XTB akcje ułamkowe: co to jest i jak działa?

472
xtb akcje ułamkowe

Jeśli rozważasz inwestowanie na XTB, akcje ułamkowe znajdujące się w ofercie tego brokera powinny cię zainteresować. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

W ostatnim czasie znany polski broker XTB (oficjalna strona tutaj) przedstawił nową ofertę dla inwestorów zainteresowanych rynkiem akcji i ETF: tzw. akcje ułamkowe. Otworzyło to zupełnie nowe możliwości dywersyfikacji portfela oraz inwestycji nawet niewielkich kwot, co w szczególności zainteresuje początkujących inwestorów.

W tym wpisie dowiesz się, jak działają akcje ułamkowe na XTB, jak w nie inwestować i jakie prowizje obowiązują. Ale zanim do tego przejdziemy, wyjaśnijmy, czym są akcje ułamkowe.

Akcje ułamkowe: co to?

Akcje ułamkowe to, jak sama nazwa wskazuje, nie całe akcje, a jedynie ich części. Handel ułamkowy to system, który pozwala inwestować nawet bardzo małe kwoty na giełdzie, niezależnie od ceny pojedynczego udziału w aktywach, które chcemy kupić.

Zjawisko to narodziło się w USA, gdzie po raz pierwszy drobni inwestorzy zyskali możliwość inwestowania na rynku akcji, nawet jeśli nie mieli wystarczających środków, by kupić cały udział.

Akcje ułamkowe należy traktować jako inwestycję w instrumenty pochodne, ponieważ powielają one wyniki instrumentu bazowego, którym w tym przypadku są akcje odpowiednich spółek. W tym sensie akcje ułamkowe są prawem powierniczym. Dla inwestora jednak w praktyce to nic nie zmienia.

A zatem, jeśli akcja firmy Apple kosztuje w tej chwili 190$, dzięki akcjom ułamkowym inwestor nie musi już inwestować takiej kwoty, by korzystać ze wzrostu cen akcji tej spółki. Wystarczy mu zazwyczaj 10$.

Więcej na temat akcji ułamkowych i brokerów, które je oferują, przeczytasz w tym wpisie.

XTB akcje ułamkowe: jak działają?

Akcje ułamkowe na XTB to nic innego jak możliwość inwestowania mniejszych pieniędzy w akcje rzeczywiste i fundusze ETF. Pełna lista akcji, które są objęte ofertą, znajduje się pod tym linkiem. Znalazły się na niej także polskie spółki.

akcje ułamkowe xtb

XTB pozwala na minimalną wartość transakcji, w zależności od waluty, w wysokości 10 zł, 10 euro lub 10 dolarów. Wystarczy więc naprawdę niewielki budżet, by zdywersyfikować odpowiednio swoje portfolio.

Kiedy inwestujesz, możesz określić wolumen transakcji i wówczas podajesz część (ułamek) akcji, którą chcesz kupić. Możesz też podać kwotę, którą chcesz zainwestować, a platforma automatycznie przeliczy to na dany ułamek akcji.

Choć na tym etapie nie stajesz się bezpośrednim właścicielem akcji, masz tak samo prawo do dywidendy – proporcjonalnej do wysokości twojego udziału.

Warto też wiedzieć, że ułamki akcji sumują się. W związku z tym, jeśli np. cztery razy zakupisz 0,25 akcji, to ostatecznie w twoim portfelu znajdzie się cała akcja, a ty będziesz jej bezpośrednim właścicielem.

Jak inwestować w akcje ułamkowe na XTB?

Przejdźmy zatem do krótkiego poradnika, jak inwestować w akcje ułamkowe z XTB, a więc z najlepszym brokerem w naszym rankingu. Oto wszystkie kroki, które należy wykonać:

  1. Otwórz konto w XTB. Możesz to zrobić, klikając tutaj.
  2. Zweryfikuj swoją tożsamość zgodnie ze standardami KYC.
  3. Dokonaj wpłaty. XTB nie wymaga minimalnego depozytu.
  4. Zaloguj się do platformy transakcyjnej xStation.
  5. Wyszukaj nazwę spółki, w którą chcesz zainwestować.
  6. Określ wolumen transakcji lub kwotę, którą chcesz zainwestować (od 10 zł/$/€).
  7. Kliknij KUP, aby złożyć zlecenie.
części akcji xtb

Jak widzisz, procedura jest bardzo prosta. Jeśli jednak wcześniej wolisz ją przećwiczyć „na sucho”, to jest taka możliwość. Na XTB można otworzyć darmowe konto demo i, korzystając z wirtualnych środków, wypróbować różne transakcje na platformie handlowej.

Akcje ułamkowe XTB: prowizje

XTB nie przewiduje minimalnego depozytu, możesz więc wpłacić całkowicie dowolną kwotę. A skoro dostępne są akcje ułamkowe, wystarczy ci nawet kilkadziesiąt złotych, euro lub dolarów amerykańskich, by zacząć inwestować i różne akcje lub ETF.

Dla akcji rzeczywistych oraz ETF XTB przewiduje 0% prowizji przy maksymalnym obrocie w wysokości 100.000 euro miesięcznie. W praktyce możesz więc całkowicie uniknąć opłat. Powyżej tego progu prowizja wynosi 0,2%, min. 10 euro.

Założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne, ale należy spełnić dwa warunki: w ciągu 90 dni od otwarcia wpłacić depozyt oraz w ciągu 365 dni dokonać co najmniej jednej transakcji.

Wpłata i wypłata depozytu jest darmowa, pod warunkiem że nie dochodzi do przewalutowania.

XTB jest polskim brokerem, więc wystawia na koniec PIT-8C, który znacznie ułatwia rozliczenie swoich inwestycji.

XTB akcje ułamkowe: pytania i odpowiedzi

Czym są akcje ułamkowe na XTB?

Akcje ułamkowe to nowa oferta od XTB. Broker umożliwił inwestowanie niewielkich kwot w akcje i fundusze ETF poprzez nabywanie ich części (ułamków).

Od ilu można inwestować w akcje ułamkowe na XTB?

Minimalne wartości transakcji to 10 zł, 10 euro lub 10 dolarów, w zależności od waluty dla danego instrumentu finansowego.

Jak inwestować w akcje ułamkowe na XTB?

Wystarczy zarejestrować się (kliknij tutaj), zweryfikować tożsamość, wpłacić depozyt i wybrać interesującą nas spółkę. Podajemy albo wolumen transakcji (w postaci ułamku dziesiętnego) albo jej wartość. Wydajemy zlecenie i gotowe.

Jaka jest prowizja od akcji ułamkowych na XTB?

Prowizja wynosi 0%, jeśli w ciągu miesiąca nie przekroczymy obrotu w wysokości 100.000 euro. Powyżej tego progu prowizja wynosi 0,2% (nie mniej niż 10 euro).

Jakie instrumenty finansowe są w formie akcji ułamkowych na XTB?

U brokera XTB dostępne są akcje ułamkowe oraz ułamkowe ETF-y.

Czy akcje ułamkowe się sumują?

Tak. Jeśli suma ułamkowych akcji będzie równoważna jedności akcji, staniesz się jej bezpośrednim właścicielem.

3/5 - (4 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.