W jakie kryptowaluty inwestować w 2023: top 10 najlepszych

7045
w jakie kryptowaluty inwestować

Chcesz poznać najlepsze kryptowaluty, które możesz kupić już dziś i trzymać w portfelu przez kilka następnych lat? Chcesz dowiedzieć się, w jakie kryptowaluty inwestować w 2023 roku? Dobrze trafiłeś!

Świat kryptowalut w 2023 roku jest wciąż bardzo dynamiczny. Z jednej strony Bitcoin i Ethereum ustanawiają nowe rekordy. Z drugiej, pojawiają się altcoiny i wschodzące kryptowaluty, które coraz śmielej sobie poczynają, odnotowując niekiedy naprawdę spektakularne wzrosty.

W tym artykule poznamy najlepsze kryptowaluty, w które warto inwestować w 2023 roku, analizując ich cechy, obecne ceny i perspektywy wykorzystania i wzrostu w przyszłości.

Najlepsze kryptowaluty, w które warto inwestować

Poniżej znajduje się nasz wybór kryptowalut, w które można zainwestować już dziś. Każdą z nich można wygodnie nabyć za pośrednictwem brokera eToro lub giełd kryptowalutowych. W tym drugim przypadku polecamy szczególnie polską platformę Zonda (wcześniej BitBay) oraz największą giełdę kryptowalutową na świecie, czyli Binance. We wszystkich przypadkach oferta jest bardzo korzystna.

1. Bitcoin

Nie powinieneś być zaskoczony, widząc Bitcoin na szczycie naszej listy najlepszych kryptowalut do inwestowania w dzisiejszych czasach. W rzeczywistości jest to najpopularniejsza i najpowszechniej używana kryptowaluta na świecie, przez wielu uważana za „cyfrowe złoto”, która będzie zyskiwać na wartości i ugruntuje swoją pozycję jako globalna metoda płatności.

Za pomocą BTC można już dokonywać zakupów w tysiącach sklepów na całym świecie. Faktycznie, wiele firm i sklepów już przyjęło Bitcoin jako metodę płatności, ponieważ transakcje są wyjątkowo szybkie i bezpieczne. Nawet w 2023 roku jeden kraj – Salwador – przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy, a inne kraje rozwijające się mogą pójść w jego ślady.

Bitcoin nie jest idealny i wzbudza kilka kontrowersji, zwłaszcza w związku z wysokim zużyciem energii przez jego blockchain. Jednak jego wartość, która już bardzo wzrosła w ostatnich latach, nadal będzie rosła, nie tylko ze względu na wzrost popularności kryptowalut w ogóle.

Możesz inwestować w Bitcoin poprzez eToro, który jest zarówno brokerem online, jak i giełdą i portfelem kryptowalutowym. Prowizje Bitcoin są wyjątkowo niskie, a platforma wygodna i intuicyjna. Aby uzyskać więcej informacji, kliknij na poniższy przycisk:

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

2. Ethereum

Ethereum jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą ze wszystkich. Jej wartość wzrosła o ponad 2000% w latach 2020-2021, a pozytywny trend zdaje się nie wyhamowywać.

Jest uważana przez wielu ekspertów za najlepszą kryptowalutę do inwestowania, ze względu na swoją większą wydajność w porównaniu z większością innych krypto. Odznacza się też lepszą technologią. W przyszłości ma duże szanse stać się globalną metodą płatności, a nawet prześcignąć samego Bitcoina.

Ponadto, ETH wykorzystuje technologię blockchain, która wspiera kontrakty smart. Oznacza to, że pozwala ona na uruchamianie w swojej sieci zautomatyzowanych programów i algorytmów, z tysiącami możliwych praktycznych zastosowań.

Możesz inwestować w Ethereum za pośrednictwem dowolnego brokera online lub giełdy kryptowalutowej. Ja polecam robić to za pośrednictwem eToro lub Binance, które są również optymalną opcją.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

3. Binance Coin

W jakie kryptowaluty inwestować w 2023 roku? Zdecydowanie w Binance Coin (BNB), oficjalną kryptowalutę giełdy Binance.

Znalazła się w naszym rankingu, ponieważ w krótkim czasie, dzięki skutecznej kampanii rozpowszechniającej prowadzonej przez zespół Binance, udało jej się ogromnie zwiększyć swoją wartość. Z 15 euro w kwietniu 2020 roku przeszła do około 400 euro w tym samym okresie następnego roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że Binance jest największą na świecie giełdą kryptowalutową, możemy łatwo przewidzieć, że wzrost BNB będzie kontynuowany, częściowo dzięki ogromnym inwestycjom, jakie platforma podejmuje w celu ulepszenia swojego blockchaina. Do tej pory, Binance Coin jest trzecią największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, po Bitcoin i Ethereum.

Co więcej, Binance Coin jest również bardzo wydajną i opłacalną kryptowalutą. Inwestorzy doceniają szybkość jej przesyłania, a także możliwość uzyskania cashback i innych korzyści, jeśli posiadasz pewną ilość BNB na koncie Binance.

Najlepszym sposobem na inwestowanie w BNB jest zdecydowanie robienie tego za pośrednictwem giełdy Binance. Alternatywą jest eToro, który pobiera bardzo niskie prowizje (stała opłata w wysokości 1% dla wszystkich kryptowalut).

4. Cardano

Czwartą kryptowalutą w naszym rankingu jest Cardano, projekt open source, który narodził się w 2017 roku, mający na celu zbudowanie publicznej platformy blockchain do zarządzania kontraktami smart. Kryptowaluta, na której opiera się cała infrastruktura Cardano, to ADA.

Cardano jest bezpośrednią konkurencją dla Ethereum, ponieważ ma podobne możliwości zastosowania oraz bardziej zoptymalizowany i bezpieczny system do realizacji kontraktów smart niż jego rywal.

Wartość ADA, kryptowaluty, na której opiera się Cardano, wzrosła w ciągu roku z 0,07 euro do około 2 euro, czyli osiągnęła wartość trzydziestokrotnie wyższą niż jej wartość początkowa. Jest to obecnie czwarta największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji.

Prognozy ADA sugerują, że w dłuższej perspektywie jej zastosowanie może stać się coraz bardziej popularne. Dlatego też radzę nie przegapić okazji do zainwestowania w tę kryptowalutę. Możesz to zrobić za pośrednictwem Binance i eToro.

5. Solana

Solana jest prawdopodobnie najszybszym i najbardziej wydajnym blockchainem ze wszystkich i ogólnie reprezentuje jeden z najszybciej rozwijających się ekosystemów w świecie kryptowalut, z ponad 400 aktywnymi projektami związanymi ze zdecentralizowanymi finansami, kontraktami smart i nie tylko.

Bloomberg postrzega Solanę jako potencjalnego długoterminowego rywala dla Ethereum. Ponieważ jest to zdecentralizowany i bardzo wydajny blockchain w typie oper-source, jego prognozy są rzeczywiście bardzo optymistyczne.

Projekt został uruchomiony w 2018 roku, ale kryptowaluta SOL eksplodowała dopiero w ostatnim roku, wzrastając z wartości nieco ponad jednego euro, do ponad 140 euro na dzień dzisiejszy. Jest to obecnie siódma największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji, a pozytywny trend trudno będzie zatrzymać.

6. Polkadot

Kolejną kryptowalutą, w którą warto inwestować, jest zdecydowanie Polkadot (DOT). Została wypuszczona pod koniec 2016 roku przez jednego ze współzałożycieli Ethereum, Gavina Wooda, który stworzył ten protokół.

Polkadot powstała z myślą o działaniu jako platforma łącząca różne architektury blockchain, z silnym naciskiem na kontrakty smart. W tym sensie projekt jest reprezentowany przez sieć, która stopniowo nabiera rozpędu, a wzrost kryptotokena, na którym się opiera, DOT, jest tego dowodem.

Wraz ze wzrostem liczby transakcji i dostępnych kryptowalut, potrzeba połączenia różnych architektur stanie się coraz ważniejsza, dlatego też sieć ta będzie coraz częściej wykorzystywana.

Wartość kryptowaluty wzrosła 8-krotnie w ciągu roku i obecnie zajmuje dziewiąte miejsce w całkowitej kapitalizacji, ale perspektywy dalszego wzrostu w przyszłości są jak najbardziej optymistyczne.

W Polkadot można inwestować na przykład dzięki polskiej giełdzie kryptowalutowej Zonda. Alternatywnie pozostają dwie inne bardzo korzystne opcje: broker eToro i giełda Binance.

7. Uniswap

W tym rankingu najlepszych kryptowalut do inwestowania nie mogliśmy nie wspomnieć o Uniswap, który został wydany dopiero w 2018 roku i reprezentuje początek nowej ery walut cyfrowych.

Przede wszystkim, Uniswap jest zdecentralizowanym protokołem finansowym, używanym jako prawdziwa giełda kryptowalut. W przeciwieństwie do Binance i Coinbase, które są scentralizowanymi giełdami, Uniswap ma tworzyć równoległy rynek kryptowalut, zdecentralizowany, a zatem całkowicie zarządzany przez samych użytkowników, bez pośredników.

W październiku 2020 roku szacowano, że Uniswap jest największą zdecentralizowaną giełdą kryptowalut i czwartą co do wielkości giełdą pod względem dziennego wolumenu obrotów. Wartość kryptowaluty Uniswap wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu niespełna roku i na ten moment jest 13. największą kryptowalutą pod względem całkowitej kapitalizacji.

Wszystkie te dane sugerują, że jej wartość będzie dalej rosnąć w najbliższej przyszłości, dlatego jest to zdecydowanie kryptowaluta, na którą warto postawić w 2023 roku. Można ją kupić na eToro i na Binance.

*77% inwestujących w kontrakty CFD u tego dostawcy traci pieniądze. Inwestycje w kryptoaktywa nie są regulowane przez niektóre kraje UE. Brak ochrony inwestorów i kapitał narażony na ryzyko.

8. Dogecoin

Dogecoin również stanowi jedną z najciekawszych kryptowalut do zainwestowania w 2023 roku. Początkowo stworzony jako żart (logo jest reprodukcją mema przedstawiającego japońskiego psa rasy Shiba Inu), z czasem projekt zaczął się robić poważny, do tego stopnia, że dziś kryptowaluta ta znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji.

Wartość Dogecoina wzrosła ponad stukrotnie, z 0,002 euro na początku 2020 do 0,2 euro obecnie, między innymi dzięki licznym tweetom Elona Muska, które przyczyniły się do wzrostu popularności tego tokena.

Dogecoin ma również wiele praktycznych zastosowań, takich jak płatności online, w tym system napiwków stosowany w niektórych mediach społecznościowych, takich jak Reddit czy Twitter. Jest to z pewnością kryptowaluta, na którą warto zwracać uwagę, nawet jeśli jest bardzo zmienna.

Jeśli chcesz kupić Dogecoin i trzymać go przez dłuższy czas, polecam jak zwykle polegać na Zonda, Binance lub eToro. Są one najbezpieczniejszymi i najbardziej wszechstronnymi platformami dla inwestorów kryptowalutowych.

9. Chainlink

Tym, którzy zastanawiają się, w które kryptowaluty inwestować, polecamy również przyjrzenie się Chainlink. Projekt narodził się w 2014 roku, w celu rozwiązania problemu łączenia publicznych blockchainów z zewnętrznymi źródłami danych.

Firma macierzysta tej kryptowaluty, SmartContract.com, opierała się na scentralizowanej bazie danych Oracle, natomiast sam Chainlink jest zdecentralizowaną siecią, która łączy platformy smart kontraktów poprzez sieć Oracle z danymi spoza blockchain, pochodzących z rynków, wydarzeń i płatności.

W latach 2020-2021 wartość Link wzrosła dziesięciokrotnie. Ta wschodząca kryptowaluta zbliża się do pierwszej dziesiątki tych o największej kapitalizacji rynkowej. Podsumowując, jest to projekt, w który można ciekawie zainwestować w dłuższym okresie czasu. Można to zrobić na przykład za pośrednictwem giełdy Binance.

10. Ripple

Zamykamy naszą listę najlepszych kryptowalut do kupienia na Ripple, znanym również pod symbolem XRP. Ripple jest walutą typu open source, wysoko cenioną za swoją stabilność oraz szybkie i tanie transakcje, które umożliwia.

Ripple ma zaszczyt być jedną z niewielu kryptowalut, które trafiły na arenę instytucjonalną. Jej technologia została już przyjęta przez ponad 70 banków i instytucji finansowych na całym świecie (takich jak Unicredit, UBS, Santander i American Express).

Ponadto, waluta Ripple została zaprojektowana jako „limitowany” składnik aktywów. Jej popyt może wzrosnąć w przyszłości, gdy więcej inwestorów lub oszczędzających ją odkryje, podczas gdy jej podaż zawsze pozostanie taka sama, ponieważ istnieje tylko 100 miliardów XRP na świecie, bez możliwości dalszego tworzenia bazy monetarnej.

Już od lat zajmuje mocną pozycję w pierwszej dziesiątce kryptowalut, a inwestować w nią można za pośrednictwem giełdy Zonda.

W jakie kryptowaluty inwestować: dodatkowe porady

Teraz, gdy już wiesz, w jakie kryptowaluty inwestować w 2023 roku, powinniśmy rozważyć jeszcze kilka dodatkowych aspektów w tym temacie.

Po pierwsze, nie radzę ci stawiać wszystkiego na tylko jedną kryptowalutę. Zawsze lepiej jest zdywersyfikować swój portfel na wiele aktywów, aby zmniejszyć ryzyko. Na przykład, jeśli chcesz kupić kryptowaluty o wartości 1000 zł, możesz otworzyć konto na Binance, zdeponować swoje pieniądze, a następnie zainwestować 100 PLN w każdy z tokenów przedstawionych w artykule.

Alternatywnie, możesz zainwestować w pojedynczy instrument finansowy taki jak CryptoPortfolio eToro, który jest zdywersyfikowanym portfelem automatycznie inwestującym w najlepiej rozwijające się kryptowaluty.

Ponadto, kolejnym bardzo ważnym aspektem do rozważenia jest czas trwania inwestycji. Kryptowaluty są z natury bardzo zmiennymi aktywami, które mogą nawet sprawić, że stracisz pieniądze w krótkim czasie. Jeśli naprawdę chcesz zarabiać pieniądze, po wybraniu kryptowaluty, w którą chcesz zainwestować, nie kieruj się wahaniami cen. Trzymaj token przez długi czas, a będziesz zadowolony ze swoich wyników!

Na koniec pamiętaj, aby zawsze korzystać z dobrej i wygodnej platformy do zakupu kryptowalut. Najlepsze z nich to eToro, Binance, Zonda i Coinbase.

NAJLEPSZE GIEŁDY KRYPTOWALUT
4.8/5
4.8/5
4.8/5
4.9/5 - (15 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.