XTB konto demo: rejestracja, działanie i opinie użytkowników

456
xtb konto demo

Jak założyć XTB konto demo? Czy jest za darmo? Jak działa i ile wirtualnych środków otrzymam? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania, dobrze trafiłeś!

Konto demo w ofercie brokera ma bardzo duże znaczenie. To sposób na zapoznanie się z platformą handlową, potrenowanie i wypróbowanie decyzji inwestycyjnych bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem konta rzeczywistego u polskiego brokera XTB, na pewno ucieszy cię wiadomość, że oferuje on darmowe konto demo. W dzisiejszym wpisie zobaczymy, jak je otworzyć, jak ono działa oraz jakie ma zalety i wady.

Link do stronyKonto demo XTB
PlatformaxStation
Okres30 dni
Wartość wirtualnych środków10.000 zł
Dodatkowe cechyDostęp z aplikacji mobilnej, materiały edukacyjne

XTB konto demo: co to?

Konto demo XTB to rachunek demonstracyjny, który możesz otworzyć i z którego możesz korzystać całkowicie za darmo. W praktyce, otrzymujesz w ten sposób dostęp do platformy handlowej brokera (xStation). Konto demo jest zatem bliźniaczo podobne do konta realnego.

Różnica polega na tym, że rachunek demo służy do treningu. Nie wpłacasz prawdziwego depozytu, a zamiast tego otrzymujesz wirtualne środki (w wysokości 10.000 zł), którymi możesz dysponować, jak chcesz.

Twoje operacje zachodzą w równoległej przestrzeni wirtualnej, więc nie mają wpływu na to, co się dzieje na rzeczywistym rynku. Natomiast informacje, które się wyświetlają – ceny, wykresy, stan twoich otwartych pozycji – są w zasadzie identyczne, co te, które widziałbyś na koncie realnym.

Warunki transakcyjne (np. spready) oraz egzekucja zleceń może trochę odbiegać od tego, co dzieje się w czasie rzeczywistym. Jest to związane m.in. z obciążeniem serwera przez licznych użytkowników konta demo. Odstępstwa te są jednak niewielkie i zazwyczaj tylko chwilowe.

Otwarcie konta demo jest też znacznie łatwiejsze i szybsze niż założenie rachunku rzeczywistego, który musisz oficjalnie zweryfikować. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić.

Jak otworzyć konto demo XTB?

Otwarcie konta demo XTB jest bardzo proste i na pewno szybsze od założenia konta rzeczywistego (a to zajmuje ok. 10 minut). Przejdź do strony głównej i kliknij w prawym górnym rogu TRENING. Otworzy ci się formularz.

W pierwszym kroku podaj adres e-mail, zaznacz kraj (automatycznie jest to Polska) oraz zaznacz dwa okienka ze zgodami (są obowiązkowe). Przejdź do kolejnego kroku, który wygląda jak na poniższym obrazku:

jak otworzyć xtb konto demo

Wystarczy wpisać imię, numer telefonu i nadać hasło, które musi spełniać wypisane poniżej warunki. I gotowe!

Po załadowaniu kliknij przycisk ZACZNIJ Z XSTATION i już możesz korzystać ze swojego konta demo na XTB.

Jeśli natomiast chciałbyś zamknąć konto, w teorii możesz skontaktować się z supportem XTB. Warto jednak wiedzieć, że rachunek demo wygasa automatycznie po 30 dniach, w związku z czym nie ma zwykle potrzeby zamykać go wcześniej.

Jak działa konto demo xtb?

Po przejściu do konta demo twoim oczom ukaże się następujący ekran:

konto demo xtb

Główna część panelu zajmowana jest przez wykresy. Po lewej stronie możesz wyszukać instrumenty finansowe. Na dole znajduje się przycisk prowadzący do założenia realnego konta oraz informacje na temat twojego salda.

Jak widzisz, broker przyznaje ci 10.000 wirtualnych złotych, które dowolnie możesz inwestować na platformie demo. Ta z kolei jest niczym innym, jak własną platformą handlową brokera XTB o nazwie xStation.

Po prawej stronie znajdziesz różne przydatne wskazówki, samouczki i wideo instruktażowe. Z poziomu konta demo masz dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych.

Zobaczmy, jak przykładowo wygląda zlecenie kupna akcji:

konto demo xtb jak działa

Po lewej stronie wpisujesz skrót lub pełną nazwę instrumentu finansowego. W przypadku akcji zwróć uwagę, czy masz do czynienia z akcjami prawdziwymi czy CFD. Tam też określasz wolumen transakcji, ewentualnie opcje Stop loss lub Take profit. Po akceptacji zlecenia otwarta pozycja pojawi się w panelu na dole.

Oczywiście pokazujemy tutaj przykład wersji przeglądarkowej, na komputerze, ale z rachunku demo możesz również korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej na Android i iOS.

XTB konto demo: opinie

Konto demo na XTB ogólnie rzecz biorąc ma bardzo dobre opinie. Przede wszystkim dlatego, że sam broker jest często wybierany przez polskich użytkowników, więc wcześniejsza możliwość wypróbowania platformy xStation jest bardzo kusząca.

Na pochwałę na pewno zasługuje łatwość jego założenia. Nie musisz podawać szczegółowych danych (wystarczy samo imię), nie przechodzisz też żadnej dodatkowej weryfikacji. Od razu po założeniu konta możesz zacząć działać, ponieważ nie jest wymagane nawet potwierdzenie adresu e-mail.

Zdecydowanym plusem jest także to, że uzyskujesz dostęp do materiałów edukacyjnych. Masz w zasadzie wszystko to, co użytkownik konta realnego. Możesz więc wykorzystać ten czas na doszkolenie się w zakresie finansów, wypróbowanie inwestycji i obserwowanie swoich wyników.

Rachunek demo funkcjonuje zarówno z poziomu przeglądarki na komputerze, jak i aplikacji mobilnej, więc i z nią możesz się w tej sposób zapoznać.

Dla niektórych wadą może być to, że do dyspozycji mamy tylko 10.000 zł w wirtualnych środkach, choć dla początkującego użytkownika ta wartość powinna być wystarczająca.

Problematyczne jest też to, że konto wygasa po 30 dniach, ale możemy je zakładać ponownie nieskończoną ilość razy, szybko i łatwo. W końcu zawsze pozostaje darmowe! Dla niektórych to wcale nie będzie minusem. W ten sposób nie trzeba się martwić niechcianymi powiadomieniami ani przechodzić procedur zamykania takiego rachunku – wystarczy poczekać 30 dni.

Pytania i odpowiedzi

Czy konto demo XTB jest za darmo?

Tak, XTB oferuje darmowe konto demo dla każdego.

Jak otworzyć konto demo XTB?

Przejdź na stronę główną (kliknij tutaj), a następnie w prawym górnym rogu kliknij TRENING. Zostaniesz przekierowany do formularza, gdzie należy podać adres e-mail, następnie imię, telefon i określić hasło dostępu.

Czym się różni rachunek demo od rzeczywistego na XTB?

Konto demo na pierwszy rzut oka nie różni się od rzeczywistego. Do dyspozycji dostajesz wirtualne środku, więc nie ryzykujesz prawdziwych pieniędzy. Mogą wystąpić pewne odstępstwa w egzekucji zleceń czy w warunkach transakcji. Jest to efektem m.in. obciążenia serwera, ale na ogół te różnice są niewielkie. Konto demo na XTB wygasa też po pewnym czasie.

Po jakim czasie wygasa konto demo na XTB?

Rachunek demo XTB wygasa automatycznie po 30 dniach. Możesz natomiast otworzyć je w każdej chwili ponownie.

Jak usunąć rachunek demo XTB?

Jeśli chcesz zamknąć konto demo na XTB, zanim samo wygaśnie, możesz zgłosić się obsługi klienta. Nie są wymagane żadne konkretne formularze – wystarczy napisać maila na support@xtb.pl.

4/5 - (2 votes)
Twój Interes to polski portal o finansach osobistych, inwestycji i tradingu. Piszemy o akcjach, obligacjach, ETF-ach, kryptowalutach, forex, portfelach inwestycyjnych i brokerach online.