W co zainwestować 10000 zł: 10 inwestycyjnych inspiracji na 2022

7645
w co zainwestować 10000

Zastanawiasz się, jak i w co zainwestować 10000 zł? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Inwestycja w wysokości 10.000 zł to nie jest aż tak wielkie przedsięwzięcie i nie zapewni ci życia z odsetek. Jest to jednak dobry punkt wyjścia do podjęcia solidnej decyzji inwestycyjnej, ponieważ pozwala również zdywersyfikować swój kapitał. To kwota, z którą mamy już całkiem sporo możliwości.

W tym artykule przyjrzymy się, jak zainwestować 10 000 zł na 10 różnych sposobów, z których każdy charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i oczekiwanym zwrotem.

Zajmiemy się zarówno bardziej tradycyjnymi i powszechnie znanymi rozwiązaniami jak lokata, inwestycje w złoto czy obligacje skarbowe. Przyjrzymy się rozwiązaniom oferowanym na giełdzie, czyli akcjom, ETF-om, ale też copy tradingowi. Powiemy sobie słowo o pożyczkach społecznościowych i crowdfundingu, a także kryptowalutach. Na koniec podpowiemy też, czy 10 tys. zł może posłużyć do ruszenia z własnym biznesem.

Na koniec tego wpisu będziesz miał świadomość dostępnych rozwiązań, związanego z nimi ryzyka i ewentualnych zysków. Pomoże ci to zdywersyfikować odpowiednio twój portfel o wartości 10.000 zł. Gotowy? Zaczynamy!

W co zainwestować 10000 zł: lokata

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z groźnym określeniem „zamrażania” oszczędności, ale to nie do końca tak. Przede wszystkim pieniądze pracują, bo lokaty są oprocentowane i niekiedy to oprocentowanie jest całkiem korzystne. Po drugie, wcale nie musimy blokować naszych środków na bardzo długi okres, bo lokaty często zaczynają się od 3-miesięcznych, a bywają i krótsze.

Jest to całkiem bezpieczne rozwiązanie, jeśli jesteśmy mało odporni na ryzyko. To po prostu sposób na przechowanie 10.000 zł z zyskiem. A jakie jest ten zysk?

Zysk jest uzależniony od okresu lokaty – im dłuższy, tym większy procent. Bywa, że te okresy są bardzo elastyczne, a nie tylko w systemie 3, 6, 12 miesięcy itd. Poza tym inaczej prezentują się limity kwot i warto zwracać uwagę, ile możemy na jak długo wpłacić.

A oto polecane lokaty, na których można zainwestować bez problemu 10.000 zł:

  • Lokata bankowa w Getin Banku to propozycja dla klientów banku i nowych wpłaconych środków. Możemy wpłacić od 5000 do nawet 180.000 zł. Przy lokacie 6-miesięcznej i 12-miesięcznej zyskamy 6,5% w skali roku, przy 3-miesięcznej – 6%. Wystarczy udzielić zgód marketingowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
  • Lokata w Inbanku to z kolei propozycja dla osób, które chcą od 5000 do 50.000 zł na okres 3 lub 6 miesięcy. Przy krótszym okresie oprocentowanie wynosi 6,5% w skali roku, przy dłuższym – aż 6,75%. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Gdzie zainwestować 10000 zł: obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym sposobem na zainwestowanie 10.000 zł są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja. Zapewne wiele osób zwraca uwagę na ten aspekt w ostatnim czasie.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 0,50%do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 2,00%). Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Istnieje możliwość wypłacenia pieniędzy wcześniej za dodatkową opłatą.

Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł (czyli za 10 tys. możemy kupić ich 100). Porównując ich ofertę z lokatami bankowymi, zauważymy, że krótki termin inwestycji działa na korzyść lokaty. Natomiast przy dłuższym terminie i indeksowaniu inflacją może się okazać, że obligacje skarbowe to całkiem niezłe rozwiązanie.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

Inwestowanie 10000 zł w fundusze ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowany fundusz notowany na giełdzie, który replikuje w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego (indeksu akcyjnego oraz innych rodzajów indeksów). Akcyjny, dobrze zdywersyfikowany ETF na dłuższą metę prezentuje zawsze niezwykle pozytywne zyski i to właśnie dlatego profesjonalni inwestorzy upodobali sobie ten instrument finansowy.

Zaletą ETF-ów są bardzo niskie koszty zarządzania i znaczne wewnętrznego zdywersyfikowanie. To sprawia, że zainwestowanie 10.000 zł w ETF może okazać się dużo tańsze i mniej ryzykowne niż np. w pojedyncze akcje.

Na przykład, kupując ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00B5BMR087, inwestujemy automatycznie we wszystkie 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie (jak np. Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Facebook, Procter & Gamble, Johnson & Johnson…).

Indeks S&P 500 w ostatnich 90 latach odnotowywał średnie roczne zyski na poziomie 9,8%. Dlatego też, inwestując w ETF bazujący na S&P 500, także ty miałbyś roczny dochód brutto równy 9,8% (od którego musimy odjąć koszty prowadzenia, ewentualne prowizje brokera online i podatki).

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Aby kupić ETF, musisz wprowadzić jego nazwę lub kod ISIN w polu wyszukiwania na platformie twojego brokera online.

Jeśli na razie nie masz jeszcze swojego brokera online, radzę ci wybrać tego, który będzie najtańszy i nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Ważne też, by miał niskie (lub zerowe) prowizje na kupno i sprzedaż ETF.

Jednym z najlepszych brokerów ETF jest aktualnie Degiro, którego ja sam używam w celu inwestycji długoterminowych. Otwarcie i prowadzenie konta jest zawsze bezpłatne, prowizje są symboliczne, a dodatkowo 200 ETF-ów nie jest obciążonych żadną prowizją.

Jak zainwestować 10000 zł w akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Inwestowanie pieniędzy na giełdzie poprzez zakup akcji i przechowywanie ich przez dłuższy okres jest z pewnością jednym z inteligentniejszych sposobów na uzyskiwanie dochodu. Niemniej jednak wystawia cię na duże ryzyko, jako że wahania cen akcji są bardzo wysokie w krótkich okresach.

Wiele firm niesamowicie wzrosło w ostatnich latach (pomyśl choćby o Apple’u, Microsofcie, Amazonie czy Tesli), choć trzeba przyznać, że jest też wiele takich, których wartość znacznie spadła. Przyczyniło się to do ogromnych strat po stronie inwestorów.

Jeśli decydujesz się zainwestować pieniądze na giełdzie tylko w jedną firmę (albo dwie, trzy), wystawiasz się na ogromne ryzyko. Nie różni się ono niczym od hazardowych gier czy obstawiania w wyścigach konnych. Zwłaszcza, kiedy nie jesteś ekspertem od analizy technicznej i nie znasz zbyt dobrze firm, w które inwestujesz.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Jednak kapitał 10 tys. zł pozwala już nieco lepiej zdywersyfikować swoją inwestycję, dzieląc ją między więcej firm i zmniejszając ryzyko. Jeśli inwestujesz średnio- lub długoterminowo (co najmniej 2 lata) w różne stabilne firmy (co najmniej 10), prawdopodobnie odnotujesz zyski. Historycznie bowiem akcje gwarantowały zawsze inwestorom najwyższe wyniki w szerszych przedziałach czasowych.

Aby inwestować pieniądze w akcje, potrzebujesz zaufanego brokera online, który pozwoli ci je kupować i sprzedawać bez prowizji i który nie przewiduje opłat za prowadzenie konta. Jednym z najlepszych rozwiązań z pewnością jest XTB (0% prowizji do obrotu 100.000 euro miesięcznie, prawie 3 tys. akcji).

Na XTB możesz otworzyć darmowe konto demo (klikając tutaj), dzięki któremu przećwiczysz inwestowanie wirtualnymi środkami w akcje, ETF, kryptowaluty i surowce. Kiedy już poczujesz się pewnie, będziesz mógł przerzucić się na swoje 10.000 zł.

W co zainwestować 10.000 zł: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczne schronienie dla inwestora, zdolne do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki okres. Złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci

Najwygodniejszym sposobem na zakup złota inwestycyjnego jest skorzystanie z platformy do tego przeznaczonej. Może to być np. międzynarodowa, renomowana strona BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami.

Oprócz tego warto rozważyć inwestowanie w fundusze ETF na złoto. To nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. To, co inwestor musi zrobić, to najzwyczajniej w świecie wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać go do swojego portfela inwestycyjnego.

Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez jakiegokolwiek brokera online, który oferuje dostęp do ETF-ów. Ja polecam polskiego brokera XTB, u którego inwestor do obrotu w wysokości 100.000 euro nie zapłaci prowizji. Alternatywą jest zagraniczny broker Degiro, który ma najszerszy wybór ETF-ów (200 z nich jest w ofercie bez prowizji, pozostałe mają bardzo niską prowizję). Przeczytaj ten wpis, aby lepiej zapoznać się z tematem inwestowania w złoto.

Gdzie zainwestować 10 tys.: copy trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności. Jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo ciekawa opcja, udostępniana przez brokerów takich jak Naga (tutaj znajdziesz wszystkie informacje). Daje ci ona dostęp do strategii najlepszych graczy giełdowych na świecie. Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje cele i poziom ryzyka, a następnie skopiować za pomocą jednego kliknięcia ich odnoszące sukcesy portfele.

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Naga prezentuje wykaz traderów, których możesz przefiltrować pod kątem poziomu ryzyka, zysku, który odnotowali w ostatnich latach, i innych czynników.

Jeśli postanowisz skopiować ich portfele, jakakolwiek operacja, jaką oni przeprowadzą, będzie automatycznie i w czasie rzeczywistym przeprowadzona na twoim koncie. W ten sposób osiągniesz te same rezultaty, nie robiąc zupełnie nic!

Social Trading to rozwiązanie typu win-win: profesjonalni traderzy mają doskonałe wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, odnotowują dokładnie to samo. Aby wypróbować kopiowanie decyzji inwestycyjnych zawodowych graczy na giełdzie, należy:

  • Otworzyć konto na Naga (możesz to zrobić tutaj);
  • Wybrać inwestora, którego chcesz kopiować;
  • Przeznaczyć określoną część budżetu na naśladowanie danego portfela.

Jeśli chcesz, możesz też skopiować więcej niż jednego tradera jednocześnie. Tak czy inaczej kapitał 10.000 zł sprawia, że copy trading może mieć już w twoim przypadku sens.

Jak zainwestować 10.000 zł w p2p

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przewodniku o tym, w co zainwestować 10000 zł, nie mogło zabraknąć możliwości finansowania tzw. pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending) czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi.

Jeszcze parę lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają bardzo dużo na kredytach i pożyczkach udzielanych firmom i osobom prywatnym.

Dziś możliwość ta dostępna jest również dla znacznie mniejszych inwestorów, którzy za pośrednictwem przeznaczonych do tego platform mogą pożyczać pieniądze innym osobom lub firmom. W ten sposób otrzymują w terminie zapadalności zwrócony kapitał powiększony o narosłe w tym czasie odsetki.

Platformy pożyczek społecznościowych pozwalają ci na rozłożenie twojego kapitału między dużą liczbę pożyczek. Ponadto robią wszystko, by mieć pewność, że twoje pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odpowiednimi odsetkami, które z kolei są na ogół bardzo wysokie i gwarantują tym samym doskonały zarobek.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

W Europie najbezpieczniejszą i najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora. Oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko. Zysk jest na poziomie 6,75% rocznie. Ponadto, korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu, które zostaną doliczone do twojej wpłaty na konto.

Alternatywą dla Bondory jest znana w Polsce platforma Mintos, która kusi nieco wyższymi zyskami niż w przypadku planu Go & Grow (średnio 11% rocznie). Zasady jej działania są podobne, choć oprócz inwestowania automatycznego mamy również możliwość inwestowania ręcznego, co może okazać się korzystne, jeśli mamy już pewną wprawę w tego typu inwestycjach. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Inwestycja 10.000 zł w crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku i wszyscy to wiedzą. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, nawet jeśli masz 10.000 zł!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał. W zamian otrzymujesz część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

W co inwestować 10000 zł: kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Innym ryzykownym sposobem na zainwestowanie 10.000 zł jest zakup Bitcoina lub innych kryptowalut. Kryptowaluty są obecnie najbardziej ryzykownym, ale i potencjalnie najbardziej dochodowym wyborem na rynku finansowym.

Wartość Bitcoina, ale także innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash czy Litecoin, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, wzbogacając wielu drobnych inwestorów, którzy wierzyli w tę nową technologię od początku jej istnienia.

Do tej pory Bitcoin jest wart ponad 20.000 dolarów, co już wydaje się dużo, ale niektórzy eksperci szacują, że jego wartość może jeszcze sporo wzrosnąć, osiągając próg 100.000 dolarów. Wszystko zależy od tego, jak będzie on wykorzystywany i jak wiele osób wierzy w zdolność blockchaina do stopniowego zastępowania standardowych walut.

Piękno Bitcoin polega na tym, że jest to waluta, która może być przechowywana bez pośredników i nie ma nikogo, kto mógłby ograniczyć jej użycie. Banki centralne i rządy nie mają władzy nad Bitcoinem, więc nie mogą po prostu drukować Bitcoinów według własnego uznania i tworzyć ich tak jak robią to z PLN, EUR i USD.

Jak więc zainwestować 10000 zł w Bitcoin?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance. Można je polecić ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to z kolei największa giełda kryptowalutowa na świecie, gdzie możesz rozłożyć swoją inwestycję między ponad 300 krypto. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina i innych 50 kryptowalut za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować swoje 10.000 zł w kryptowaluty, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wewnętrzna dywersyfikacja. Dlatego też portfel kryptowalutowy Binance może okazać się dla ciebie najodpowiedniejszy.

Inwestowanie 10.000 zł we własny biznes

jak zainwestować 10000 własny biznes

Ostatnim pomysłem, jaki chcę ci zaproponować, jest rozkręcenie własnego biznesu. Początkowy kapitał w wysokości 10.000 zł pozwoli ci już na poważniejsze plany. Jest to ryzykowny sposób, ale jeśli masz przedsiębiorczą naturę, może okazać się bardzo rentowny. Dodatkowo tworzysz przy tej okazji coś swojego, będącego źródłem satysfakcji, co masz szansę dalej rozwijać.

10 tys. wystarczy ci na ruszenie z własnym biznesem online. Dobrym pomysłem może być branża e-commerce. Daje ona szerokie pole do popisu pod względem kreatywności i pozwala właściwie na nieskończony rozwój. Okres pandemii doskonale dowiódł jej potencjału.

Potrzebny ci będzie porządny biznes plan i oczywiście dobry pomysł. Żeby wystartować ze swoim biznesem jak najlepiej, warto zasięgnąć także nieco wiedzy eksperckiej. Polecam ci w szczególności kurs „Domowy milioner” przygotowany przez blog Od kelnera do milionera. To kompletny kurs, który pokaże ci, jak krok po kroku otworzyć własną działalność w branży e-commerce.

Alternatywą może być natomiast Amazon FBA, czyli Fulfillment by Amazon. Ten model sprzedaży zwalnia ciebie jako sprzedawcę z myślenia o dostawie produktu. Nie musisz tym samym posiadać przestrzeni do magazynowania tego, co sprzedajesz, ani sam dbać o wysyłkę (tzw. dropshipping). Scentralizowany system rozwiąże ten problem za ciebie.

Nie są to oczywiście usługi bezpłatne, ale ponieważ Amazon i dropshipping dopiero rozkręcają się w Polsce, masz szansę się wybić. Pomogą ci w tym z pewnością kursy oferowane przez Od kelnera do milionera, np. „Kurs sprzedaży na Amazon KDP. Produkt na Amazonie w 24h„.

4.1/5 - (7 votes)