Zielone inwestycje: 5 sposobów na zainwestowanie w green economy

202
zielone inwestycje

Jakie są najlepsze zielone inwestycje dla indywidualnego oszczędzającego? Jak inwestować w zieloną gospodarkę, jeśli dysponuje się ograniczonym kapitałem?

Nie ma już żadnych wątpliwości: green economy stanie się jednym z wiodących sektorów naszej gospodarki i nie jest tylko chwilową modą. Zainteresowanie inwestorów zrównoważonym rozwojem i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii gwałtownie rośnie. Coraz więcej firm inwestuje duże ilości kapitału w rozwój zielonej gospodarki.

W tym artykule odkryjemy najlepsze ekologiczne, zrównoważone i zielone inwestycje dostępne na rynku europejskim. Akcje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, zielone obligacje i wiele więcej… Czytaj dalej i dowiedz się, jak inwestować w ekorozwiązania w 2023 roku!

Rosnące znaczenie zielonej gospodarki

Zielona gospodarka to trend, który ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko. Obejmuje różne sektory, takie jak produkcja energii odnawialnej, przyjazny środowisku transport, gospodarka odpadami, zrównoważone rolnictwo czy zrównoważone budownictwo.

W ostatnich latach zielona gospodarka zyskuje na znaczeniu. W rzeczywistości ugruntowała swoją pozycję jako jeden z głównych trendów inwestycyjnych tego okresu. Wynika to z kilku czynników:

  • rosnąca obawa przed zmianami klimatycznymi;
  • rosnące zapotrzebowanie na czystą energię;
  • przepisy, które wiele krajów przyjmuje w celu zachęcenia do działania w sektorze ekologicznym;
  • bardzo dobre wyniki finansowe spółek zaangażowanych w sektor ekologiczny.

Inwestorzy zdali sobie więc sprawę, że przeznaczając część swojego kapitału na zieloną gospodarkę, są w stanie zrobić coś dobrego dla naszej planety. Jednocześnie mogą osiągnąć bardzo dobre zyski. Jest to rozwiązanie typu win-win!

W Polsce trend ten dopiero zaczyna się rozwijać i zasady zrównoważonego rozwoju, a tym samym zielone rozwiązania nie są pierwszym kryterium wyboru inwestorów. Jednak to może się szybko zmienić. To ty możesz być jednym z pierwszych, którzy zainwestują i skorzystają na tym trendzie.

Zielone inwestycje są szczególnie korzystne w długim terminie. Wiele z nich bije na głowę te niezielone. Wynika to z faktu, że firmy, które kilka lat temu zainwestowały w zielone rozwiązania lub inwestują w nie teraz, mają dużo większe szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości.

Jak inwestować w zieloną gospodarkę: 5 sposobów

Czas zobaczyć, jakie są najlepsze i najbardziej skuteczne metody dostępne dla europejskiego inwestora, który chce dokonać zielonych inwestycji. Wyróżniliśmy 5 możliwych rozwiązań.

1. Zielone akcje

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem inwestowania w zieloną gospodarkę jest zakup udziałów w spółkach zajmujących się produkcją energii odnawialnej (słonecznej i wiatrowej) lub rozwojem transportu przyjaznego środowisku, a nawet gospodarką odpadami.

Poniżej przyglądniemy się kilku najciekawszym firmom zaangażowanym w zieloną gospodarkę, z krótkim wyjaśnieniem czym się zajmują:

  • Vestas Wind Systems – duńska firma projektująca, produkująca i sprzedająca turbiny wiatrowe. Wartość jej akcji w ciągu ostatniego roku wzrosła mniej więcej dwukrotnie. Dowiedz się, jaka jest cena na eToro.
  • Siemens Gamesa – hiszpańska międzynarodowa firma zajmująca się energią odnawialną. Jest drugim na świecie producentem turbin wiatrowych, a jej akcje mocno rosną. Poznaj cenę na eToro.
  • First Solar – amerykańska firma zajmująca się produkcją paneli słonecznych. W porównaniu do najniższych poziomów z marca 2020 roku, jej akcje potroiły swoją wartość. Poznaj cenę na eToro.
  • NextEra Energy – ogromna amerykańska firma energetyczna, reprezentująca największego na świecie producenta energii odnawialnej (słonecznej i wiatrowej). Poznaj cenę na eToro.
  • Solaredge Technologies – szybko rozwijająca się firma, która produkuje inwertery fotowoltaiczne. Założona w 2006 roku, obecnie posiada biura w USA, Niemczech, Włoszech, Japonii i Izraelu. Sprawdź cenę na eToro.
  • Canadian Solar – kanadyjska firma produkująca i instalująca panele słoneczne na całym świecie. W porównaniu z ubiegłym rokiem wartość jej akcji wzrosła mniej więcej trzykrotnie. Dowiedz się, jaka jest cena na eToro.
  • Jinko Solar – wiodący chiński producent modułów, ogniw słonecznych i wafli krzemowych. W porównaniu do zeszłorocznych minimów, cena jego akcji wzrosła 5-krotnie. Akcje można kupić na Degiro.
  • Falck Renewables – jedna z wiodących włoskich firm działających w zielonej gospodarce. Produkuje energię odnawialną, a cena jej akcji rośnie. Można je kupić na Degiro.
  • Tesla – ogromna i wciąż szybko rozwijająca się firma Elona Muska specjalizująca się w produkcji samochodów elektrycznych, paneli fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii. Poznaj cenę na eToro.
  • Waste Management – amerykańska firma zajmująca się zarządzaniem odpadami, recyklingiem i innymi usługami środowiskowymi. Część indeksu S&P 500. Poznaj cenę na eToro.
  • Republic Services – drugi największy dostawca usług odbioru, transferu, utylizacji i recyklingu odpadów w Stanach Zjednoczonych, na podstawie przychodów. Wchodzi w skład indeksu S&P 500. Poznaj cenę na eToro.
  • United Natural Foods – jedna z największych na świecie firm produkujących zieloną żywność, zajmująca się hurtową dystrybucją różnego rodzaju ekologicznych, organicznych i zdrowych produktów i żywności. Jej akcje od zeszłego roku mocno rosną. Poznaj cenę na eToro.
APLIKACJE DO KUPOWANIA AKCJI
4.8/5
*77% inwestujących w CFD traci
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem
4.8/5
*Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

Oczywiście wybór spółki do zakupu jej akcji to delikatny proces, któremu powinno towarzyszyć sporo analiz ze strony inwestora.

Te, które przedstawiliśmy powyżej to solidne, szybko rozwijające się spółki, ale również bardzo zmienne, których cena ulega znacznym wahaniom. Nasza rada jest taka, aby rozważyć je szczególnie pod kątem inwestycji długoterminowej, być może poprzez dywersyfikację portfela na kilka akcji.

Większość z tych akcji możesz kupić na takich brokerach jak eToro i Naga. U obu tych brokerów możesz również otworzyć darmowe konto demo, dzięki czemu możesz dokonywać próbnych transakcji z wirtualnym kapitałem, zanim zaryzykujesz prawdziwe pieniądze.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

2. Zielone ETF

Drugim sposobem na ekologiczne inwestycje, znacznie mniej ryzykownym niż poprzedni, jest zakup funduszu ETF na energię odnawialną.

ETF-y to pasywne, notowane na giełdzie fundusze inwestycyjne, które replikują wyniki indeksu rynkowego. Zielone ETF-y replikują wyniki rynkowe wszystkich głównych spółek zaangażowanych w zieloną gospodarkę.

Jeśli chcesz za jednym zamachem zainwestować w niemal wszystkie spółki, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie (i wiele innych), możesz zdecydować się na iShares Global Clean Energy (ISIN IE00B1XNHC34). Jest on najpopularniejszym i największym ETF-em zielonej gospodarki w Europie.

Ten ETF inwestuje w 30 największych na świecie i najbardziej płynnych akcji zaangażowanych w gospodarkę czystej energii. Są to głównie spółki o średniej kapitalizacji, które ze względu na silny komponent technologiczny i wysoki oczekiwany wzrost przychodów są uznawane za „growth stocks”.

Jak widać, wartość tego ETF-u w ostatnich latach systematycznie rosła dzięki szczególnemu impulsowi, jaki otrzymały spółki zajmujące się energią słoneczną i wiatrową.

Inną realną alternatywą dla tego ETF jest Lyxor New Energy (ISIN FR0010524777). Inwestuje on w akcje 40 spółek na całym świecie działających w obszarze czystej i odnawialnej energii. Ten ETF również bardzo urósł w ostatnim czasie.

Ale tak naprawdę trzeba powiedzieć, że zielona gospodarka nie ogranicza się tylko do produkcji energii odnawialnej. Dla uzupełnienia zapraszamy do lektury naszego artykułu o ESG ETF-ach, gdzie można znaleźć więcej możliwości zrównoważonego inwestowania.

Dwa wymienione przez nas ETF-y kupić można za pośrednictwem brokera online Degiro, który jest bardzo korzystnym brokerem pod względem prowizji za ETF-y.

3. Smart Portfolio od eToro

Przyjrzyjmy się teraz doskonałej alternatywie dla ETF-ów udostępnionej przez eToro. Pozwala ona inwestować w zieloną gospodarkę w sposób zdywersyfikowany, bez konieczności kupowania poszczególnych akcji.

Mowa tu o Renewable Energy copy-portfolio, czyli portfelu replikującym wyniki rynkowe całego zielonego sektora, który możesz łatwo i automatycznie skopiować.

W praktyce jest to portfel, w którym znajdują się najlepsze firmy rozwijające zrównoważoną energię na potrzeby mieszkaniowe i komercyjne. Łączna liczba spółek wynosi obecnie 30.

Aby zainwestować w trend energii odnawialnej lub w liczne inne trendy we współczesnej gospodarce (takie jak robotyka, blockchain, biotechnologia czy medyczna marihuana), zapraszamy do bezpłatnej rejestracji na eToro i odkrycia wszystkich dostępnych Smart Portfolio i ETF-ów.

*77% inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy

4. Zielone obligacje

Do tej pory mówiliśmy tylko o akcjach i funduszach akcji, ale w rzeczywistości inwestowanie w zieloną gospodarkę jest możliwe również poprzez klasę aktywów obligacyjnych, za pomocą tzw. zielonych obligacji.

Są to obligacje przeznaczone do finansowania projektów mających pozytywny wpływ na środowisko. Należą do nich: efektywność energetyczna, produkcja energii z czystych źródeł, zrównoważone wykorzystanie gruntów, redukcja emisji gazów cieplarnianych itp.

Zielone obligacje są bardziej konserwatywnym sposobem na uzyskanie ekspozycji na trend zielonej gospodarki. W porównaniu z akcjami mają niższe oczekiwane stopy zwrotu, ale też znacznie niższe ryzyko. Są zatem odpowiednie dla inwestora o niskim apetycie na ryzyko lub dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel.

Na przykład Lyxor Green Bond (ISIN LU1563454310) to inwestuje w obligacje ekologiczne denominowane w EUR lub USD i emitowane przez suwerenne państwa, podmioty ponadnarodowe, banki rozwoju i korporacje. Rating wszystkich obligacji to Investment Grade (co najmniej BBB).

Polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny, co oznacza, że kupony obligacji nie są wypłacane okresowo, lecz reinwestowane w sam fundusz. Zwiększa to efekt procentu składanego w długim okresie.

Średni czas trwania obligacji bazowych wynosi 7 lat. Średnia oczekiwana rentowność na początku 2023 roku wynosi 4% w skali roku.

Realną alternatywą dla Lyxor Green Bond jest Franklin Liberty Euro Green Bond (ISIN IE00BHZRR253). Ten mniejszy ETF inwestuje wyłącznie w europejskie zielone obligacje.

Oba wyżej wymienione ETF-y można kupić z bardzo niskimi prowizjami za pośrednictwem brokera online Degiro.

5. Ekologiczne fundusze inwestycyjne

Większość banków i instytucji finansowych oferuje fundusze inwestycyjne zielonej gospodarki, które są możliwą alternatywą dla funduszy ETF. Jednakże koszty zarządzania tego typu produktem finansowym są zazwyczaj znacznie wyższe.

Zielone fundusze inwestycyjne mogą być funduszami akcyjnymi lub obligacyjnymi. W przeciwieństwie do ETF-ów, które jedynie powielają wyniki indeksu rynkowego, w przypadku funduszy inwestycyjnych to zespół zarządzający decyduje, które akcje lub obligacje kupować i sprzedawać, prowadząc tym samym aktywne zarządzanie portfelem.

inwestycje proekologiczne

Dwa przykłady zielonych funduszy inwestycyjnych, z których oba można nabyć za pośrednictwem brokera Degiro to:

  • BGF Sustainable Energy Fund (ISIN LU0252964944) – fundusz zarządzany przez BlackRock, który inwestuje w globalne akcje zaangażowane w sektor energii odnawialnej. Minimalna inwestycja wynosi 100 USD, opłata wstępna to 5% zainwestowanego kapitału, a opłata za zarządzanie w kolejnych latach wynosi 1,31%.
  • Pictet Clean Energy (ISIN LU0280430744) – fundusz zarządzany przez Grupę Pictet. Inwestuje w ekologiczne spółki zaangażowane w efektywność energetyczną i przejście na gospodarkę mniej opartą na węglu. Koszt wejścia to 5% zainwestowanego kapitału, a koszt zarządzania w kolejnych latach to 2,01%.
5/5 - (1 vote)