W co zainwestować 20 tys. zł? 8 pomysłów na 2024 rok

11251
w co zainwestować 20 tys

Zastanawiasz się, w co zainwestować 20 tys. zł? Szukasz zróżnicowanych pomysłów inwestycyjnych? Dobrze trafiłeś!

Inwestycja w wysokości 20.000 zł to jeszcze nie tak dużo, by zapewnić ci życie z odsetek. Jest to jednak na tyle wysoka kwota, że pozwoli ci dobrze zdywersyfikować twój kapitał, a jednocześnie skorzystać z opcji, które są po prostu niedostępne w przypadku mniejszych inwestycji.

W tym artykule przyjrzymy się, jak zainwestować 20000 zł, i w tym celu przedstawimy 8 różnych sposobów, z których każdy charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i oczekiwanym zwrotem.

Zaczniemy od analizy klasycznych i najbezpieczniejszych metod, takich jak lokaty bankowe, a następnie zapuścimy się w świat akcji, ETF-ów, złota, kryptowalut i wszystkich innych możliwości dostępnych w 2024 roku, które mają bardzo interesujący potencjalny zwrot, ale także wyższe ryzyko.

Przeczytaj cały artykuł uważnie, a obiecuję, że po jego zakończeniu będziesz miał większą jasność sytuacji i znacznie łatwiej ci będzie zdecydować, w co zainwestować 20000 zł. Jesteś gotowy? Zaczynajmy!

W co zainwestować 20 tys. zł: kontekst gospodarczy

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego stulecia!

w co zainwestować 20 tys. zł 2023

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

Jak zainwestować 20.000 zł: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, jak zainwestować 20.000 zł, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli np. masz horyzont czasowy tylko jednoroczny i nie jesteś skłonny do podejmowania dużego ryzyka, to słusznym wyborem jest postawienie na obligacje skarbowe lub lokatę.

Jeśli natomiast akceptujesz wyższe ryzyko i jesteś gotów utrzymać swoje pieniądze zainwestowane przez co najmniej pięć lat, możesz zebrać zadowalające plony z akcji, ale także z kryptowalut, nieruchomości i metali szlachetnych.

Cena tych aktywów jest znacznie bardziej zmienna w krótkim okresie, ale można oczekiwać znacznie wyższych zwrotów w średnim i długim okresie.

Na koniec pamiętaj o jednym: dywersyfikacja portfela pomaga obniżyć ryzyko, a także zwiększyć oczekiwaną stopę zwrotu! 20 tysięcy to wystarczająco duża kwota, by odpowiednio zdywersyfikować swoje inwestycje.

W co zainwestować 20 tys. zł: 8 pomysłów

20.000 zł to spora kwota, którą można zainwestować nie tylko w banku, ale i w instrumenty finansowe oferowane przez brokerów. Istnieją także sposoby bardziej alternatywne, które również tu przedstawimy.

1. Lokata

w co inwestować lokata

Przechowywanie pieniędzy na lokacie kojarzy się nam z określeniem „zamrażania” oszczędności. W rzeczywistości jednak środków nie musimy blokować na bardzo długi okres. Czasami wystarczą tylko 3 miesiące. W tym czasie pieniądze pracują dzięki oprocentowaniu.

Jest to bezpieczne rozwiązanie, choć warto zwrócić uwagę na jego opłacalność. Bardzo często oprocentowanie lokat jest zbliżone do promocyjnego oprocentowania konta oszczędnościowego. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę inflację, tak naprawdę lokata pozwala nam tylko zmniejszyć nieco jej wpływ na nasze oszczędności.

Przyjrzyjmy się dwóm lokatom z wysokim oprocentowaniem, które różnią się zakresem kwoty i długością:

 • Getin Bank: 8% w skali roku na lokacie 2- i 3-miesięcznej, 7% na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 5 do 150 tys. zł.
 • Inbank: 8,5% w skali roku dla nowych klientów na lokacie 6-miesięcznej. Kwota od 1 do 50 tys. zł.

2. Złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto zawsze było postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestora, dzięki zdolności do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne.

To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto.

Za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki czas. Złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

Natomiast zabezpieczenie w ten sposób 20000 zł oszczędności np. przed inflacją, w dłuższym okresie, może być bardzo rozsądnym pomysłem.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Najwygodniejszym sposobem na zakup złota inwestycyjnego jest skorzystanie z platformy do tego przeznaczonej. Polecam w szczególności dwie:

 • BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami.
 • FlyingAtom.Gold to platforma oferująca skup i sprzedaż metali szlachetnych. Złoto fizyczne możesz kupić w postaci sztabek lub monet bulionowych. Możliwy jest również zakup w oddziałach stacjonarnych.

Aby uzyskać ekspozycję na złoto, możesz także rozważyć odpowiedni ETF. W tym celu zachęcam cię do skorzystania z oferty XTB, gdzie do obrotu miesięcznego 100.000 euro prowizja na ETF wynosi 0%, oraz Degiro, oferujący bardzo duży wybór ETF-ów.

3. Akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Kupowanie i sprzedawanie akcji to jeden z lepszych sposobów na zainwestowanie pieniędzy. Należy mieć jednak na względzie wysoki poziom ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Szczególnie, jeśli nasza strategia jest krótkoterminowa (wahania cen akcji są naprawdę znaczące).

We wstępie mówiłem już o tym, że w ostatnim czasie rynek akcji odnotował duże straty. Jednak to oznacza, że aktualnie wiele akcji możemy kupić znacznie taniej.

Jeśli decydujesz się zainwestować 20 tys. zł na giełdzie tylko w jedną firmę (albo dwie, trzy), wystawiasz się na ogromne ryzyko.

Jednakże, z takim kapitałem masz możliwość wystarczającej dywersyfikacji swojej inwestycji, dzieląc ją pomiędzy kilka firm i ograniczając ryzyko, jakie ponosisz.

Jeśli zainwestujesz średnio- lub długoterminowo (co najmniej 2 lata) i wybierzesz kilka dobrych spółek (co najmniej 10), najprawdopodobniej osiągniesz dodatnie stopy zwrotu. Akcje są bowiem klasą aktywów, która historycznie gwarantowała inwestorom najwyższe wyniki w długim przedziale czasu.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Polecam ci w szczególności oferty dwóch brokerów, pozwalających na inwestowanie w akcje już od symbolicznych kwot, a przy tym gwarantujących bardzo korzystne warunki:

 • eToro: pozwala na kupowanie i sprzedawanie części akcji. Minimalny depozyt to 100$. Z darmowym kontem demo możesz przećwiczyć wybory inwestycyjne, mając do dyspozycji 100.000 wirtualnych dolarów. Otwórz je tutaj.
 • XTB: polski broker, który pozwala na inwestowanie w akcje od 10 euro. Do obrotu 100.000 euro miesięcznie nie zapłacisz żadnej prowizji. Nie ma minimalnego depozytu, a przez miesiąc można korzystać z konta demo. Sprawdź tutaj.

4. ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

Jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować 20 tys. zł, żeby zarobić, a jednocześnie nie ponosić zbyt dużego ryzyka, idealnym rozwiązaniem może okazać się rozpoczęcie inwestowania w ETF-y.

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowane fundusze notowane na giełdzie, które replikują w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego (indeksu akcyjnego oraz innych rodzajów indeksów).

Zaletą funduszy ETF są bardzo niskie opłaty, a ich szeroka dywersyfikacja wewnętrzna sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze niż inwestycja w pojedynczą akcję.

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji.

Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

5. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Dla wielu osób wciąż przekreślone nie są jeszcze kryptowaluty. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

Mniej popularne krypto, których wysyp miał miejsce jeszcze parę lat temu, nie przetrwały próby i trudno obdarzyć je teraz zaufaniem.

Natomiast w dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

Jak więc zainwestować 20000 zł w Bitcoin?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela. Inwestycja 20.000 zł będzie miała sens, jeśli to tylko nieznaczna część twojego kapitału, a kryptowaluty nie są jedyną inwestycją.

6. P2P lending

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przewodniku o tym, w co zainwestować 20 tys. zł, nie mogło zabraknąć możliwości finansowania tzw. pożyczek społecznościowych (P2P, peer-to-peer lending) czyli pożyczek konsumenckich między osobami fizycznymi.

Jeszcze parę lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają bardzo dużo na kredytach i pożyczkach udzielanych firmom i osobom prywatnym.

Dziś możliwość ta dostępna jest dla każdego, kto za pośrednictwem stosownych platform zechce pożyczyć pieniądze innym osobom lub firmom. W ten sposób otrzymuje się w terminie zapadalności zwrócony kapitał powiększony o narosłe w tym czasie odsetki.

Platformy pożyczek społecznościowych pozwalają ci na rozłożenie twojego kapitału między dużą liczbę pożyczek. Ponadto robią wszystko, by mieć pewność, że twoje pieniądze zostaną zwrócone na czas wraz z odpowiednimi odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Istnieje wiele platform pożyczek społecznościowych. My w szczególności polecamy przyjrzeć się dwóm następującym:

 • Bondora: oferuje plan Go & Grow – zautomatyzowane inwestycje pozwalające na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń, z zyskiem 4% rocznie. Korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu.
 • Mintos: jedna z najbardziej znanych platform P2P. Średni zysk to 11 % rocznie. Dostępne inwestowanie ręczne i automatyczne z różnymi sprofilowanymi strategiami. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

7. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, nawet jeśli masz 20 tys. zł!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości. Pozwalają one inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał. W zamian otrzymujesz część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są platformy:

 • Estate Guru: pozwala partycypować w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Roczne zyski od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji – 50 euro. Bonus 0,5% zainwestowanej kwoty dla nowych klientów. Kliknij tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu nawet ponad 14%. Minimalna kwota inwestycji – 100 euro. Kliknij tutaj.

8. Social trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności. Jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo ciekawa opcja, udostępniana przez brokerów takich jak eToro (tutaj znajdziesz wszystkie informacje). Daje ci ona dostęp do strategii najlepszych graczy giełdowych na świecie.

Jedyne, co musisz zrobić, to określić swoje cele i poziom ryzyka. Następnie skopiuj za pomocą jednego kliknięcia odnoszące sukcesy portfele.

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Broker eToro pokazuje listę inwestorów, zwanych Popular Investors, których możesz filtrować według poziomu ryzyka, zysków, jakie osiągnęli w ostatnich latach, i kilku innych czynników.

Jeśli użytkownik zdecyduje się skopiować ich portfele, wszelkie transakcje dokonywane przez nich będą realizowane automatycznie i w czasie rzeczywistym na rachunku użytkownika.

Social trading jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron. Profesjonalni traderzy osiągają świetne wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, robią to samo. Aby spróbować i podążać za ruchami najlepszych profesjonalnych inwestorów, musisz:

 • Otwórz rachunek w eToro;
 • Wybierz swojego popularnego inwestora;
 • Przeznacz część swojego budżetu na skopiowanie ich portfolio.

Jeśli chcesz, możesz również kopiować więcej niż jednego tradera w tym samym czasie. Na przykład, możesz podzielić swoje 20 tys. zł na 5 części i poświęcić każdą z nich na kopiowanie Popularnego Inwestora.

W ten sposób, będziesz w stanie podążać za trendem i uzyskać takie same wyniki jak 5 profesjonalnych traderów, bez żadnego wysiłku.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4.8/5 - (9 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.