W co zainwestować 2000 zł: 8 dobrych pomysłów na inwestycje

3183
w co zainwestować 2000 zł

Zastanawiasz się, w co zainwestować 2000 zł? Szukasz sposobów na inwestowanie, które przyniosą duże zyski, a może raczej rozglądasz się za czymś pewnym, o niskim poziomie ryzyka? W tym wpisie znajdziesz coś dla siebie!

Zainwestowanie nawet tak niewielkiej kwoty jak 2000 zł nie oznacza, że można to zrobić w sposób zupełnie nieprzemyślany. Ważne, by tak ulokować ten kapitał, by odpowiadał potrzebom. A te różnią się ze względu na oczekiwany zysk, tolerancję ryzyka i długość inwestycji.

Warto rozważyć różne metody i porównać je ze sobą, by dobrze wybrać i zacząć swoją przygodę z inwestowaniem. Dlatego, żeby ułatwić ci to zadanie, poniżej prezentujemy aż 8 pomysłów na to, jak zainwestować 2000 zł. Zwróciliśmy uwagę na najważniejsze aspekty, które pozwolą ci dobrać to, co dla ciebie najlepsze.

Przy okazji zachęcamy do lektury wpisu, w co zainwestować 1000 zł, gdzie również znajdziesz interesujące propozycje.

W co zainwestować 2000 zł: kontekst ekonomiczny

Rok 2022 był szczególnie trudny dla inwestorów. Wojna na Ukrainie, reperkusje pandemii, wysoka inflacja i wynikające z niej podwyżki stóp procentowych przez banki centralne spowodowały, że wszystkie główne klasy aktywów zanotowały spadki.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zanotował stratę około 20% rok do roku. Ale jeszcze bardziej spadały akcje spółek technologicznych (takich jak Amazon, Tesla czy Facebook). Ogólnie rzecz biorąc, dla klasy akcji, 2022 był jednym z najgorszych lat w ciągu ostatniego wieku!

w co zainwestować 2000 zł 2023

Kryptowaluty również miały burzliwy rok. Bitcoin powrócił do poziomu z 2020 r., a wiele innych kryptowalut odnotowało spadki o ponad 90% w porównaniu do cen z początku 2022 r.

Rosnące stopy procentowe spowodowały spowolnienie gospodarcze (obecnie obawiamy się recesji gospodarczej), a także wzrost rentowności obligacji rządowych, korporacyjnych i depozytów.

Jednakże, choć bezpieczne inwestycje (takie jak lokaty) wydają się obecnie bardziej atrakcyjne ze względu na wyższe niż w ostatnich latach nominalne stopy zwrotu, to należy pamiętać, że inflacja wciąż jest na rekordowym poziomie. Czyli tak naprawdę realna rentowność obligacji w 2023 roku jest nadal ujemna.

Realny zysk = zysk nominalny – inflacja

Obecny kontekst gospodarczy wydaje się zatem mało zachęcający. Jednak to właśnie w czasach trudności i braku zaufania można robić dobre interesy. „Czas na kupowanie jest wtedy, gdy krew płynie na ulicach” – powiedział baron Rothschild.

Za chwilę zobaczymy, jakie są najlepsze możliwości na 2024 rok.

Jak zainwestować 2000 zł: wybór portfela

Niezależnie od kontekstu ekonomicznego, w którym się znajdujemy, jeśli chcesz wiedzieć, w co zainwestować 2000 zł, musisz najpierw sprecyzować swoje cele i horyzont czasowy inwestycji. Odpowiedz na następujące pytania:

 • Przez jaki czas chcesz trzymać te pieniądze na inwestycji?
 • Chcesz inwestować 1000 zł jednorazowo czy cyklicznie, np. co miesiąc?
 • Jaka jest twoja tolerancja ryzyka?
 • Jakie są twoje oczekiwania względem inwestycji?

Jeśli np. masz akurat 2000 zł, które chcesz gdzieś bezpiecznie odłożyć i być może za jakiś czas dodać kolejne oszczędności, prawdopodobnie najłatwiej ci będzie skorzystać z konta oszczędnościowego z promocyjnym oprocentowaniem. Z konta oszczędnościowego pieniądze możesz wyjąć w każdej chwili, jeśli okażą się potrzebne.

Jeśli twoja odporność na ryzyko jest większa, mogą cię zainteresować platformy pożyczkowe P2P.

Jeśli natomiast planujesz regularnie do 2000 zł dokładać co miesiąc oszczędności, dobrym pomysłem może okazać się inwestowanie w wysoce zdywersyfikowany globalny ETF.

Taką kwotę jak 2000 zł trudno jest rozłożyć na kilka zróżnicowanych inwestycji, ale jeśli twój plan zakłada regularne odkładanie tej kwoty, już teraz przemyśl dywersyfikację.

W co zainwestować 2000 zł: 8 pomysłów

Zobaczmy teraz, jak zainwestować 2000 zł. Nawet tak niewielką kwotę możesz zainwestować na aż 8 różnych sposobów, zarówno tych bardziej, jak i mniej tradycyjnych.

1. Konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym ze sposobów na zainwestowanie 2000 zł jest ulokowanie ich na koncie oszczędnościowym w banku. Jest to sposób bezpieczny, popularny i nieskomplikowany. Konto oszczędnościowe jest najczęściej dodatkowym produktem podłączonym do konta bieżącego.

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem bankowym. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Co miesiąc ma miejsce kapitalizacja odsetek, a oprocentowanie uzależnione jest od oferty danego banku.

Aktualnie oprocentowania kont oszczędnościowych są całkiem korzystne i pozwolą choć trochę zniwelować skutki szalejącej inflacji. Warto rozejrzeć się szczególnie za promocjami dla nowych klientów i nowych środków.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

Szczególnie jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli nie, porównaj ofertę twojego banku i ewentualnie rozważ przeniesienie środków.

2. Obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Kolejnym pomysłem na to, w co inwestować 2000 zł, są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności. Na czym dokładnie polega?

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji – jest zawsze wyższe niż inflacja.

Kolejnymi rozróżnieniami są okresy inwestycji i rzecz jasna wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 3%do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 7,5%).

Im dłużej trwa nasza inwestycja, tym oprocentowanie będzie wyższe. Nie oznacza to, że nie możemy wypłacić pieniędzy wcześniej. Istnieje taka możliwość i wówczas jedynie musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty. Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł.

Obligacje można zakupić za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

3. Pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przypadku niewielkich inwestycji takich jak 2000 zł ciekawie prezentują się tzw. pożyczki peer-to-peer (p2p lending), czyli pożyczki społecznościowe między osobami fizycznymi lub udzielane firmom.

Jeszcze kilka lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają duże pieniądze na kredytach udzielanym firmom i osobom prywatnym.

Obecnie każdy może pożyczać swoje pieniądze innym osobom lub firmom, otrzymując zwrot kapitału i narosłych odsetek w terminie zapadalności. A to dzięki odpowiednim platformom.

Platformy pożyczkowe P2P umożliwiają dywersyfikację nawet niewielkiego kapitału dzięki szerokiej gamie pożyczek. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić terminowy zwrot pieniędzy wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe bywają ryzykowne, ale jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie 2000 zł.

Najbardziej popularna platforma tego typu – Mintos – pozwala na ręczne i automatyczne rozłożenie swojego kapitału. Minimalny depozyt wynosi tylko 10 euro, a bieżąca średnia stopa procentowa to 11,5%.

Drugą opcją jest Bondora, która oferuje m.in. program Go & Grow. Przy znacznej redukcji ryzyka zyski wynoszą 4% rocznie. Możesz zacząć inwestować już od 1 euro. Dodatkowo na sam początek otrzymujesz bonus 5 euro, jeśli zarejestrujesz się przez nasz link.

4. Crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Kolejnym ciekawym, trochę podobnym do poprzedniego, sposobem na inwestowanie 2000 zł są platformy crowdfundingowe, które umożliwiają inwestorom udział w bezpiecznych i zyskownych projektach związanych z nieruchomościami. Wartość twojej inwestycji może wynosić nawet symboliczne 50 euro!

Możesz uczestniczyć w jednej lub kilku inwestycjach w nieruchomości, wnosząc swój kapitał, a w zamian otrzymujesz udział w zyskach z operacji (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału). Inwestycja może zakładać budowę nowego budynku, renowację istniejącego obiektu czy nawet wynajem.

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomości? Najbardziej polecam te największe, które znane są inwestorom od lat:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są platformy:

 • Estate Guru: pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro. Sprawdź tutaj.
 • Reinvest24: pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, również udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Sprawdź tutaj.

5. Złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczna przystań, zdolna do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. Tym bardziej w dzisiejszych czasach inwestorzy kierują wzrok ku złotu.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje.

Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować swoje 2000 zł na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji. Jeśli natomiast wpłacisz 2000 zł na dłużej i planujesz dokładać regularnie do swoich inwestycji, część portfela w złocie będzie dobrą decyzją.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

 • Bitpanda: pozwala kupić złoto oraz ustawić plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowie. Minimalna wartość inwestycji to 1 euro. Kupione złoto będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Sprawdź tutaj.
 • BullionVault: platforma do zakupu fizycznego złota, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Sprawdź tutaj.
 • Revolut: aplikacja pozwalająca również na inwestycję w metale szlachetne. Podobnie jak w przypadku Bitpandy możesz zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, już od 1 USD. Sprawdź tutaj.

6. ETF akcji

jak inwestować bezpiecznie etf

Doskonałym sposobem na zainwestowanie 1000 zł na rynku akcji bez narażania się na zbyt duże ryzyko jest skorzystanie z akcyjnych funduszy ETF – instrumentów finansowych, które w sposób pasywny odwzorowują wyniki indeksu giełdowego.

Fundusze ETF, w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, mają bardzo niskie opłaty, a ich szeroka dywersyfikacja wewnętrzna sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze niż inwestycja w pojedynczą akcję.

Cały globalny rynek akcji notuje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie ponad 7%. Jeśli więc masz długoterminowy horyzont czasowy, inwestycja w akcyjny ETF jest najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać.

Wiele platform umożliwia jednak inwestowanie w ETF za darmo:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY

Ocena: 9,3/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 9/10

*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Ocena: 8,7/10

*77% inwestujących w CFD traci

Jednymi z najbardziej klasycznych akcyjnych funduszy ETF, w które możesz zainwestować, są:

 • Vanguard FTSE All-World (ISIN IE00BK5BQT80) – odwzorowuje wyniki globalnego rynku akcji.
 • iShares Core S&P 500 (ISIN IE00B5BMR087) – replikuje wyniki 500 najlepszych amerykańskich spółek.
 • iShares Nasdaq 100 (ISIN IE00B53SZB19) – replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich akcji technologicznych.

Aby zainwestować w jeden z tych ETF-ów, wystarczy założyć konto u brokera internetowego, takiego jak Degiro czy XTB, wyszukać interesujący nas instrument finansowy po nazwie lub kodzie ISIN i dokonać transakcji. Prowizje w Degiro są wyjątkowo niskie, a na XTB do 100.000 euro obrotu miesięcznie są 0% prowizje.

7. Stablecoin

stablecoin jak zainwestować 2000 zł

Stablecoiny to tokeny, których wartość jest powiązana trwale z wartością innej waluty fiat, najczęściej dolara amerykańskiego lub euro. Jeśli wciąż zastanawiasz się, w co zainwestować 2000 zł, to może być ciekawa opcja.

Stakowanie stablecoinów, takich jak Tether (USDT), może okazać się całkiem korzystne i zapewne mniej ryzykowne niż handlowanie kryptowalutami.

Zyski natomiast potrafią być naprawdę kuszące. Dla przykładu platforma Nexo (tutaj oficjalna strona) zajmująca się m.in. kryptowalutowymi pożyczkami, oferuje oprocentowanie sięgające 8% rocznie dla USDT.

W programie Binance Earn oferowanym przez znaną na całym świecie giełdę Binance oprocentowanie wynosi 5,5% dla tego stablecoina.

Od pierwszego dnia inwestycji twoje odsetki będą się naliczały. Co więcej Nexo ma dla nowych klientów promocję – dodatkowe środki w wysokości 25 dolarów przy co najmniej 100 dolarowym depozycie. Jeśli więc planujesz inwestować 2000 zł, skorzystasz z promocji.

8. Bitcoin

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

W co jeszcze można zainwestować 2000 zł? Dla wielu osób wciąż przekreślone nie są jeszcze kryptowaluty. Choć rynek uległ wyraźnemu załamaniu, nie oznacza to, że trzeba zapomnieć na dobre o cyfrowych walutach.

Mniej popularne krypto, których wysyp miał miejsce jeszcze parę lat temu, nie przetrwały próby i trudno obdarzyć je teraz zaufaniem. Natomiast w dłuższej perspektywie inwestycja niewielkiej kwoty w Bitcoina czy Ethereum, a więc największe kryptowaluty, nadal może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Zwłaszcza, że obecnie ceny ich są bardzo niskie.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Zonda i Binance, polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Zonda (dawniej BitBay) to polska giełda kryptowalutowa, która umożliwia zakupienie Bitcoina za złotówki. Użytkownik może użyć szybkiej wymiany (co przypomina działanie kantoru) albo wystawić ofertę, jak na typowej giełdzie. Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

Pamiętaj, że kryptowaluty powinny stanowić zaledwie niewielki procent twojego portfela. Inwestycja 2000 zł będzie miała sens, jeśli to tylko nieznaczna część twojego kapitału, a kryptowaluty nie są jedyną inwestycją.

5/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.