W co zainwestować 2000 zł: 8 dobrych pomysłów na inwestycje

737
w co zainwestować 2000 zł

Zastanawiasz się, w co zainwestować 2000 zł? Szukasz sposobów na inwestowanie, które przyniosą duże zyski, a może raczej rozglądasz się za czymś pewnym, o niskim poziomie ryzyka? W tym wpisie znajdziesz coś dla siebie!

Zainwestowanie nawet tak niewielkiej kwoty jak 2000 zł nie oznacza, że można to zrobić w sposób zupełnie nieprzemyślany. Ważne, by tak ulokować ten kapitał, by odpowiadał potrzebom. A te różnią się ze względu na oczekiwany zysk, tolerancję ryzyka i długość inwestycji.

Warto rozważyć różne metody i porównać je ze sobą, by dobrze wybrać i zacząć swoją przygodę z inwestowaniem. Dlatego, żeby ułatwić ci to zadanie, poniżej prezentujemy aż 8 pomysłów na to, jak zainwestować 2000 zł. Zwróciliśmy uwagę na najważniejsze aspekty, które pozwolą ci dobrać to, co dla ciebie najlepsze.

Przy okazji zachęcamy do lektury wpisu, w co zainwestować 1000 zł, gdzie również znajdziesz interesujące propozycje.

1. W co najlepiej zainwestować 2000 zł: konto oszczędnościowe

konto oszczędnościowe bezpieczne inwestycje

Jednym z najbardziej popularnych, najbezpieczniejszych i najmniej skomplikowanych sposobów na zainwestowanie 2000 zł jest ulokowanie tych pieniędzy na koncie oszczędnościowym w banku. Jest ono najczęściej dodatkowym produktem podłączonym do konta bieżącego. Dzięki niemu co miesiąc odkładamy odsetki, których wysokość uzależniona jest od oferty banku.

Konto oszczędnościowe to coś pomiędzy lokatą a zwykłym rachunkiem bankowym. Możemy wpłacać i wypłacać dowolne kwoty, kiedy chcemy (zwykle wypłata za darmo jest raz w miesiącu). Kapitalizacja odsetek ma miejsce co miesiąc i nie zamrażamy pieniędzy jak na lokacie.

Aktualnie oprocentowania kont oszczędnościowych są całkiem korzystne i pozwolą choć trochę zniwelować skutki szalejącej inflacji. Warto rozejrzeć się szczególnie za promocjami dla nowych klientów i nowych środków.

W kategorii kont oszczędnościowych mogę przybliżyć ci dwie oferty:

  • Pierwsza z nich to oferta Getin Banku, w której dla osób posiadających Konto Osobiste na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym przez pierwsze 3 miesiące obowiązuje oprocentowanie promocyjne w wysokości 6% w skali roku, dla kwoty do 400.000 zł. Konto możesz założyć, klikając tutaj.
  • W przypadku drugiej, oferty Banku Millennium, mając Konto 360°, możemy bezpłatnie założyć Konto Oszczędnościowe Profit i również cieszyć się 5% w skali roku, ale dla kwoty do 200.000 zł przez pierwsze 62 dni. Konto możesz założyć, klikając tutaj.

Szczególnie jeśli jesteś klientem któregoś z powyższych banków, koniecznie powinieneś uruchomić rachunek oszczędnościowy. Jeśli nie, porównaj ofertę twojego banku i ewentualnie rozważ przeniesienie środków.

2. Gdzie zainwestować 2000 zł: obligacje skarbowe

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Aktualnie bardzo promowaną inwestycją są obligacje skarbowe, których pełną ofertę możesz przejrzeć na tej stronie. Jest to dość rozsądny i polecany sposób szczególnie na długoterminowe inwestowanie oszczędności.

Dostępne obligacje skarbowe dzielą się pod kątem 3 czynników. Po pierwsze dostępne są obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe i indeksowane inflacją. W przypadku tych ostatnich zmienne oprocentowanie uzależnione jest od poziomu inflacji. Jest zawsze wyższe niż inflacja, tym bardziej budzi zainteresowanie w obecnych czasach.

Dalej obligacje dzielą się na okresy inwestycji i wysokość oprocentowania. Możemy inwestować w okresie od 3 miesięcy (obligacje stałoprocentowe na 3%do 12 lat (obligacje rodzinne indeksowane inflacją, na 6,00%). Możemy wycofać się z inwestycji wcześniej, za opłatą, więc warto to zrobić dopiero wtedy, gdy po potrąceniu opłaty i tak będziemy na plusie.

W ofercie obligacji skarbowych pojawiła się też niedawno nowość: zmiennoprocentowe obligacje roczne i dwuletnie. Charakteryzuje je 5,25% i 5,5% w pierwszym miesiącu naliczania odsetek, a następnie odsetki odpowiadające stopie referencyjnej NBP (na dzień pisania tego artykułu jest to 6%). Przy dwuletnich obligacjach do stopy referencyjnej doliczone jest 0,25%.

Pojedyncza obligacja ma wartość 100 zł. Możemy je zakupić na podanej wyżej stronie lub za pośrednictwem PKO Banku Polskiego (w oddziałach i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego), za pomocą konta Inteligo, przez Internet i przez telefon.

Na koniec należy zaznaczyć, że są to obligacje skarbowe detaliczne czyli takie, które nie są notowane na giełdzie. Oznacza to, że ich wartość nie ulega zmianom spowodowanym wahaniami rynkowymi. Kupujemy obligacje, przechowujemy je, a na koniec następuje wykup wraz z odsetkami.

3. Jak zainwestować 2000 zł: pożyczki P2P

w co inwestować bezpiecznie p2p

W przypadku niewielkich inwestycji takich jak 2000 zł ciekawie prezentują się tzw. pożyczki peer-to-peer (p2p lending), czyli pożyczki społecznościowe między osobami fizycznymi lub udzielane firmom.

Jeszcze kilka lat temu możliwość pożyczania pieniędzy na wysoki procent była zarezerwowana niemal wyłącznie dla banków, które zarabiają duże pieniądze na kredytach udzielanym firmom i osobom prywatnym.

Obecnie taką możliwość mają też drobni inwestorzy, którzy za pośrednictwem specjalnych platform mogą pożyczać swoje pieniądze (nawet kwoty zaczynające się już od 50 zł) innym osobom lub firmom, otrzymując zwrot kapitału i narosłych odsetek w terminie zapadalności.

Platformy pożyczkowe P2P umożliwiają dywersyfikację nawet niewielkiego kapitału dzięki szerokiej gamie pożyczek. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić terminowy zwrot pieniędzy wraz z odsetkami.

NAJLEPSZE PLATFORMY POŻYCZEK P2P
4.8/5
4.7/5
4.6/5

Pożyczki społecznościowe bywają ryzykowne, ale jeśli podejdziemy do nich ostrożnie i wykorzystamy do tego odpowiednie platformy, może się okazać, że to będzie znakomity sposób na zainwestowanie 2000 zł.

Najbardziej popularna platforma tego typu – Mintos – pozwala na ręczne i automatyczne rozłożenie swojego kapitału. Minimalny depozyt wynosi tylko 10 euro, a bieżąca średnia stopa procentowa to 11,5%.

Drugą opcją jest Bondora, która oferuje m.in. program Go & Grow. Przy znacznej redukcji ryzyka zyski wynoszą 6,75% rocznie. Możesz zacząć inwestować już od 1 euro.

4. W co zainwestować 2000 zł: crowdfunding nieruchomości

crowdfunding nieruchomości bezpieczna inwestycja

Kolejnym ciekawym, trochę podobnym do poprzedniego, sposobem na inwestowanie 2000 zł są platformy crowdfundingowe, które umożliwiają inwestorom udział w bezpiecznych i zyskownych projektach związanych z nieruchomościami. Wartość twojej inwestycji może wynosić nawet symboliczne 50 euro!

Możesz uczestniczyć w jednej lub kilku inwestycjach w nieruchomości, wnosząc swój kapitał, a w zamian otrzymujesz udział w zyskach z operacji (proporcjonalnie do zainwestowanego kapitału). Inwestycja może zakładać budowę nowego budynku, renowację istniejącego obiektu czy nawet wynajem.

Jakie są najlepsze platformy crowdfundingu nieruchomości? Najbardziej polecam te największe, które znane są inwestorom od lat:

CROWDFUNDING NIERUCHOMOŚCI – TOP PLATFORMY
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Szczególnie warte uwagi są:

  • Estate Guru – platforma, która pozwala na partycypowanie w finansowaniu inwestycji nieruchomościowych w krajach bałtyckich. Oferuje zyski roczne na poziomie od 9 do 12%. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 euro, a na nowych klientów czeka bonus w wysokości 0,5% zainwestowanej kwoty. Możesz zdobyć go tutaj.
  • Reinvest24 – platforma, która pozwala na udziałowy crowdfunding nieruchomości, w który wlicza się też udział w zyskach z najmu czy z obrotu nieruchomościami. Roczna stopa zwrotu osiąga ponad 14%, a minimalna kwota inwestycji to 100 euro. Dowiedz się więcej tutaj.

5. Jak zainwestować 2000 zł: złoto

jak bezpiecznie zainwestować pieniądze obligacje

Złoto od zawsze jest postrzegane jako bezpieczna przystań, zdolna do zachowania swojej wartości i ochrony portfela inwestycyjnego przed inflacją i niespodziewanymi wydarzeniami jak wojny czy kryzysy ekonomiczne. Tym bardziej w dzisiejszych czasach inwestorzy kierują wzrok ku złotu.

Jednakże cena złota waha się w czasie rzeczywistym każdego dnia, a więc w krótkim okresie możliwe jest także poniesienie strat z inwestycji w złoto. Ale za to w długim terminie ten typ inwestycji nigdy nas nie rozczaruje.

Dlatego nie polecam ci jej, jeśli chcesz zainwestować swoje 2000 zł na krótki okres, ponieważ złoto w takim przypadku nie przyniesie ci raczej satysfakcji. Jeśli natomiast wpłacisz 2000 zł na dłużej i planujesz dokładać regularnie do swoich inwestycji, część portfela w złocie będzie dobrą decyzją.

No dobrze, ale gdzie można kupić złoto?

NAJLEPSZE OPCJE INWESTOWANIA W ZŁOTO
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*79% inwestujących w CFD traci

Główne, dostępne metody inwestowania w złoto, są następujące:

  • Złoto i inne metale szlachetne możesz kupić na platformie Bitpanda. Minimalna wartość inwestycji to 1 euro. Możesz też ustawić sobie plan oszczędnościowy w oparciu o ten surowiec. Złoto, w które zainwestujesz, będzie twoją faktyczną własnością, ale w twoim imieniu przechowa je Bitpanda. Kliknij tutaj, by zarejestrować się.
  • Możesz skorzystać z platformy przeznaczonej do zakupu złota fizycznego, np. takiej jak BullionVault, gdzie oprócz wysyłki mamy możliwość przechowywania złota w sejfie. Platforma ta pozwala prywatnym klientom kupić złoto online po cenie rynkowej, z bardzo niskimi prowizjami. Kliknij tutaj, by przejść do strony.
  • W złoto (oraz srebro) możesz też inwestować za pomocą popularnej aplikacji Revolut. Podobnie jak w przypadku Bitpandy możesz zacząć od inwestowania bardzo małych kwot, już od 1 USD.

6. Gdzie zainwestować 2000 zł: globalny ETF akcji

jak inwestować bezpiecznie etf

ETF (exchange traded funds) to zdywersyfikowane fundusze, notowane na giełdzie, które replikują automatycznie wyniki indeksu rynkowego, takiego jak np. S&P 500 (indeks, który naśladuje wyniki 500 głównych amerykańskich firm notowanych na giełdzie).

Globalne, akcyjne ETF-y inwestują w liczne spółki, wielu krajów na świecie. Mogą to być np. kraje rozwinięte, jak w przypadku ETF MSCI World, ale też kraje rozwijające się.

ETF-y mają bardzo niskie koszty zarządzania (które są znacznie niższe niż w przypadku funduszy inwestycyjnych) oraz szeroką dywersyfikację wewnętrzną (która sprawia, że inwestycja jest znacznie bezpieczniejsza niż np. zakup pojedynczej akcji).

W ciągu ostatnich 10 lat indeks MSCI World osiągał średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 11,66% (dane na dzień 31.05.22). Inwestując w ETF oparty na tym indeksie, gwarantujesz sobie te same wyniki, z jedynym potrąceniem kosztów zarządzania i ewentualnie kosztów platformy, z której korzystasz.

Wiele platform umożliwia jednak inwestowanie w ETF za darmo:

FUNDUSZE ETF – NAJLEPSI BROKERZY
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.7/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.6/5
*79% inwestujących w CFD traci

Na przykład polski broker XTB pozwoli ci zainwestować twoje 2000 zł w ETF-y, a przy tak niewielkich obrotach nie zapłacisz żadnej prowizji. Do tego otrzymasz na koniec formularz do rozliczenia PIT, a twoje konto będzie darmowe, o ile w ciągu roku przeprowadzisz choć jedną transakcję.

Dodatkowo do dyspozycji masz darmowe konto demo, więc samodzielnie możesz się od razu przekonać, jakie efekt przyniesie zainwestowanie 2000 zł w różne aktywa, w tym w akcyjne ETF-y.

7. Jak zainwestować 2000 zł: stablecoin

stablecoin jak zainwestować 2000 zł

Stablecoiny to tokeny, których wartość jest powiązana trwale z wartością innej waluty fiat, najczęściej dolara amerykańskiego lub euro. Jeśli wciąż zastanawiasz się, w co zainwestować 2000 zł, to może być ciekawa opcja.

Stakowanie lub przechowywanie stablecoinów z odkładanymi odsetkami jest nieco mniej ryzykowne niż robienie tego samego z kryptowalutami, jako że stablecoiny, takie jak Tether (USDT), przez swoją naturę ulegają mniej drastycznym wahaniom, co choćby Bitcoin.

Zyski natomiast potrafią być naprawdę kuszące. Dla przykładu platforma Nexo (tutaj oficjalna strona) zajmująca się m.in. kryptowalutowymi pożyczkami, oferuje oprocentowanie sięgające 12% rocznie dla USDT. Nieco więcej niż program Binance Earn oferowany przez znaną na całym świecie giełdę Binance – tam jest to maksymalnie 10%.

Od pierwszego dnia inwestycji twoje odsetki będą się naliczały. Co więcej Nexo ma dla nowych klientów promocję – dodatkowe środki w wysokości 25 dolarów przy co najmniej 100 dolarowym depozycie. Jeśli więc planujesz inwestować 2000 zł, skorzystasz z promocji.

8. Inwestowanie 2000 zł w kryptowaluty

w co zainwestować 1000 kryptowaluty

Na koniec zaproponujemy jeszcze inwestycję w kryptowaluty. Zakup Bitcoina lub innych kryptowalut jest jednak obarczony ogromnym ryzykiem. Kryptowaluty są najbardziej ryzykownym, ale i potencjalnie najbardziej zyskownym wyborem na rynku finansowym.

Aktualnie obserwujemy historycznie największy spadek kryptowalut na rynku, co nie na żarty przeraziło tych, którzy zainwestowali w kryptowaluty, kiedy te jeszcze miały się dobrze. Natomiast zainwestowanie niewielkiej kwoty w kryptowaluty w tej chwili daje nadzieję na zysk w momencie odbicia się rynku.

Ale jak zainwestować 2000 zł w kryptowaluty w praktyce?

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5

Kryptowaluty można łatwo kupić za pośrednictwem giełd kryptowalutowych takich jak Binance, które można polecić ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cenową jak i dodatkowe opcje, z których mogą skorzystać użytkownicy.

Binance to największa giełda kryptowalutowa na świecie, gdzie możesz rozłożyć swoją inwestycję między ponad 300 krypto. Spready są naprawdę bardzo niskie, a dodatkowo możesz stakować posiadane kryptowaluty i otrzymywać wypłatę odsetek za ich przechowywanie (o czym mowa była wcześniej). Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji.

5/5 - (2 votes)