Walutomat: co to, jak działa, prowizje i opinie o kantorze online

597
walutomat

Jeśli często podróżujesz bądź wymieniasz waluty w celach inwestycyjnych, na pewno interesują cię najtańsze i najwygodniejsze opcje wymiany. Szczególną popularnością cieszą się kantory online takie jak Walutomat.

Serwis ten obecny jest na rynku już od ponad dekady i znany jest dobrze wielu użytkownikom. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest jego aktualna oferta oraz jak z niego korzystać, ten wpis jest dla ciebie!

Omówimy krok po kroku, jak korzystać z Walutomatu. Przedstawimy wszystkie zalety i wady tego rozwiązania, podzielimy się opiniami użytkowników, powiemy sobie o opłatach i prowizjach, a także możliwych rabatach. Dowiesz się, czy Walutomat jest bezpieczny i czy istnieją dla niego, być może lepsze, alternatywy.

W poniższej tabeli znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji:

Oficjalna strona:Walutomat
Rok założenia:2009
Dostępne waluty obce:EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, NOK, SEK
Opłaty:0,06%-0,2%
Dla kogo:Dla wszystkich, darmowe konto
Dodatkowe opcje:Portfel walutowy online, rabaty, zakup po własnym kursie
Ocena:4.8/5

Czym jest Walutomat?

Walutomat (tu oficjalna strona) jest częścią największej spółki w Europie zajmującej się wymianą walut online. Istnieje od 2009 roku i została założona w Polsce. Oferuje szybką wymianę walut między tysiącami użytkowników.

walutomat online

Kantor był wielokrotnie nagradzany. Obsługuje ok. 140 tys. transakcji miesięcznie, a korzysta z niego ponad pół miliona użytkowników. Funkcjonuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Specyfiką Walutomatu jest to, że jego wewnętrzny rynek tworzą użytkownicy i to oni decydują o kursach. To, ile zapłacimy na koniec, nie jest więc uzależnione od kursu NBP i spreadów, jak choćby w przypadku banków. Sama platforma natomiast zarabia na prowizjach, do których jeszcze wrócimy.

Walutomat reklamuje się jako platforma, na której można zaoszczędzić na wymianie walut do 8% w porównaniu z ofertą banków. Do tego cała procedura wymiany waluty jest bardzo szybka – może trwać nawet tylko 15 minut. O tym, jak dokładnie wygląda, przekonamy się niżej.

Jak działa Walutomat?

Walutomat to dość proste w obsłudze narzędzie. Wystarczy, że założymy konto, wpłacimy pieniądze jedną z wybranych metod, a następnie wypłacimy je na swoje (bądź cudze) bankowe konto w danej walucie. Najbardziej korzystny kurs wymiany może zostać wybrany automatycznie przez system lub możemy określić go sami.

Zobaczmy, jak wyglądają kolejne kroki, które musi wykonać użytkownik.

1. Zakładanie konta

Rejestracja w serwisie Walutomat jest darmowa i nieskomplikowana. Wystarczy, że klikniesz tutaj i przejdziesz przez poszczególne etapy zakładania konta.

Najpierw musisz podać imię, nazwisko, adres e-mail oraz ustanowić hasło. Podaj także numer telefonu, który będzie konieczny do weryfikacji podczas dodawania rachunków bankowych.

Kliknij link, który dostaniesz na swoją skrzynkę mailową. Zostaniesz poproszony o podanie danych do swoich rachunków bankowych. Jeden z nich musi być w walucie obcej. Oznacza to, że użytkownik, zanim skorzysta z Walutomatu, musi mieć np. konto w PLN oraz konto w innej walucie, np. EUR.

Walutomat przeprowadza również weryfikację tożsamości na podstawie zdjęcia lub skanu dokumentu tożsamości.

Upewnij się, że wszystkie dane są poprawne, a następnie dokonaj wpłaty na portfel walutowy w Walutomacie.

2. Metody płatności

W Walutomacie obowiązują następujące metody płatności przy zasilaniu portfela:

 • Szybki przelew Przelewy24
 • Przelew bankowy
 • Wpłata kartą
 • Wpłata QR kodem
 • Google Pay
 • BLIK
 • Limit odnawialny P24NOW

Ważne, by wpłacać pieniądze z konta, które jest w tej samej walucie, i wysyłać je na konto Walutomatu, które również jest prowadzone w tej walucie. Wówczas unikamy ryzyka podwójnego przewalutowania.

Sam Walutomat nie pobiera opłat w związku z wpłatą i wypłatą, natomiast sprawa może mieć się różnie z prowizjami ze strony banku. Serwis współpracuje z następującymi bankami: PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank MSP i korporacje, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole. 

Jeśli posiadasz konta w tych bankach, prawdopodobnie dokonasz transakcji szybko i możliwie najtaniej. Do szczegółów przejdziemy w sekcji poświęconej opłatom i prowizjom.

3. Wymiana waluty krok po kroku

Wysłałeś środki na swój portfel walutowy? Świetnie, teraz czas na wymianę. Określ, jaką walutę będziesz wymieniał i w jakiej ilości. Następnie wybierz walutę docelową. W tym momencie masz do wyboru dwie opcje.

Pierwszą z nich jest określenie satysfakcjonującego cię kursu. Wystawiasz w ten sposób ofertę, którą Walutomat zrealizuje, gdy tylko to będzie możliwe. Jeśli ci się spieszy, wybierz drugą opcję, czyli „Po najlepszym kursie„. Serwis automatycznie dobierze spośród ofert innych użytkowników najkorzystniejszą dla ciebie opcję tak, by transakcja odbyła się szybko.

walutomat jak działa

Alternatywną opcją jest tzw. wymiana przelewem, która należy do najszybszych. Wystarczy, że odpowiednio zatytułujesz przelew (zgodnie z tym, co poda ci Walutomat), wyślesz go, a pieniądze zostaną wymienione automatycznie i od razu ci odesłane na wskazany rachunek.

Jeśli wymienione środki są w twoim portfelu w Walutomacie, przejdź do zakładki „Wypłata z Portfela„. Wypłać środki na wskazane konto.

Trudno oszacować czas w momencie, kiedy sam wystawiasz ofertę. Natomiast jeśli akceptujesz automatycznie dobrany kurs, cała procedura może potrwać tylko kilkanaście minut. Wszystko zależy już tylko od twojego banku, jak szybko obsłuży transakcję. W większości odbywa się to niemal natychmiast, w niektórych może potrwać parę godzin.

4. Aplikacja mobilna

Walutomat posiada również bardzo wygodną i intuicyjną aplikację mobilną, dostępną na telefony z systemem Android i iOS. W sklepie Google Play jest oceniana aż na 4.8 gwiazdek na 5.

Aplikacja pozwala na obserwowanie kursów walut oraz przeprowadzanie wszystkich transakcji tak samo jak na platformie w przeglądarce na komputerze.

walutomat aplikacja

Jeśli dodatkowo korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku, może okazać się, że najwygodniej będzie ci używać Walutomatu w tej właśnie formie. W ten sposób możesz przeprowadzić wymianę waluty, gdzie chcesz i kiedy chcesz.

5. Rabaty i promocje

Walutomat często oferuje różne rabaty i promocje na wymianę walut. Aktualnie (styczeń 2023) możesz założyć konto, klikając tutaj, i odebrać rabat -50% na pierwszą wymianę.

Wysokość prowizji uzależniona jest natomiast od tego, jaki obrót osiągniesz do końca następnego miesiąca. Jeśli przekroczy on 10 mln zł, prowizja spadnie z 0,2% do 0,06%. Pierwszy próg jest do 200 tys. zł (prowizja 0,2%).

Dodatkowo korzyściami mogą cieszyć się posiadacze Karty Dużej Rodziny. Otrzymują oni 25% zniżki na prowizję na czas aktywnej karty (w przypadku rodziców/opiekunów jest więc ona dożywotnia). Oznacza to, że zamiast 0,2% prowizji zapłacą 0,15%.

Walutomat: kursy walut

Aktualnie na Walutomacie dostępne są następujące waluty obce w parze z PLN: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, NOK i SEK. Oprócz tego jest kilka par walut obcych: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/CZK, EUR/NOK, EUR/SEK, EUR/DKK, GBP/USD, USD/CHF i GBP/CHF.

Kursy zwykle są niższe lub zbliżone do średnich kursów na świecie. Bez zakładania konta możemy sprawdzić kursy, obliczyć dokładnie, ile w danym momencie otrzymamy waluty po wymianie, oraz śledzić wykresy i ustawić alert.

walutomat kursy

Na stronie Walutomatu możesz również sprawdzić, ile zaoszczędzisz, korzystając z serwisu, w porównaniu z poszczególnymi bankami. Przejdź na stronę główną, wybierz w górnym menu „OBLICZ ZYSK” i wpisz kwoty i waluty, które potencjalnie byś wymieniał.

W dalszej części wpisu porównamy, jak prezentuje się oferta Walutomatu, gdybyśmy na ten moment chcieli kupić 1000 EUR za PLN. Przyjrzymy się innym podobnym, konkurencyjnym serwisom.

Walutomat: opłaty i prowizje

Jak już zostało wspomniane, konto na Walutomacie jest całkowicie darmowe. Serwis zamiast spreadu pobiera prowizję, która wynosi maksymalnie 0,2%. Może ona spaść nawet do 0,06% pod warunkiem, że obracamy w ciągu miesiąca kwotami powyżej co najmniej 200 tys. zł.

Walutomat nie odpowiada natomiast za prowizje, które nałoży na nas bank, w którym mamy rachunek. Te jednak w dużej mierze można łatwo przewidzieć, a to dlatego, że wiadomo, z którymi bankami współpracuje Walutomat (patrz wyżej).

Wypłaty walut takich jak EUR, USD, GBP, CHF do banków współpracujących z Walutomatem są na ogół bezpłatne. Wypłaty w PLN do wszystkich polskich banków są darmowe.

Walutomat kieruje wpłaty walutowe do Alior Banku, który nie pobiera opłaty za nadanie i przyjęcie przelewu. Jeśli twój bank nie współpracuje z Walutomatem, musisz na własną rękę sprawdzić, jakie opłaty przewiduje.

Czy Walutomat jest bezpieczny?

Odpowiedzmy sobie teraz na ważne pytanie, które zadaje sobie wielu potencjalnych użytkowników tego serwisu: czy Walutomat jest bezpieczny?

Poza tym, że udzielimy odpowiedzi twierdzącej, przedstawimy jeszcze kilka danych, które to potwierdzają. Przede wszystkim platforma istnieje od wielu lat i zdążyła obsłużyć już bardzo pokaźne grono klientów. Zdobyte nagrody są dowodem uznania w branży.

Walutomat posiada licencję KNF. Weryfikuje zgodność danych użytkowników oraz potwierdza operacje poprzez wysłanie hasła SMS. Serwis posiada rachunki w największych polskich bankach, co również jest gwarancją bezpieczeństwa zleceń, a transakcje odbywają się w pełnym pokryciem środków. Strona rzecz jasna jest szyfrowana – posiada certyfikat Extended Validation SSL.

Wszystko to powoduje, że nie ma wątpliwości, że Walutomat to wiarygodna, transparentna i bezpieczna platforma do wymiany walut.

Walutomat: opinie i nasza recenzja

Przejdźmy teraz do opinii użytkowników serwisu i naszej oceny. W różnych rankingach Walutomat zgarnia zazwyczaj średnią ocen powyżej 4 na 5 gwiazdek. Tak na przykład prezentują się one na znanym portalu Opineo:

walutomat opinie

Zdecydowana większość klientów poleca Walutomat i ocenia go bardzo dobrze. Podkreślana jest szybkość transakcji i bezproblemowość, a także satysfakcjonujący kurs. Negatywne opinie nigdy nie pozostają bez odpowiedzi serwisu, natomiast na powyższym obrazku widzimy, że są one raczej wyjątkiem potwierdzającym regułę.

Naszym zdaniem Walutomat ma sporo bardzo wyraźnych zalet. Obsługa 24/7, bezpłatne konto, które można szybko założyć, i atrakcyjne kursy to najważniejsze z nich. Dodatkowo kuszą promocje i rabaty na prowizje, możliwość składania własnej oferty i fakt, że Walutomat współpracuje z wieloma bankami. Serwis cieszy się dobrą opinią od lat i jest pewnym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o wady, to na pewno należy do nich stosunkowo wąski wybór dostępnych walut. Poza tym musimy pamiętać, że oprócz Walutomatu potrzebujemy rachunku w obcej walucie w banku. Walutomat nie wyda nam np. karty płatniczej, która da nam dostęp do portfela lub umożliwi wypłaty waluty z bankomatów.

Alternatywne rozwiązania: Alior, Cinkciarz, Revolut

Alternatywnymi rozwiązaniami dla Walutomatu są inne platformy działające na zasadzie kantoru lub banku. Porównajmy, ile zapłacimy (na moment pisania tego artykułu) za 1000 EUR w Walutomacie, Kantorze Alior Banku (recenzowanego tutaj), Cinkciarzu i Revolucie. Bierzemy pod uwagę ostateczną cenę, po dodaniu wszystkich prowizji lub spreadów:

 • Walutomat: 1000 EUR = 4714,43 PLN
 • Kantor Alior Bank: 1000 EUR = 4727,50 PLN
 • Cinkciarz: 1000 EUR = 4737,20 PLN
 • Revolut (Standard): 1000 EUR = 4713,02 PLN

Jak widać, Walutomat wypada na tym tle całkiem nieźle. Znacznie lepiej niż Cinkciarz.pl i Kantor Alior Banku, za to odrobinę gorzej niż Revolut. Powyższe dane uwzględniają prowizję w Walutomacie na poziomie 0,2%, ale gdyby obowiązywał nas rabat lub inna zniżka, wynik byłby jeszcze korzystniejszy.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak działa Walutomat?

Walutomat to kantor online, który umożliwia wymianę waluty między użytkownikami. Dlatego transakcje realizowane są nie po kursie NBP, a po najlepszych kursach oferowanych przez użytkowników. Wystarczy założyć konto, przelać środki na portfel, zlecić wymianę waluty, a pieniądze automatycznie zostaną wysłane na nasze konto walutowe.

Jakie waluty są dostępne w Walutomacie?

Waluty dostępne w Walutomacie to: EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK, NOK, SEK.

Jak założyć konto w Walutomacie?

Kliknij tutaj, podaj swoje dane, dokonaj szybkiej weryfikacji i połącz z kontem swoje rachunki bankowe. Co najmniej jeden z nich musi być w obcej walucie. W ten sposób Walutomat pośredniczy w przelewie między twoimi dwoma rachunkami w różnych walutach.

Jak można wpłacić pieniądze na Walutomat?

Pieniądze można wpłacić wieloma metodami, w tym przelewem bankowym, Przelewem24, kartą, Blikiem czy Google Pay.

Czy Walutomat pobiera prowizję?

Walutomat pobiera prowizję w wysokości max. 0,2%. Przy wyższych obrotach jest ona obniżana. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mają zniżkę 25%. Założenie i prowadzenie konta na Walutomacie jest bezpłatne.

Z jakimi bankami współpracuje Walutomat?

Walutomat współpracuje z następującymi bankami: PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank MSP i korporacje, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole.

5/5 - (1 vote)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.