ci w tym z pewnością kursy oferowane przez Od kelnera do milionera, np. „Kurs sprzedaży na Amazon KDP. Produkt na Amazonie w 24h„.

4.3/5 - (9 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.