W co zainwestować 20 tys. zł? 8 pomysłów na 2022 rok

6335
w co zainwestować 20 tys

Zastanawiasz się, w co zainwestować 20 tys. zł? Szukasz zróżnicowanych pomysłów inwestycyjnych? Dobrze trafiłeś!

Inwestycja w wysokości 20.000 zł to jeszcze nie tak dużo, by zapewnić ci życie z odsetek. Jest to jednak na tyle wysoka kwota, że pozwoli ci dobrze zdywersyfikować twój kapitał, a jednocześnie skorzystać z opcji, które są po prostu niedostępne w przypadku mniejszych inwestycji.

W tym artykule przyjrzymy się, jak zainwestować 20000 zł, i w tym celu przedstawimy 8 różnych sposobów, z których każdy charakteryzuje się innym poziomem ryzyka i oczekiwanym zwrotem.

Zaczniemy od analizy klasycznych i najbezpieczniejszych metod, takich jak lokaty bankowe, a następnie zapuścimy się w świat akcji, ETF-ów, złota, kryptowalut i wszystkich innych możliwości dostępnych w 2022 roku, które mają bardzo interesujący potencjalny zwrot, ale także wyższe ryzyko.

Przeczytaj cały artykuł uważnie, a obiecuję, że po jego zakończeniu będziesz miał większą jasność sytuacji i znacznie łatwiej ci będzie zdecydować, w co zainwestować 20000 zł. Jesteś gotowy? Zaczynajmy!

W co zainwestować 20 tys. zł: lokata

w co inwestować lokata

Zacznijmy od przechowywania pieniędzy na lokacie, który należy do mniej ryzykownych i bardziej powszechnych sposobów. Mimo że mówi się o „zamrażaniu” pieniędzy na lokacie, oszczędności pracują dzięki oprocentowaniu, które niekiedy jest całkiem korzystne. Wcale nie musimy też blokować naszych środków na bardzo długi okres, bo lokaty często zaczynają się od 3-miesięcznych, a bywają i krótsze.

Jest to dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy mało odporni na ryzyko. To po prostu sposób na przechowanie 20.000 zł ze stabilnym zyskiem. A jaki dokładnie on jest?

Zysk jest uzależniony od okresu lokaty – im dłuższy, tym większy procent. Bywa, że te okresy są bardzo elastyczne, a nie tylko w systemie 3, 6, 12 miesięcy itd. Poza tym inaczej prezentują się limity kwot i warto zwracać uwagę, ile możemy na jak długo wpłacić.

W wielu przypadkach dolna granica wynosi 5 tys. zł, górna natomiast to na ogół kilkadziesiąt tysięcy, a niekiedy nawet ponad 100 tys. zł. Aktualnie polecamy następujące lokaty:

  • Lokata bankowa w Getin Banku to propozycja dla klientów banku i nowych wpłaconych środków. Możemy wpłacić od 5000 do nawet 180.000 zł. Przy lokacie 6-miesięcznej i 12-miesięcznej zyskamy 6,5% w skali roku, przy 3-miesięcznej – 6%. Wystarczy udzielić zgód marketingowych. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
  • Lokata w Inbanku to z kolei propozycja dla osób, które chcą od 5000 do 50.000 zł na okres 3 lub 6 miesięcy. Przy krótszym okresie oprocentowanie wynosi 6,5% w skali roku, przy dłuższym – aż 6,75%. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

W co zainwestować 20000 zł: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto zawsze było postrzegane jako bezpieczna przystań dla inwestora, dzięki zdolności do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. To dlatego właśnie poświęcenie części swojego portfela inwestycyjnego na złoto jest bardzo rozsądną decyzją.

Słynny inwestor Ray Dalio, pomysłodawca portfela All Season, stwierdza, że kto nie inwestuje w złoto, ten nie prześledził wystarczająco uważnie historii ludzkości.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje. Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować pieniądze na krótki czas. Złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji.

Natomiast zabezpieczenie w ten sposób 20000 zł oszczędności np. przed inflacją, w dłuższym okresie, może być bardzo rozsądnym pomysłem.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*67% inwestujących w CFD traci

Najwygodniejszym sposobem na zakup złota inwestycyjnego jest skorzystanie ze specjalnej platformy. Polecamy międzynarodową, renomowaną stronę BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami.

Oprócz tego warto rozważyć inwestowanie w fundusze ETF na złoto. To nic innego jak instrumenty finansowe, których cena powiązana jest z notowaniami złota. To, co inwestor musi zrobić, to wybrać interesujący go fundusz, określić udział, który chce zakupić, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać go do swojego portfela inwestycyjnego.

Można to zrobić w bardzo łatwy sposób przez jakiegokolwiek brokera online, który oferuje dostęp do ETF-ów. Ja polecam polskiego brokera XTB, u którego inwestor do miesięcznego obrotu w wysokości 100.000 euro nie zapłaci prowizji. Alternatywą jest zagraniczny broker Degiro, który ma najszerszy wybór ETF-ów, z których niektóre nie są obciążone żadną prowizją, a inne tylko symboliczną opłatą 0,50 euro. Przeczytaj ten wpis, aby lepiej zapoznać się z tematem inwestowania w złoto.

Jak zainwestować 20000 zł: akcje

jak zainwestować pieniądze akcje

Inwestowanie pieniędzy na giełdzie poprzez zakup akcji i przechowywanie ich przez dłuższy okres jest z pewnością jednym z inteligentniejszych sposobów na uzyskiwanie dochodu. Niemniej jednak wystawia cię na duże ryzyko, jako że wahania cen akcji są bardzo wysokie w krótkich okresach.

Wiele firm niesamowicie wzrosło w ostatnich latach (pomyśl choćby o Apple’u, Microsofcie, Amazonie czy Tesli), choć trzeba przyznać, że jest też wiele takich, których wartość znacznie spadła. Przyczyniło się to do ogromnych strat po stronie inwestorów.

Jeśli decydujesz się zainwestować 20 tys. zł na giełdzie tylko w jedną firmę (albo dwie, trzy), wystawiasz się na ogromne ryzyko. Nie różni się ono niczym od hazardowych gier czy obstawiania w wyścigach konnych. Zwłaszcza, gdy nie jesteś ekspertem od analizy technicznej i nie znasz zbyt dobrze firm, w które inwestujesz.

Jednakże, z kapitałem w wysokości 20.000 zł masz możliwość wystarczającej dywersyfikacji swojej inwestycji, dzieląc ją pomiędzy kilka firm i ograniczając ryzyko, jakie ponosisz.

Jeśli zainwestujesz średnio- lub długoterminowo (co najmniej 2 lata) i wybierzesz kilka dobrych spółek (co najmniej 10), najprawdopodobniej osiągniesz dodatnie stopy zwrotu, ponieważ akcje są klasą aktywów, która historycznie gwarantowała inwestorom najwyższe wyniki w długim przedziale czasu.

KUPOWANIE AKCJI ONLINE – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*67% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Aby inwestować pieniądze w akcje, potrzebujesz zaufanego brokera online, który pozwoli ci je kupować i sprzedawać bez prowizji i który nie przewiduje opłat za prowadzenie konta. Jednym z najlepszych rozwiązań z pewnością jest XTB (0% prowizji do obrotu 100.000 euro miesięcznie, prawie 3 tys. akcji).

Na XTB możesz otworzyć darmowe konto demo (klikając tutaj), dzięki któremu przećwiczysz inwestowanie wirtualnymi środkami w akcje, ETF, kryptowaluty i surowce. Gdy poczujesz się pewnie, będziesz mógł zainwestować swoje 20000 zł.

W co najlepiej zainwestować 20000 zł: ETF

jak inwestować bezpiecznie etf

ETF (exchange-traded funds) to zdywersyfikowany fundusz notowany na giełdzie, który replikuje w sposób pasywny wyniki indeksu rynkowego. Istnieją ETF-y akcyjne, obligacyjne, na surowce i towary czy nieruchomości.

Zaletą ETF-ów są bardzo niskie koszty zarządzania i znaczne wewnętrzne zdywersyfikowanie. To sprawia, że zainwestowanie 20.000 zł w ETF może okazać się dużo tańsze i mniej ryzykowne niż np. w pojedyncze akcje czy obligacje oraz korzystniejsze niż w fundusze inwestycyjne z oferty banków.

Na przykład, kupując ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00B5BMR087, inwestujemy automatycznie we wszystkie 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie (jak np. Amazon, Facebook, Google, Apple, Microsoft, Facebook, Procter & Gamble, Johnson & Johnson…).

Indeks S&P 500 w ostatnich 90 latach odnotowywał średnie roczne zyski na poziomie 9,8%. Dlatego też, inwestując w ETF bazujący na S&P 500, także ty miałbyś roczny dochód brutto równy 9,8% (od którego musimy odjąć koszty prowadzenia, ewentualne prowizje brokera online i podatki).

Natomiast obligacyjne ETF-y zawierają mieszankę obligacji rządowych i korporacyjnych i są bezpieczniejsze, ale także mniej zyskowne niż akcyjne ETF-y. Na przykład fundusz iShares US Aggregate Bond UCITS ETF (Acc), oznaczony kodem ISIN IE00BYXYYM63, obejmuje wszystkie obligacje denominowane w dolarach na rynku amerykańskim (zarówno korporacyjne, jak i rządowe).

Obligacja amerykańska (US Aggregate Bond), pomimo niewielkich wahań, zapewniała stabilny średni roczny zwrot w wysokości 5% w ciągu ostatnich 20 lat.

Inwestowanie w ETF jest naprawdę korzystne dla tych, którzy mają długoterminową perspektywę. Widać wyraźnie, że właściwie mamy pewność wzrostu kapitału, bez względu na to, czy wybierzemy ETF akcyjny czy obligacyjny.

Jak więc zainwestować 20.000 zł w ETF-y? Co należy zrobić w praktyce? Oto kilka możliwości:

  • Jeśli wolisz unikać ryzyka, ale chcesz więcej zarobić, możesz kupić tylko jeden dobrze zdywersyfikowany akcyjny fundusz ETF, oparty na przykład na indeksie S&P 500 lub MSCI World.
  • Jeśli jesteś bardziej ostrożny i zadowalają cię niższe zyski, możesz wybrać ETF obligacji globalnych lub powiązany z rynkiem amerykańskim, np. ETF na obligacje amerykańskie. Unikaj jednak ETF-ów obligacji europejskich, ponieważ obligacje emitowane w Europie oferują obecnie niemal zerowe stopy zwrotu.
  • Jeśli chcesz przyjąć podejście pośrednie i umiarkowane, możesz rozłożyć swoje 20 tys. zł na kilka ETF-ów, w tym jeden akcyjny, jeden obligacyjny, a może nawet jeden ETF na złoto lub nieruchomości.
FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*67% inwestujących w CFD traci

Aby kupić ETF, musisz wprowadzić jego nazwę lub kod ISIN w polu wyszukiwania na platformie twojego brokera online.

Jeśli nie masz jeszcze swojego brokera online, radzę ci wybrać tego, który będzie najtańszy i nie będzie nakładał opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Ważne też, by miał niskie (lub zerowe) prowizje na kupno i sprzedaż ETF.

Jednym z najlepszych brokerów ETF jest aktualnie Degiro, którego ja sam używam w celu inwestycji długoterminowych. Otwarcie i prowadzenie konta jest zawsze bezpłatne, prowizje są symboliczne, a dodatkowo 200 ETF-ów nie jest obciążonych żadną prowizją.

W co zainwestować 20 tys. zł: kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Innym, lecz ryzykownym, sposobem na zainwestowanie 20000 zł jest zakup Bitcoina lub innych kryptowalut. Kryptowaluty są narażone na duże wahania, ale jednocześnie mogą generować wysokie zyski.

Wartość Bitcoina, ale także innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash czy Litecoin, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, wzbogacając wielu drobnych inwestorów, którzy wierzyli w tę nową technologię od początku jej istnienia.

Do tej pory Bitcoin jest wart ponad 20.000 dolarów, co już wydaje się dużo, ale niektórzy eksperci szacują, że jego wartość może jeszcze sporo wzrosnąć, osiągając próg 100.000 dolarów. Wszystko zależy od tego, jak będzie on wykorzystywany i jak wiele osób wierzy w zdolność blockchaina do stopniowego zastępowania standardowych walut.

Piękno Bitcoin polega na tym, że jest to waluta, która może być przechowywana bez pośredników i nie ma nikogo, kto mógłby ograniczyć jej użycie. Banki centralne i rządy nie mają władzy nad Bitcoinem, więc nie mogą po prostu drukować Bitcoinów według własnego uznania i tworzyć ich tak jak robią to z PLN, EUR i USD.

Jak więc zainwestować 20000 zł w Bitcoin i inne kryptowaluty?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Jeśli i ty wierzysz w przyszłość kryptowalut lub chciałbyś skorzystać z tradingu opartego na silnych wahaniach cen, masz w zasadzie dwie opcje:

Kryptowaluty można kupić bezpośrednio poprzez tzw. giełdy, które pozwalają na uzyskanie realnych kryptowalut i przechowywanie ich w wirtualnych portfelach. Za ich pomocą możesz dokonywać płatności (niekiedy również specjalną kartą), ale możesz też zamrozić je w zamian za naliczane odsetki. Najlepszymi giełdami kryptowalutowymi są z pewnością Zonda i Binance (ta druga oferuje kartę Binance Card oraz staking kryptowalut).

Alternatywnie, brokerzy online umożliwiają również handel kontraktami CFD na kryptowaluty, a więc kupno lub sprzedaż instrumentów pochodnych, które symulują wartość kryptowalut. W tym przypadku nie będziesz posiadał rzeczywistej kryptowaluty, ale możesz zainwestować swoje 20.000 zł w Bitcoin bez konieczności przechodzenia przez giełdę.

Najlepszym brokerem do handlu kryptowalutami, moim zdaniem, jest zawsze eToro, który oferuje ich 42, a także zapewnia inwestorom fantastyczny Crypto Portfolio, czyli zdywersyfikowany portfel, który inwestuje we wszystkie główne kryptowaluty (możesz go znaleźć tutaj).

etoro kryptowaluta

Jeśli zdecydowałeś się zainwestować swoje 20.000 zł w kryptowaluty, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie wewnętrzna dywersyfikacja. Dlatego też Crypto Portfolio eToro może okazać się dla ciebie najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

*67% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

W co zainwestować 20000 zł: P2P lending

w co inwestować bezpiecznie p2p

Oprócz klasycznych instrumentów finansowych istnieje możliwość zainwestowania 20000 zł w tzw. peer-to-peer lending (p2p lending), czyli pożyczki społecznościowe między osobami fizycznymi.

Pożyczki społecznościowe polegają na pożyczaniu pieniędzy innej osobie (która potrzebuje ich np. na zakup samochodu). Z czasem pożyczka jest ci zwracana z odsetkami, które stanowią twój zysk.

Oczywiście, dokonywanie tego rodzaju transakcji bezpośrednio byłoby niezwykle ryzykowne. Trudno jest zapewnić sobie gwarancję zwrotu, pożyczając pieniądze obcej osobie, prawda?

Dlatego w ostatnich latach pojawiło się wiele platform pożyczek p2p, które działają jako pomost między inwestorami a kredytobiorcami. W ten sposób inwestor może zdywersyfikować swój kapitał na bardzo dużą liczbę pożyczek i spać spokojnie, wiedząc, że platforma pożyczek p2p zrobi wszystko, by zapewnić, że kapitał zostanie spłacony w terminie wraz z należnymi odsetkami.

Pożyczki P2P są nadal ryzykowne, ale oferują bardzo atrakcyjne roczne zwroty, więc jeśli podejdzie się do nich z rozwagą i przy użyciu odpowiednich platform, mogą być świetnym sposobem na zainwestowanie 20 tys. zł.

Ale jakie są najlepsze platformy tego typu? Poniżej znajduje się przegląd najbardziej bezpiecznych, niezawodnych i rentownych platform, za pośrednictwem których można pożyczać pieniądze osobom prywatnym lub firmom:

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

W Europie najbezpieczniejszą i najbardziej odpowiednią platformą do rozpoczęcia swojej przygody z pożyczkami p2p jest Bondora. Oferuje plan Go & Grow, pozwalający na inwestowanie i wypłacanie kapitału bez żadnych ograniczeń. To narzędzie, które automatycznie inwestuje w bardzo liczne, zróżnicowane pożyczki, redukując ryzyko. Zysk jest na poziomie 6,75% rocznie. Ponadto, korzystając z tego linku, możesz uzyskać 5 euro bonusu, które zostaną doliczone do twojej wpłaty na konto.

Alternatywą dla Bondory jest znana w Polsce platforma Mintos, która kusi nieco wyższymi zyskami niż w przypadku planu Go & Grow (średnio 11% rocznie). Zasady jej działania są podobne, choć oprócz inwestowania automatycznego mamy również możliwość inwestowania ręcznego, co może okazać się korzystne, jeśli mamy już pewną wprawę w tego typu inwestycjach. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Jak zainwestować 20 tys. zł: crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Rynek nieruchomości oferuje naprawdę interesujące możliwości zarobku i wszyscy to wiedzą. Problem jest taki, że na ogół potrzeba sporego kapitału, żeby móc zakupić nieruchomość. Nie jest to inwestycja, na którą możesz się zdecydować, nawet jeśli masz 10.000 zł!

Jednak ostatnio pojawiły się platformy crowdfundingowe związane z rynkiem nieruchomości, które pozwalają inwestorom partycypować w pewnych i lukratywnych projektach budowlanych, poprzez inwestowanie niewielkiej kwoty, np. 100 euro.

Mówiąc krótko, możesz partycypować w jednej lub wielu bezpiecznych inwestycjach w nieruchomości, udostępniając swój kapitał. W zamian otrzymujesz część zysków z przedsięwzięcia (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału).

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomościowego? Najciekawsze propozycje w tej dziedzinie są następujące:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

Gdzie zainwestować 20 tys. zł: social trading

gdzie inwestować pieniądze copy trading

Krótkoterminowy trading to z całą pewnością jedna z najbardziej złożonych i ryzykownych aktywności. Jednocześnie może przynieść nieprzyzwoite zyski, jak i druzgocące straty.

Samotne rozpoczęcie przygody z tradingiem, bez doświadczenia i kompetencji, w żadnym razie nie jest polecane. Ale co byś powiedział na możliwość skopiowania posunięć innych profesjonalnych traderów?

Copy trading to nowa i bardzo interesująca możliwość, stworzona przez platformy takie jak eToro, które dają ci dostęp do strategii najlepszych traderów na świecie: wszystko co musisz zrobić, to wybrać tych, których cele i poziomy ryzyka są podobne do twoich własnych, a następnie skopiować ich odnoszące sukcesy portfele za pomocą prostego kliknięcia.

NAJLEPSI BROKERZY Z SOCIAL TRADINGIEM
4.8/5
*67% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Broker eToro pokazuje listę inwestorów, zwanych Popular Investors, których możesz filtrować według poziomu ryzyka, zysków, jakie osiągnęli w ostatnich latach, i kilku innych czynników.

Jeśli użytkownik zdecyduje się skopiować ich portfele, wszelkie transakcje dokonywane przez nich będą realizowane automatycznie i w czasie rzeczywistym na rachunku użytkownika. W ten sposób uzyskasz takie same rezultaty jak oni, nie musząc nic robić!

Social trading jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron: profesjonalni traderzy osiągają świetne wyniki, a inwestorzy, którzy ich naśladują, robią to samo. Aby spróbować i podążać za ruchami najlepszych profesjonalnych inwestorów, musisz:

  • Otwórz rachunek w eToro;
  • Wybierz swojego popularnego inwestora;
  • Przeznacz część swojego budżetu na skopiowanie ich portfolio.

Jeśli chcesz, możesz również kopiować więcej niż jednego tradera w tym samym czasie. Na przykład, możesz podzielić swoje 20 tys. zł na 5 części i poświęcić każdą z nich na kopiowanie Popularnego Inwestora. W ten sposób, będziesz w stanie podążać za trendem i uzyskać takie same wyniki jak 5 profesjonalnych traderów, bez żadnego wysiłku.

*68% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4.5/5 - (4 votes)