Wschodzące kryptowaluty w 2023: 8 najlepszych do inwestycji

2462
wschodzące kryptowaluty

Jakie są wschodzące kryptowaluty, w które warto zainwestować w 2023 roku?

Świat walut cyfrowych oferuje w ostatnich latach ogromne możliwości. Bitcoin i Ethereum mają nadal solidną pozycję na czele, z bardzo wysoką kapitalizacją rynkową i rosnącymi cenami. Największe możliwości zarabiania pieniędzy dają jednak kryptowaluty wschodzące, a nie te już znane i ugruntowane.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym wschodzącym kryptowalutom 2023 roku, czyli tym, które właśnie teraz wybijają się na rynku i które naszym zdaniem mają największy potencjał wzrostu w najbliższych miesiącach.

Zanim zaczniemy artykuł, rzuć okiem na polecane przez nas platformy do zakupu i wymiany kryptowalut. Szczególnie eToro i Zonda (dawniej BitBay) będą idealne do tego celu:

GDZIE KUPIĆ KRYPTOWALUTĘ – NAJLEPSZE PLATFORMY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Wschodzące kryptowaluty, w które warto inwestować: top 8

Poniżej znajdziesz wybrane przez nas najlepsze wschodzące kryptowaluty 2023 roku, w które warto inwestować.

1. Binance Coin

Jedną z najlepszych wschodzących kryptowalut 2023 roku jest bez wątpienia Binance Coin (BNB). To kryptowaluta stworzona i promowana przez największą giełdę kryptowalut – Binance.

Binance coin wschodzące kryptowaluty

Po raz pierwszy została wprowadzona w lipcu 2017 roku, poprzez dystrybucję pomiędzy założycieli projektu (40%), inwestorów (10%) i nabywców publicznych (50%). Dziś waluta Binance Coin jest używana nie tylko w ramach giełdy, ale znajduje zastosowanie w handlu, płatnościach online, pożyczkach kryptowalutowych i rezerwacji podróży online.

Znajduje się na naszej liście najlepszych wschodzących kryptowalut, ponieważ w krótkim czasie, dzięki udanej kampanii promocyjnej zespołu Binance, udało jej się znacznie zwiększyć swoją wartość z 15 euro w kwietniu 2020 r. do około 400 euro w tym samym okresie w kolejnym roku.

Biorąc pod uwagę fakt, że Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie, możemy z łatwością przewidzieć, że wzrost BNB będzie kontynuowany. Aktualnie Binance Coin jest trzecią największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, po Bitcoin i Ethereum.

Najlepszym sposobem na inwestowanie w BNB jest zdecydowanie giełda Binance lub eToro, która pobiera bardzo niskie prowizje.

2. Polkadot

Inną wschodzącą i stosunkowo nową kryptowalutą jest Polkadot (DOT), która została wypuszczona pod koniec 2016 roku przez jednego ze współtwórców Ethereum, Gavina Wooda, autora tego protokołu.

polkadot kryptowaluty z przyszłością

Polkadot została stworzona z myślą o tym, aby służyć jako platforma do łączenia różnych architektur blockchain, z silnym naciskiem na smart kontrakty. Projekt jest reprezentowany przez sieć, która dynamicznie się rozwija, a wzrost kryptowaluty, na której się opiera, DOT, jest tego dowodem.

Wartość kryptowaluty wzrosła ośmiokrotnie w ciągu roku i obecnie znajduje się na dziewiątym miejscu pod względem całkowitej kapitalizacji, chociaż perspektywy dalszego wzrostu w przyszłości są bardziej niż optymistyczne.

Dlatego właśnie Polkadot jest jedną z wschodzących kryptowalut, w którą warto zainwestować w 2023 roku. Wraz ze wzrostem liczby transakcji i dostępnych kryptowalut, potrzeba połączenia różnych architektur będzie coraz bardziej odczuwalna, dlatego też sieć ta będzie coraz częściej wykorzystywana.

W Polkadot można inwestować przez brokera eToro, co jest najlepszą opcją ze wszystkich, lub przez polecane giełdy Binance i Zonda.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

3. Cardano

Trzecia wschodząca kryptowaluta, o której dziś sobie powiemy, to Cardano, projekt open source, który narodził się w 2017 roku. Jego celem jest zbudowanie publicznej platformy blockchain do zarządzania smart kontraktami. Kryptowaluta, na której opiera się cała infrastruktura Cardano, to ADA.

cardano wschodzące kryptowaluty

Cardano jest bezpośrednią konkurencją dla Ethereum, ponieważ ma podobne możliwości zastosowania oraz bardziej zoptymalizowany i bezpieczny system do realizacji smart kontraktów niż jego rywal.

Wartość ADA, kryptowaluty, na której opiera się Cardano, wzrosła w ciągu roku z 0,07 euro do około 2 euro, czyli osiągnęła wartość trzydziestokrotnie wyższą niż jej wartość początkowa. Jest to obecnie czwarta największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji.

Prognozy ADA sugerują, że w dłuższej perspektywie jej zastosowanie może stać się coraz bardziej popularne, dlatego radzę nie przegapić okazji do zainwestowania w tę kryptowalutę. Możesz to zrobić za pośrednictwem Binance, Zonda i eToro.

4. Uniswap

Nasza selekcja najlepszych wschodzących kryptowalut nie mogła nie uwzględnić Uniswap, stosunkowo nowej kryptowaluty wydanej w listopadzie 2018 r. przez Haydena Adamsa, niegdyś inżyniera mechanika w firmie Siemens.

uniswap kryptowaluty z przyszłością

Jest to zdecentralizowany protokół finansowy, używany w praktyce jako prawdziwa giełda kryptowalut. Za jego pośrednictwem można również przeprowadzać zautomatyzowane transakcje na blockchainie Ethereum.

W październiku 2020 r. szacowano, że Uniswap będzie największą zdecentralizowaną giełdą. Wartość tej nowej kryptowaluty wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu niespełna roku i do tej pory jest 13. największą kryptowalutą pod względem całkowitej kapitalizacji.

Wszystkie te dane sugerują, że jej wartość będzie dalej rosnąć w najbliższej przyszłości, dlatego jest to zdecydowanie kryptowaluta, na którą warto postawić w 2023 roku. Można ją kupić na eToro, Zonda i Binance.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

5. Dogecoin

Początkowo stworzony jako żart z wykorzystaniem bardzo popularnego w 2013 r. mema przedstawiającego japońskiego psa Shiba Inu, Dogecoin jest wschodzącą kryptowalutą, która z pewnością przyciągnie uwagę w 2023 roku.

dogecoin wschodzące kryptowaluty

Choć początkowo celem jego twórcy, Jacksona Palmera, była satyra na poruszenie wokół kryptowalut, z czasem projekt zaczął się robić poważny, do tego stopnia, że dziś kryptowaluta ta znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji.

Jego wartość wzrosła ponad stukrotnie, z 0,002 euro na początku 2020 r. do 0,2 dziesiątych euro obecnie, między innymi dzięki licznym tweetom Elona Muska, które przyczyniły się do wzrostu popularności tego tokena.

Dogecoin ma również wiele praktycznych zastosowań, takich jak płatności online, w tym system napiwków stosowany w niektórych mediach społecznościowych, takich jak Reddit czy Twitter. Jest to z pewnością kryptowaluta, którą warto brać pod uwagę, nawet jeśli jest bardzo zmienna.

Jeśli chcesz handlować Dogecoin, polecam korzystanie z brokera Libertex, który jest jednym z najlepszych, jeśli chodzi o prowizje na DOGE. Aby kupić i utrzymać go w dłuższej perspektywie, polecam jak zwykle polegać na Binance, Zonda lub eToro, które są najbezpieczniejszymi i najbardziej wszechstronnymi platformami dla inwestorów kryptowalutowych.

6. Chainlink

Prezentując kryptowaluty z przyszłością, chcieliśmy również uwzględnić Chainlink. Powstał w 2014 roku, aby rozwiązać problem łączenia publicznych blockchainów z zewnętrznymi źródłami danych.

chainlink wschodząca kryptowaluta

Firma macierzysta tej kryptowaluty, SmartContract.com, opierała się na scentralizowanej bazie danych Oracle, natomiast sam Chainlink jest zdecentralizowaną siecią, która łączy platformy smart kontraktów poprzez sieć Oracle z danymi spoza blockchain, pochodzących z rynków, wydarzeń i płatności.

W latach 2020-2021 wartość Link wzrosła dziesięciokrotnie. Ta wschodząca kryptowaluta zbliża się do pierwszej dziesiątki tych o największej kapitalizacji rynkowej. Podsumowując, jest to projekt, w który można ciekawie zainwestować w dłuższym okresie czasu. Można to zrobić na przykład za pośrednictwem giełdy Zonda (dawniej BitBay).

7. Solana

Solana jest prawdopodobnie najszybszym i najbardziej wydajnym blockchainem ze wszystkich i ogólnie reprezentuje jeden z najszybciej rozwijających się ekosystemów w świecie kryptowalut, z ponad 400 aktywnymi projektami związanymi ze zdecentralizowanymi finansami, smart kontraktami i nie tylko.

solana kryptowaluta z przyszłością

Bloomberg postrzega Solanę jako potencjalnego długoterminowego rywala dla Ethereum. Ponieważ jest to blockchain typu open-source, zdecentralizowany i wysoce wydajny, jego przyszłość prezentuje się zdecydowanie optymistycznie.

Projekt został uruchomiony w 2018 roku, ale kryptowaluta SOL eksplodowała dopiero w ostatnim roku, wzrastając z wartości nieco ponad jednego euro, do ponad 140 euro dzisiaj. Jest to obecnie siódma największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji, a pozytywny trend wydaje się nie do zatrzymania.

8. Tezos

Tezos zamyka nasz ranking najlepszych wschodzących kryptowalut. Projekt został początkowo opublikowany jako whitepaper w 2014 roku będąc dziełem umysłu Arthura Breitmana i jego żony. We wrześniu 2018 roku został upubliczniony przez Tezos Foundation.

tezos wschodząca kryptowaluta

Pierwotnie pomyślany jako zdecentralizowana architektura do realizacji smart kontraktów, został niedawno przyjęty niektóre grupy bankowe o umiarkowanym znaczeniu, co sugeruje, że jego ceny mogą wzrosnąć w przyszłości.

Wartość Tezos wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu roku, a kryptowaluta znajduje się w pierwszej dwudziestce pod względem kapitalizacji. W 2023 r. nadal zajmuje pozycję nie bez znaczenia, nawet jeśli nie znajduje się na szczycie listy kryptowalut z przyszłością.

Wschodzące kryptowaluty: czym są?

W uzupełnieniu do tego, co zostało już powiedziane w tym artykule, chciałbym wyjaśnić, co należy rozumieć przez wschodzącą kryptowalutę. Poniżej znajdziesz parametry, którymi kierowaliśmy się przy wyborze kryptowalut w naszym rankingu.

W praktyce, wschodząca kryptowaluta to waluta cyfrowa, która jest zazwyczaj nowa lub przynajmniej mało znana, ale która ma ogromny potencjał wzrostu w przyszłości.

Jak być może zauważyłeś, kryptowaluty, które omówiliśmy w tym artykule, są w większości przypadków stworzone stosunkowo niedawno w porównaniu z tymi klasycznymi i już rozpowszechnionymi, jak Bitcoin i Ethereum. Co więcej, wszystkie te tokeny doświadczyły zdecydowanego wzrostu cen w latach 2020-2021, ciesząc się dobrym przyjęciem i atrakcyjną kapitalizacją rynkową.

Dobitnym przykładem jest Binance Coin, który w ciągu roku bardzo się rozwinął, osiągając trzecie miejsce pod względem kapitalizacji. Ciekawy jest również przykład Solany, której wartość w ciągu ostatniego roku wzrosła ponad 100-krotnie!

Aby jednak stworzyć ranking najlepszych wschodzących kryptowalut, wzięliśmy pod uwagę jeszcze jeden niezwykle ważny czynnik: tzw. „use case”, czyli praktyczny potencjał wykorzystania danej kryptowaluty do realizacji różnych projektów w świecie zdecentralizowanych finansów i smart kontraktów lub do zaistnienia jako metoda płatności i przedmiot wymiany na dużą skalę.

Wszystkie wschodzące kryptowaluty omówione w tym artykule są niezwykle obiecujące. Dlatego inwestycja w jedną lub kilka z nich może przynieść w przyszłości bardzo dobre zyski.

Gdzie kupić kryptowaluty z przyszłością?

Jak już zauważyliśmy w tym artykule, absolutnie najlepszymi platformami do kupna, sprzedaży i handlu wschodzącymi kryptowalutami są Binance, BitBay i eToro.

Binance jest największą na świecie giełdą kryptowalut i jedną z najtańszych, jeśli chodzi o opłaty. Oferuje ona ogromne możliwości, w tym zwroty z posiadanych kryptowalut (poprzez program Binance Earn), a także cashback od płatności dokonywanych w kryptowalutach (dzięki poręcznej karcie Binance Card). Na Binance znajdziesz wszystkie wschodzące kryptowaluty przedstawione w artykule, bez wyjątku. Możesz zarejestrować konto za darmo, klikając tutaj.

eToro to optymalna platforma do inwestowania i handlu, która w ostatnich latach coraz bardziej specjalizuje się w świecie kryptowalut i obecnie oferuje swoim użytkownikom prawdziwie kompleksową usługę. Integruje bowiem funkcje brokera z funkcjami giełdy i portfela kryptowalut.

Za pośrednictwem eToro możesz wygodnie inwestować (z bardzo niskimi prowizjami) w następujące wschodzące kryptowaluty: Cardano, Polkadot, Binance Coin, Uniswap, Chainlink i Dogecoin. Dodatkowo, masz możliwość symulowania swoich inwestycji bez użycia prawdziwych pieniędzy, dzięki wygodnemu kontu demo, które możesz otworzyć za pomocą kilku kliknięć pod tym linkiem.

Zonda (dawniej BitBay) to natomiast pierwsza polska giełda kryptowalut, która oferuje korzystne warunki zakupu walut cyfrowych za PLN oraz dostęp do wygodnego portfela kryptowalutowego. Spośród omówionych wschodzących krypto na Zonda dostępne są: Cardano, Dogecoin, Uniswap, Polkadot, Tezos i Chainlink. Kliknij tutaj, aby otworzyć bezpłatne konto.

GDZIE KUPIĆ KRYPTOWALUTĘ – NAJLEPSZE PLATFORMY
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
5/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.